Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNW
H 4 • L 3
8C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCentrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem. Jako pierwszy szpital w Polsce!
Centrum Onkologii Bydgoszcz
12.02.2021 | 16:12

Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem. Jako pierwszy szpital w Polsce!

Na zdjęciu: Centrum Onkologii otrzymało certyfikat EARL PET/CT jako pierwszy szpital w kraju.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Bydgoskie Centrum Onkologii może pochwalić się otrzymaniem certyfikatu EARL PET/CT. To pierwszy taki przypadek w kraju. – Jesteśmy dumni, że procedury realizowane w naszym ośrodku spełniają najwyższe normy jakości i zostało to potwierdzone prestiżowym certyfikatem – podkreśla prof. Bogdan Małkowski, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w Centrum Onkologii, a zarazem prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Akredytacje EARL1 i EARL2 to standardy Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. Jak informuje Centrum Onkologii, potwierdzają one najwyższą jakość techniczną badań PET (pozytonowej tomografii emisyjnej) oraz CT (tomografii komputerowej). „Uzyskując jako pierwsi i dotychczas jedyni w Polsce wyżej wymienioną akredytację, Centrum Onkologii potwierdza kolejny raz swoją wysoką pozycję w rankingu szpitali wykonujących badania obrazowe z najwyższej półki referencyjnej” – czytamy w komunikacie bydgoskiego szpitala.

Akredytacje przyznane zostały w ramach inicjatywy Research4life prowadzonej przez wspomniane Europejskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej. Do uzyskania dokumentu potrzebne były szczegółowe procedury kwalifikacyjne, które wymuszały zmiany ustawień urządzeń wykonujących badania PEC/CT. – Certyfikat potwierdza wysoką jakość techniczną wykonywanych badań PET oraz pełną zgodność wyników ze stanem rzeczywistym pacjenta – tłumaczy prof. Małkowski. I dodaje, że dzięki temu „badania wykonywane u naszych chorych mają najwyższą wartość diagnostyczną, a to przyczynia się do potencjalnie większych możliwości terapeutycznych i lepszych rokowań pacjentów”.

Polski Związek Medycyny Nuklearnej, której prof. Małkowski jest prezes, przypomina, że procedury radioizotopowe to ważna część diagnostyki onkologicznej. W tym gronie są oczywiście badania PET/CT. „Procedurę pozytonowej tomografii emisyjnej stosuje się między innymi u pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór złośliwy, a za pomocą innych metod diagnostycznych nie można stwierdzić, gdzie znajduje się pierwotne ognisko choroby. PET wykonuje się także wtedy, kiedy trzeba ocenić, jak bardzo rozległe są zmiany nowotworowe – przed podjęciem decyzji o wdrożeniu najlepszej terapii. Dzięki PET lekarze są w stanie stwierdzić, czy nie doszło do wznowy po leczeniu operacyjnym i czy stosowane leczenie, takie jak chemioterapia, daje dobre efekty” – wskazuje PZMN.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści