Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

CBA weszło do urzędu marszałkowskiego. Sprawdza wydatkowanie funduszy unijnych

Dodano: 16.06.2016 | 13:52

Biuro sprawdza, jak marszałkowie dzielili środki pozyskane z Unii Europejskiej w latach 2007-2013.

Na zdjęciu: Budynek urzędu marszałkowskiego w Toruniu.

Fot. Wikipedia / wolna licencja

W czwartek Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło skoordynowaną akcję kontroli wydatków unijnych w szesnastu urzędach marszałkowskich na terenie kraju. Funkcjonariusze rozpoczęli więc badanie dokumentów także w Toruniu.

Kontrole dotyczą wydatków w ramach regionalnych programów operacyjnych w latach 2007-2013. Suma wydatków, którą będą przedmiotem analizy CBA, to 17,3 miliarda euro. „Szczególnemu badaniu będą podlegać programy, w których beneficjentami są same urzędy marszałkowskie” – czytamy w komunikacie biura. Chodzi o te fundusze, które urzędy przyznawały same sobie, później realizowały w ich ramach projekty, a następnie samodzielnie je rozliczały.

W skład procesu kontrolnego ma wejść analiza przestrzegania Prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywania harmonogramu realizacji i ewentualnych zmian w projektach, a także poprawność w dokonywaniu płatności czy osiąganie deklarowanych rezultatów. „Kompleksowe i systemowe działania kontrolne CBA obejmą także  osoby  odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego – od  etapu samego podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność” – głosi komunikat CBA.

Równolegle wszczęto postępowania sprawdzające oświadczenia majątkowe marszałków województw, w tym Piotra Całbeckiego. CBA uzasadnia to kluczową rolą, jaką zarząd województwa odgrywa w zarządzaniu regionalnymi programami operacyjnymi.

Akcję prowadzi Departament Postępowań Kontrolnych CBA w powiązaniu ze wszystkimi delegaturami służby. Niewykluczone jest rozszerzenie działań kontrolnych – jak tłumaczy CBA – w przypadku „ujawnienia innych nieprawidłowości”.