Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przy ulicy Andersa w Fordonie powstał oczekiwany ciąg pieszo-rowerowy [ZDJĘCIA]

Dodano: 25.12.2020 | 17:38

Na zdjęciu: Ciąg pieszo-rowerowy został wykonany od skrzyżowania z ulicą Gieryna do bloków For You. Na początku 2021 roku drogowcy dokończą roboty w sąsiedztwie drzew przeznaczonych do wycinki.

Fot. Błażej Bembnista

Zakończyła się realizacja I etapu budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Andersa, obejmująca odcinek od ulicy Gieryna do kompleksu mieszkaniowego For You. Realizacja ciągu, pominiętego podczas budowy linii tramwajowej do Fordonu, była efektem nacisku ze strony okolicznych mieszkańców, społeczników i radnych miasta. Zgodnie z obietnicami drogowców, w najbliższych miesiącach ma zostać zrealizowany odcinek od bloków do ulicy Geodetów.

Wybudowany w ramach realizacji linii tramwajowej do Fordonu odcinek ulicy Andersa – pomiędzy ulicą Gieryna a Geodetów – nie posiadał chodnika. Projektanci inwestycji nie wsłuchali się w uwagi społeczne dotyczące realizacji ciągu pieszego. Warto dodać, że w uchwalonym w marcu 2016 roku (lecz projektowanym znacznie wcześniej – jeszcze przed ukończeniem budowy linii do Łoskonia) miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziano na terenach dotąd niezagospodarowanych przede wszystkim rozwój funkcji mieszkaniowej – jedno i wielorodzinnej. Pomimo że już po otwarciu linii przy nowym odcinku Andersa wybudowano dwa budynki mieszkalne (kompleks For You dewelopera Ebud-Dom), ZDMiKP nie kwapił się do naprawienia błędu. Jednak po wielu interpelacjach radnych oraz nacisku okolicznych mieszkańców (piszemy o tym pod koniec tekstu) w tym roku drogowcy znaleźli fundusze na ten cel.

Przy ulicy Andersa w Fordonie powstał oczekiwany ciąg pieszo-rowerowy [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

Finiszuje budowa chodnika przy Andersa. Jak ZDMiKP poradził sobie z kolizją z drzewami?

Realizacja długo oczekiwanego chodnika rozpoczęła się w październiku. – Pierwszy odcinek realizowany w tym roku będzie miał długość ok. 200 metrów. W kolejnych latach planujemy realizować kolejne odcinki na tej trasie – informował Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Nawierzchnia ciągu, który będzie przeznaczony zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów będzie wykonana z asfaltu – podobnie jak odcinek od Gieryna w kierunku pętli Niepodległości. W pierwszych dniach listopada można było jednak zauważyć, że na dalszych odcinkach planowanego chodnika (od wysokości bloku Bora-Komorowskiego 63 do kompleksu For You) prowadzone są roboty przygotowawcze. Ostatecznie pierwszy etap ciągu pieszo-rowerowego wyłożonego asfaltem udało się doprowadzić aż do nowych bloków, co ucieszyło tamtejszych mieszkańców.

Prace na budowie ciągu zostały już zakończone, ale z małymi wyjątkami – do uzupełnienia pozostały dwa miejsca, obecnie kolidujące z drzewami. – W tym roku zagospodarowaliśmy więcej środków finansowych na chodnik przy Andersa, dzięki czemu mogliśmy wykonać więcej prac niż wcześniej zakładaliśmy. Spowodowało to jednak, że na drodze inwestycji pojawiły się niezaplanowane kolizje z trzema drzewami – podkreślał rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński. – W związku z powyższym wystąpiliśmy o wymagane zgody na wycinkę dwóch drzew (po jednym w każdym miejscu). W tych 2 miejscach przez miesiąc będą tymczasowe rozwiązania. Po uzyskaniu zgody na wycinkę dwóch małych drzew, wytniemy je i ułożymy w tych miejscach nawierzchnię. Na pozostałych odcinkach będzie już ona gotowa – zapewnia rzecznik. Drogowcy zachowali natomiast dorodną kępę sosen – chodnik w tym miejscu został poprowadzony łukiem.

Koszt inwestycji przy Andersa to około 100 tysięcy złotych. Kolejne etapy ciągu w kierunku ulicy Geodetów mają być oddawane „sukcesywnie” w najbliższych latach – przy okazji warto jednak przypomnieć, że sama ulica Geodetów także nie posiada chodnika. Szybka realizacja kolejnych fragmentów bądź zwiększenie ich zakresu wydaje się niezbędne, gdyż przy Andersa planowane są kolejne inwestycje: Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła budowę kompleksu 46 budynków jednorodzinnych w siedmiu segmentach szeregowych, a pomiędzy szeregowcami a budynkami For You chce postawić budynki wielorodzinne o trzech lub czterech kondygnacjach. To oznacza, że budowa infrastruktury dla pieszych i rowerzystów jest niezbędna, ponieważ w najbliższych latach okolica zyska kolejnych mieszkańców.

Starania mieszkańców o budowę chodnika przy Andersa szczegółowo relacjonowaliśmy na MetropoliaBydgoska.PL. Na początku 2019 roku pisaliśmy o interpelacji radnego Ireneusza Nitkiewicza dotyczącej ewentualnej budowy przystanku przy kompleksie For You, z uwagi na brak dojścia do istniejących przystanków Łoskoń Zajezdnia i Andersa/Gieryna. We wrześniu 2019 roku o budowę chodnika przy Andersa pytała fordońska radna Katarzyna Zwierzchowska – wówczas zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz odpowiedział, że pracownicy ZDMiKP wykonali wstępną analizę możliwości wykonania ciągu pieszorowerowego, która potwierdziła możliwość jego wykonania. I dodał, że miasto podejmie działania na rzecz wykonania chodnika.

Kilka tygodni później Kozłowicz, ponownie pytany przez radną Zwierzchowską o kwestię realizacji ciągu pieszo-rowerowego, zadeklarował, że jego budowa będzie etapowana, ale rozpocznie się w 2020 roku. Temat inwestycji powrócił wiosną, po potrąceniu dwóch rowerzystów jadących ulicą Andersa – wówczas pojawiły się informacje, że inwestycja może rozpocząć się w IV kwartale tego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 lat temu

Dziękujemy.