Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 4 • L 3
8C
Sob
9C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoCmentarzysko odpadów na Wiślanej. Ratusz ma w końcu rozwiązać problem braku wywozów
wiślana bydgoszcz
03.06.2020 | 00:01

Cmentarzysko odpadów na Wiślanej. Ratusz ma w końcu rozwiązać problem braku wywozów

Na zdjęciu: Na cmentarzu przy Wiślanej nadal znajduje się wiele odpadów, które nie zostały jeszcze wywiezione.

Fot. BB

Odpady z kontenerów ulokowanych na cmentarzu przy ulicy Wiślanej nadal wysypują się na nagrobki. Trwający od kilku miesięcy problem z wywozem odpadów z terenu miejskiej nekropolii ma jednak – jak deklaruje ratusz – zostać rozwiązany.

O sprawie problemu z odbiorem śmieci z największej bydgoskiej nekropolii pisaliśmy po raz pierwszy w lutym. Z licznych sygnałów od naszych Czytelników wynikało, że z terenu cmentarza zabrano pojemniki na odpady, a betonowe śmietniki znajdujące się przy różnych kwaterach zostały szczelnie wypełnione. Silne porywy wiatru roznosiły resztki zniczy czy worki foliowe po całym terenie cmentarza. Zgłaszający nam problem byli oburzeni faktem, że na obszarze, na którym spoczywa wielu bydgoszczan panuje bałagan, a kondukty pogrzebowe mijają leżące luzem worki.

– Miasto ma podpisaną umowę na zarządzanie cmentarzami komunalnymi – firma, która zarządza cmentarzami na podstawie umowy ma obowiązek zadbać również o zapewnienie wywozu śmieci. Po zmianie i zaostrzeniu przepisów dotyczących odbioru odpadów firma poinformowała miasto o problemach, które stara się obecnie pilnie rozwiązać – odpowiedziała rzecznik prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. Tutaj warto dodać, że firmą zarządzającą cmentarzem jest Zieleń Miejska.

Nadzorujący wydział gospodarki komunalnej zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz podkreślił, że odbiorem śmieci z cmentarzy komunalnych zajmuje się firma wybrana w drodze przetargu. – Oczekujemy od niej pilnego wywozu nagromadzonych w ostatnim czasie odpadów – zapewnił. Jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa sytuacja uległa poprawie, ale w minionych dniach otrzymaliśmy kolejne sygnały o przepełnieniu cmentarnych miejsc na odpady. Tu należy wyjaśnić, że za wywóz śmieci z nekropolii przy Wiślanej nie jest odpowiedzialna firma Komunalnik, obsługująca osiedla znajdujące się w rejonie cmentarza.

Bydgoski ratusz zapewnia, że kwestia wywozu odpadów z miejsc spoczynku znajdujących się we władaniu miasta zostanie doprowadzona do porządku. W tym celu, jak informował Express Bydgoski, Mirosław Kozłowicz zorganizował spotkanie z udziałem przedstawicieli Zieleni Miejskiej i spółki Pronatura. – Wykonawca usługi –  spółka Zieleń Miejska – rozpoczęła wywóz odpadów zalegających na bydgoskich cmentarzach komunalnych – przekazuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. I dodaje, że administrator cmentarzy, zgodnie z obowiązującą umową, ma obowiązek wywozić odpady z ich terenu dwa razy w miesiącu, ale w przypadku, gdy śmietniki nie są zapełnione, wywozu nie dokonuje się do momentu ich zapełnienia. – Za nieprawidłowe realizowanie umowy przewidziane są kary umowne. Za miesiąc kwiecień kara taka została nałożona na wykonawcę – podkreśla rzecznik.

Problemem utrudniającym wywóz odpadów jest fakt, że odpady pochodzące z cmentarzy komunalnych nie są segregowane. – Rzeczywiście odbyło się spotkanie, w efekcie którego zadeklarowaliśmy gotowość do przyjęcia odpadów z cmentarzy komunalnych zarządzanych przez Zieleń Miejską pod warunkiem włączenia ich w system miejski, tzn. segregacji odpadów z nich pochodzących. Obecnie nie ma więc mowy o przyjmowaniu ich do spalarni – powiadomił nas rzecznik Pronatury Piotr Kurek.

Rzecznik Stachowiak przekazuje jednak, że miasto prowadzi rozmowy z Zielenią Miejską, których celem byłoby wprowadzenie obowiązkowej selektywnej zbiórki odpadów na cmentarzach komunalnych. – Chcielibyśmy ten obowiązek wprowadzić możliwie szybko – zapewnia przedstawicielka urzędu miasta.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści