Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCo może powstać w miejscu dawnego boiska w Fordonie? MPU pokazuje projekt planu miejscowego
plan miejscowy fordon swobodna
24.08.2020 | 13:10

Co może powstać w miejscu dawnego boiska w Fordonie? MPU pokazuje projekt planu miejscowego

Na zdjęciu: Propozycja zabudowy w rejonie ulicy Swobodnej zgodna z zapisami projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Fot. MPU

Miejska Pracownia Urbanistyczna pokazała projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Wyzwolenia i Swobodnej w Fordonie. Na terenie dawnego boiska i placu zabaw, który trafił do spadkobierców jego właścicieli planuje się realizację zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

Sporządzanie nowego planu miejscowego „Fordon-Ryńskiego” rozpoczęło się w 2018 roku. Jak podkreśla MPU w uzasadnieniu do uchwały dotyczącej nowego planu, najistotniejszą przesłanką do jego stworzenia jest uznanie potrzeby „zmiany zasad kształtowania zabudowy i jej funkcji oraz układu transportowego wewnątrz kwartału, zlokalizowanego pomiędzy ulicami Mikołaja Ryńskiego, Swobodną i Wyzwolenia”. Wnioski o zmianę planu składano od 2006 roku – najistotniejszymi z nich były te, składane przez poprzednią współwłaścicielkę gruntu i zarazem spadkobierczynię drugiego z dawnych właścicieli terenu, na którym do 2016 roku istniało boisko i plac zabaw.

Zobacz również:

Znane boisko w Fordonie zostało zlikwidowane. Dlaczego?

Przypomnijmy: Wniosek o zwrot działki został złożony 7 marca 2013 rokuNa mocy decyzji urzędu wojewódzkiego do przeprowadzenia postępowania został wyznaczony starosta bydgoski (prezydent miasta, jako strona, został z niego wyłączony), który 1 kwietnia 2016 roku nakazał zwrot ponad półhektarowego terenu. Powstałe w 2002 roku boisko musiało zatem zostać zlikwidowane.

MPU przychyliła się do wniosków obecnych właścicieli terenu – jak czytamy w uzasadnieniu planu, grunty w rejonie ulicy Swobodnej, Ryńskiego i Wojciechowskiego zostaną przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Na terenie wokół dawnego boiska projekt planu dopuszcza się postawienie bloków o wysokości od 11 do 14 metrów – niższa ma powstać w najbliższym sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej.

Na cele publiczne w projekcie planu wskazano budowę nowych dróg dojazdowych – przede wszystkim przedłużenia ulicy Wojciechowskiego do drogi, która będzie prowadzić do ulicy Swobodnej. W projekcie zaplanowano też ciąg pieszy od ulicy Wyzwolenia (na wysokości marketu Lidl) do ulicy Szydzika. Przewidziano też stworzenie terenu zieleni urządzonej w ciągu ulicy Przesmyckiego. Pracownia przekonuje, że dopuszcza funkcję usługowe głównie w rejonie ulicy Wyzwolenia, ponieważ tą ulicą kursują linie autobusowe, co daje możliwość wykorzystywania ich jako podstawowego środka transportu.

Przyjęcie nowego planu dopuści możliwość sprzedaży gruntów przez miasto o łącznej powierzchni prawie 2 hektarów. Realizacja jego postanowień będzie wymagała nabycia 0,3 hektarów gruntów – m.in. na projektowany ciąg pieszy między Wyzwolenia a Szydzika.

Uwagi do planu można składać do 25 września. Jego projekt, wraz z prognozą środowiskową oraz informacje dotyczące terminów, miejsca wyłożenia, dyskusji publicznej i zbierania uwag, dostępne są na stronie MPU w zakładce BIP, a także w siedzibie MPU. – Prosimy o ustalenie terminu wizyty pod nr tel. 52-58-58-105 lub za pomocą skrzynki mailowej mpu@mpu.bydgoszcz.pl – podkreśla MPU.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści