[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Przy Andersa powstanie kolejny odcinek ciągu pieszo-rowerowego. To inwestycja, na którą czekało wielu mieszkańców

Dodano: 18.02.2022 | 11:13

Na zdjęciu: Przy ulicy Andersa w Fordonie powstanie oczekiwana infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Fot. BB/archiwum

Przez lata odcinek ulicy Andersa pomiędzy osiedlami Kasztelanka a Bohaterów był pozbawiony chodnika. Teraz częściowo się to zmieni – zarząd dróg ogłosił przetarg na budowę ciągu pieszo-rowerowego na odcinku od ulicy Kasztelańskiej do przystanku Bajka. Zadanie jest realizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Łącząca kilka fordońskich osiedli ulica Andersa od samego początku na wielu odcinkach była pozbawiona chodnika. Sytuacji nie zmieniła budowa linii tramwajowej do Fordonu – w jej ramach przy Andersa powstały jedynie niewielkie krótkie fragmenty infrastruktury dla pieszych i rowerzystów (m.in. przy ulicy Kasztelańskiej czy na odcinku od Piłsudskiego do Gieryna). Podczas wielkiej inwestycji nie uwzględniono na przykład budowy chodnika w kierunku pętli Łoskoń – o jego realizację musieli walczyć mieszkańcy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przy ulicy Andersa w Fordonie powstał oczekiwany ciąg pieszo-rowerowy [ZDJĘCIA]

Teraz drogowcy mają „wymazać” kolejną „białą plamę” fordońskiej infrastruktury pieszo-rowerowej. 17 lutego ogłosili oni przetarg na budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Andersa na odcinku od Kasztelańskiej do przystanku tramwajowego Bajka. To zadanie, wskazane przez mieszkańców w głosowaniu na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W grudniu 2020 roku na to przedsięwzięcie, będące projektem osiedlowym dla Nowego Fordonu, głosowało 380 mieszkańców. Na jego realizację zabezpieczono w tegorocznym budżecie miasta 450 tysięcy złotych.

Ciąg pieszo-rowerowy na odcinku Kasztelańska – przystanek Bajka będzie miał prawie 600 metrów długości i trzy metry szerokości; w całości będzie wykonany z asfaltu. W ramach inwestycji zaprojektowano również ciąg pieszy prowadzący do marketu Carrefour (przy drodze dojazdowej na parking); wymieniona zostanie również nawierzchnia na ciągu pieszym przy skrzyżowaniu z Kasztelańską. Na przecięciach nowego CPR z dojazdem do Carrefoura i łącznikiem ulicy Golloba z Andersa powstaną przejścia dla pieszych z przejazdami dla rowerzystów. – Do oświetlenia projektowanej infrastruktury pieszo – rowerowej posłuży oświetlenie zamontowane w ramach budowy trasy tramwajowej do Fordonu – czytamy w opisie technicznym inwestycji.

W dokumentacji przetargowej zapisano, że zadanie będzie realizowane w trybie „zaprojektuj i buduj”. Oferty będą oceniane pod kątem dwóch czynników: ceny (60% wagi) i gwarancji (40% wagi). Wykonawca będzie miał osiem miesięcy na wykonanie projektu, a następnie budowy trasy pieszo-rowerowej. Otwarcie ofert w przetargu ma nastąpić 4 marca.

Warto dodać, że drogowcy zamierzają połączyć nowy ciąg z istniejącą infrastrukturą wzdłuż ulicy Andersa na wysokości osiedli Tatrzańskie, Niepodległości i Pałcz. W tym celu wybudowany zostanie brakujący odcinek w rejonie ronda, będącego skrzyżowaniem Andersa z łącznikiem ulicy GOPR.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Miasto chce sprzedać 23 działki przy Andersa i Sielskiej w Fordonie. Są przeznaczone pod budowę domów

Przy Andersa powstanie kolejny odcinek ciągu pieszo-rowerowego. To inwestycja, na którą czekało wielu mieszkańców
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 rok temu

Może warto pomyśleć o ścieżce rowerowej wzdłuż Kasztelańskiej. Pisałem do Pana Bulandy ale zero reakcji. Wystarczy oczyścić istniejący chodnik i gdzieniegdzie naprawić nawierzchnię, zrobić oznakowanie i kolejne 800 m ścieżki gotowe. Lecz to w stronę Starego Fordonu to komu ma zależeć.
Pozdrawiam