Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bykon – największy bydgoski konwent multifandomowy. Poznaliśmy datę tegorocznej edycji

Dodano: 01.07.2022 | 09:55

Na zdjęciu: Bykon jest organizowany od 2015 roku.

Fot. mat. organizatora

Od kilku lat w Bydgoszczy jest organizowana kulturalno-naukowa impreza ciesząca się coraz większą popularnością. Bykon jest przeznaczony dla każdego i podczas jego trwania pojawiają się konwentowicze z różnych grup wiekowych oraz o zróżnicowanych zainteresowaniach.

Każda odsłona Bykonu oferuje różne panele tematyczne, takie jak literacko-popkulturowy, popkulturowo-popularnonaukowy, fantastyczny, manga & anime, azjatycki, LARP, RPG, a także z grami muzycznymi, elektronicznymi i planszowymi. Na każdym konwencie pojawiają się również goście specjalni, którzy prowadzą swoje prelekcje. Podczas trwania konwentu można też kupić jedzenie oraz wiele różnych rzeczy związanych m.in. z anime lub fantastyką.

Pomysł na zorganizowanie Bykonu pojawił się w 2015 roku z inicjatywy Bydgoskiego Stowarzyszenia Popkultury “Artemis” i Klubu Miłośników Kultury Japońskiej “Kitsune”. Członkowie tych stowarzyszeń jeździli wspólnie na różne polskie konwenty i brakowało im tego typu wydarzenia w Bydgoszczy. Podczas jednego ze spotkań pojawił się pomysł zorganizowania bydgoskiego konwentu i zaczęto tworzyć plany, jak można by zorganizować wydarzenie.

Nazwa “Bykon” wzięła się od połączenia nazwy miasta, w którym się on odbywa – Bydgoszczy, z klasyczną konwentową końcówką “kon”. Dzięki temu wydarzenie zyskało również własną maskotkę w formie byka.

Możliwość zorganizowania pierwszego konwentu pojawiła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Swarzewskiej 10 w Bydgoszczy. Stowarzyszenia, będące pomysłodawcami Bykonu, zgromadziły chętne grupy z miasta i okolic, takie jak Klub Fantastyki “Maskon” z Bydgoszczy, Zespół Filmowy “Korba” z Włocławka, grupę miłośników Star Wars z Torunia czy fanów My Little Pony z Gdańska.

Na zorganizowanie pierwszej edycji grupy miały zaledwie trzy miesiące. Udało się to osiągnąć i odbyła się ona w dniach 19-20 marca 2016 roku przez 24 godziny od godz. 13:00 w sobotę do godz. 13:00 w niedzielę. W wydarzeniu wzięło udział 450 osób.

Od początku organizatorom towarzyszyła idea zintegrowania osób z różnych fandomów. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy, pochodzą z różnych środowisk i mają różne zainteresowania, ale wszyscy razem potrafią dobrze się bawić w rodzinnej atmosferze podczas trwania konwentu.

Druga edycja odbyła się w dniach 4-5 marca 2017 roku w tym samym budynku co poprzednio. Wtedy też Bykon przekształcił się w dwudniowy konwent z możliwością noclegu na jego terenie. Podczas tej edycji wzięło udział 800 uczestników, czyli prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Warto dodać, że w 2017 roku Bykon otrzymał patronat Prezydenta Miasta Bydgoszczy i dofinansowanie z Biura Kultury Bydgoskiej.

Trzecia edycja konwentu, która miała miejsce w dniach 19-20 października 2019 roku, odbyła się w innej lokalizacji. Nowym miejscem Bykonu było III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy. Wzięło w nim udział ponad 750 uczestników, którzy przyjechali z różnych części Polski zachęceni kameralną i wyjątkową atmosferą wydarzenia.

Na przestrzeni lat Bydgoskie Stowarzyszenie “Artemis” stało się głównym organizatorem Bykonu i zyskało oficjalny status stowarzyszenia w czerwcu 2016 roku. Jego działania są non-profit, ponieważ organizatorom przyświeca idea “od fanów, dla fanów”. Przez tych kilka lat stowarzyszenie nawiązało również wiele nowych współprac, m.in. ze Stowarzyszeniem Hobbystów “Magma” i Wojewódzką i Miejską Biblioteką w Bydgoszczy, z którą udało się wspólnie stworzyć kolejne wydarzenie- Bydgoskie Dni Popkultury.

Czwarta edycja Bykonu odbędzie się w dniach 22-23 października 2022 roku, po raz drugi w III Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Najdłuższa przerwa w historii konwentu była spowodowana pandemią COVID-19, jednak przez cały czas jej trwania organizatorzy zapewniali konwentowiczom rozrywkę za pośrednictwem platformy Discord.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments