Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tak ma wyglądać Centrum Kultury Fordon. Jak ratusz chce przekształcić dawną szkołę? [WIZUALIZACJE]

Dodano: 17.08.2022 | 13:54

Na zdjęciu: Tak z zewnątrz ma wyglądać sala widowiska Centrum Kultury Fordon.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Wielofunkcyjna sala koncertowo-teatralna, przestrzenie dla organizacji pozarządowych, kawiarnia czy przestrzeń dla warsztaty kulinarne – tak ma wyglądać Centrum Kultury Fordon. Ratusz zaprezentował koncepcję przebudowy budynku dawnej szkoły na osiedlu Bajka w Fordonie – prace budowlane nie nastąpią jednak zbyt prędko. Ratusz ogłasza konsultacje społeczne, po których chce przygotować pełną dokumentację, mającą stanowić podstawę o ubieganie się o dofinansowanie zewnętrzne. Szacuje się, że inwestycja w Fordonie pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych.

Plan stworzenia placówki kulturalnej w miejscu powstałej w połowie lat 80. XX wieku szkoły powstał w okresie niedawnej reformy oświaty. Urzędnicy zadecydowali – pomimo sporego sprzeciwu nauczycieli i mieszkańców Fordonu – o przeniesieniu funkcjonującego w budynku XIII Liceum Ogólnokształcącego (obecnie mieści się ono przy ulicy Fredry). Budynek przy ulicy Gawędy, zamiast na nową szkołę podstawową, postanowiono zaadaptować na centrum kultury oraz siedzibę samorządowej szkoły muzycznej I stopnia.

Pod koniec 2019 roku ratusz zaprezentował pierwsze szczegóły adaptacji szkoły na Centrum Kultury Fordon. Rok temu ogłoszono przetarg na wykonanie koncepcji architektonicznej. Warto też dodać, że utworzenie Centrum Kultury Fordon było jednym z zadań, poddanych pod głosowanie w ubiegłorocznych konsultacjach ws. kolejności inwestycji. Pomysł nie zyskał jednak większego zainteresowania i zajął 13. miejsce spośród 15 propozycji.

Teraz urząd miasta przedstawił koncepcję adaptacji dawnej szkoły na Bajce. Jak podkreśliła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, obiekt będzie spełniał trzy główne funkcje: dzielnicowego domu kultury, popołudniowej szkoły muzycznej i istniejącej już w budynku poradni psychologiczno-pedagogicznej. Na powierzchni ponad 7,3 tysięcy mkw. przewiduje się wiele nowych funkcji – najważniejszą będzie przekształceniem sali gimnastycznej w nowoczesną salę wielofunkcyjną (koncertowo-teatralno-filmową). Ma ona mieć około 300 miejsc siedzących. Do sali ma przylegać zaplecze sceniczne, reżyserskie oraz sale prób i garderoby.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Petycja i zatrważające pomiary prędkości. Czy i kiedy ulica Geodetów doczeka się przebudowy?

W Centrum Kultury Fordon pojawi się także jasne foyer wraz z częścią ogrodu zimowego i szatniami. W obiekcie zaplanowano również bibliotekę z czytelnią, sale świetlicowe i komputerowe oraz przestrzeń wystawiennicza. Dla mieszkańców przygotowano również kawiarnię z przestrzenią coworkingową, ale także cztery sale spotkań dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz dwie sale konferencyjne – wymieniła Waszkiewicz.

W planach jest również zmiana otoczenia wokół budynku. Asfaltowy plac przez budynkiem ma zostać zaadaptowany na przestrzeń lokalną z większą ilością zieleni. Zaadaptowane zostanie też patio z tarasem; przewidziano także stworzenie ogrodu społecznego, mini ogrodu jordanowskiego czy owocowy sad. Powstałaby również część sportowo-rekreacyjna. Wizja zakłada stworzenie ogrodów deszczowych dla wody opadowej i efektowną elewację sali widowiskowej, która ma zostać pokryta pnącymi roślinami. W konstrukcję wkomponowana zostanie scena zewnętrzna.

W Fordonie powstanie to, co jest naprawdę potrzebne – podkreśliła Marzena Matowska, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury, które już prowadzi działania w Fordonie. Stanowi je m.in. program Kooperacje Fordon, który łączy sektory kultury, oświaty czy pomocy społecznej. Przedstawiciele MCK zapewniają, że Centrum Kultury Fordon będzie pełnił funkcję „hubu”, który ma sieciować wszystkie podmioty działające na terenie Fordonu.

Centrum Kultury Fordon – konsultacje społeczne

Koncepcja przekształcenia placówki oświatowej w fordońskie centrum kultury zostanie poddana pod konsultacje społeczne. Te rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 14 września. Będą miały zasięg ogólnomiejski. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, gdyż liczymy na to, że z tego obiektu będą korzystać nie tylko fordoniacy, ale i osoby zamieszkujące innych części Bydgoszczy – dodała Waszkiewicz. Uwagi do koncepcji można składać od 24 sierpnia na stronie: www.bydgoszcz.pl/ckfordon

W trakcie konsultacji zorganizowany zostanie także spacer architektoniczny po budynku przy Gawędy 5. – Na miejscu będzie można sprawdzić co, w jakich częściach budynku przewiduje wstępna koncepcja oraz jakie możliwości oferuje obiekt dawnego liceum – dodaje ratusz. Spacer odbędzie się 6 września o godz. 17:00 – obowiązują zapisy w formie mailowej na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl lub telefonicznej 52 58 58 365.

Ratusz przyznaje, że konsultacje społeczne pozwolą na szczegółowe sprecyzowanie oczekiwań mieszkańców przed ostatecznym przygotowaniem dokumentacji projektowej. Ta ma stanowić podstawę do ubiegania się o zewnętrzne dofinansowanie (rządowe bądź unijne). Pełna dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę jest często warunkiem do sięgnięcia po dotację. Koncepcja zakłada bowiem możliwość etapowania inwestycji.

Wiceprezydent Waszkiewicz przyznaje, że pełna dokumentacja przebudowy budynku przy Gawędy ma być gotowa za około rok. Termin inwestycji jest zależny od ewentualnego dofinansowania zewnętrznego, z tego też powodu trudno mówić o kosztach prac budowlanych. Obecne szacunki wskazują, że całość adaptacji pochłonęłoby około 60 milionów złotych, lecz z pewnością ostateczna kwota byłaby zdecydowanie wyższa. – Adaptacja kosztuje mniej niż budowa nowego obiektu – dodaje jednak zastępczyni Rafała Bruskiego.

DOWIEDZ SIĘ, KIEDY MA WYSTARTOWAĆ OCZEKIWANY REMONT FRAGMENTU ULICY POD SKARPĄ – KLIKNIJ TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lilka
Lilka
1 rok temu

Pomysł z utworzeniem Centrum Kultury w budynku d.SP 29 dla szeroko pojętej kultury b.fajny ( nie zawsze miło jest jechać w korkach do „miasta” po tzw wyższą kulturę), ale już widzę problemy z parkowaniem samochodów mieszkańców”Bajki”, a to spore osiedle, gdzie w jego centrum są uliczki „z młotkiem „, z dojazdem do dwóch przedszkoli i ośrodka m.inn.dla niepełnosprawnych + MOPS. Przykładowo : wracam po południu lub nawet pod wieczór z ciężkimi zakupami, chcę stanąć pod „swoim blokiem”, a tu ” obcy” i to wszędzie. Już jest trudno (ludzie mają coraz więcej aut), a co będzie potem???? Nie ma też zbyt… Czytaj więcej »