Całkiem nowe oblicze Bocianowa
Dodano: 02.02.2018 | 07:09Wkrótce osiedle bardzo się zmieni.
Na zdjęciu: Wizualizacja koncepcji zabudowy terenu między Rycerską a Zygmunta Augusta autorstwa pracowni PROAMAR.
Fot. materiały Urzędu Miasta Bydgoszczy
Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozstrzygnęło konkurs na koncepcję zabudowy mieszkaniowej na terenie przy pętli Rycerska. Zmiany czekają też teren po dawnym dworcu towarowym.
ARTYKUŁ POCHODZI ZE STYCZNIOWEGO NUMERU CZASOPISMA METROPOLIABYDGOSKA.PL.
WSZYSTKIE ARCHIWALNE WYDANIA MOŻNA ZNALEŹĆ W ZAKŁADCE „GAZETA”.
Zaniedbane od wielu lat okolice ulicy Rycerskiej mają niebawem zyskać nowy blask. W miejscu zrujnowanych kamienic oraz nieużytku, pełniącego obecnie funkcję dzikiego parkingu, ma powstać zabudowa mieszkaniowa. W październiku ubiegłego roku BTBS ogłosiło konkurs na zagospodarowanie terenu u zbiegu ulic Zygmunta Augusta i wspomnianej Rycerskiej.
Rozstrzygnięcie rywalizacji architektów nastąpiło 28 grudnia. Jury, w którym zasiedli m. in. architekt Andrzej Malingowski czy dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska, przyznało pierwszą nagrodę firmie PROAMAR. Spółka ta już wcześniej realizowała wizję budynków dla BTBS – między innymi przy ulicy Grunwaldzkiej czy Posłusznego. Drugie miejsce zajęła pracownia Arsplan Grzegorza Rosy, a trzecie – Studio Projektowe MUFA. Wszystkie z nich mają swoją siedzibę w Bydgoszczy.
Zwycięska koncepcja zakłada, że nowy budynek, który powstanie od strony ul. Zygmunta Augusta ma mieć siedem kondygnacji. Na parterze planowane jest stworzenie lokali usługowych. Obiekt od strony ul. Rycerskiej ma być niższy – będzie miał cztery kondygnacje. Architekci z PROAMAR zaprojektowali mieszkania z balkonami oraz loggiami. Łącznie w pierwszym etapie inwestycji powstanie około stu mieszkań.
Radca prawny BTBS Krzysztof Ludwiczak informuje, że budowa kompleksu ma rozpocząć się w przyszłym roku. – W najbliższym czasie, zgodnie z procedurami, będziemy negocjować z autorem zwycięskiej pracy. Potem podpiszemy umowę. Po opracowaniu projektu zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Liczę, że budowa ruszy w przyszłym roku. Warunkiem jest otrzymanie promesy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wtedy ogłosimy przetarg i wyłonimy wykonawcę. Warto pamiętać, że wcześniej trzeba będzie dokonać rozbiórek – wyjaśnia Ludwiczak.
Poza BTBS duże plany wobec terenów na Bocianowie mają również prywatni inwestorzy. Tuż obok pętli realizację wielkiego projektu mieszkaniowego rozpoczyna Moderator Inwestycje. Na początku grudnia spółka złożyła wniosek o pozwolenie na prace rozbiórkowe obiektu magazynowego (niegdyś będącego siedzibą dworca towarowego) znajdującego się tuż obok bocznicy kolejowej. Na terenie o łącznej powierzchni pięciu hektarów powstać ma od 1200 do nawet 1500 mieszkań.
– Moderator Inwestycje scalał grunty pod dużą inwestycję w Śródmieściu. Będzie to zadanie ważne nie tylko dla firmy, ale także dla miasta ze względu na aspekt rewitalizacyjny, który ma dla nas ogromne znaczenie przy planowaniu osiedla. Teren, zgodnie z diagnozą opracowaną dla potrzeb Gminnego Programu Rewitalizacji, uznany został za obszar zdegradowany. Koncentracja negatywnych zjawisk dotyczy m. in. sfery przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej – mówi nam kierownik marketingu Moderatora Małgorzata Dysarz.
Aktualnie firma prowadzi konsultacje projektów architektonicznych, które powstaną w ramach inwestycji. Jednym z jej wyróżników ma być zachowanie elementów historycznych charakterystycznych dla obszaru Bocianowa. By poznać lepiej oczekiwania mieszkańców, Moderator niebawem zorganizuje konsultacje społeczne w sprawie kształtu nowego projektu. Bydgoszczanie mają zabrać głos nie tylko w kwestii zagospodarowania przestrzennego nowego kompleksu, ale także wybrać jego nazwę. Warto wspomnieć, że nowe inwestycje w rejonie Bocianowa ma ułatwić przygotowywany w MPU nowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący m.in. ulicę Artyleryjską, Ogrodową czy Chocimską.
Istotnym czynnikiem, który może wpłynąć na atrakcyjność kompleksów mieszkaniowych, jest planowana rozbudowa trasy W-Z. W ramach tej inwestycji zlikwidowana zostanie bocznica kolejowa przy ulicy Artyleryjskiej. PKP PLK na razie nie określiło jednak, w jakim terminie można spodziewać się likwidacji dotychczasowej bocznicy. – Dotychczas nie została jeszcze uzgodniona koncepcja zakładająca m.in. likwidację obecnej infrastruktury i budowy nowej w rejonie stacji Bydgoszcz Towarowa – informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych.
Część terenu dzisieszej bocznicy ma zostać przeznaczona pod rezerwę na budowę linii tramwajowej łączącej ulicę Gdańską z pętlą Rycerska. O realizację tego połączenia, które byłoby przydatne w razie awarii w centrum miasta oraz poprawiłoby skomunikowanie Bocianowa z resztą miasta, zabiegały m. in. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego czy Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024