Bydgoszcz
12C
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 13 • L 12
17C
Sob
10C
Nd
13C
Pon
15C
Wt
16C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICo robić, gdy ekipa remontowa wykonuje prace nieterminowo, a do tego wadliwie? [RADCA w PIĄTEK]
pedzle, malowanie, remont - pixabay
14.02.2020 | 23:15

Co robić, gdy ekipa remontowa wykonuje prace nieterminowo, a do tego wadliwie? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Zdarza się, że remont trwa w nieskończoność.

Fot. Pixabay

Znasz to uczucie, kiedy zawierasz umowę z ekipą remontową? Czekasz aż ekipa się u ciebie zjawi, ale prace się przedłużają? Do tego to, co zostało już wykonane, nie spełnia Twoich oczekiwań? Dzisiaj podpowiem, co należy zrobić, kiedy wyżej opisane emocje są Ci bliskie.

W tego typu umowach zawarty jest termin wykonania prac. Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć terminowo, możesz bez wyznaczenia terminu dodatkowego odstąpić od umowy jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. Dodatkowo na podstawie art. 658 KC oraz 560 KC dotyczących odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady dzieła możesz żądać obniżenia ceny ze względy na wady, które powstały w czasie wykonywania prac remontowych.

Zgodnie z art. 556(1) KC wadą fizyczną dzieła jest niezgodność dzieła z umową, jeżeli nie ma ono właściwości, którą dzieło tego rodzaju powinno mieć albo o której właściwości przyjmujący zamówienie zapewniał. Dodatkowo, pojęcie to obejmuje swoim zakresem stan, w którym dzieło nie nadaje się do celu, o jakim zamawiający poinformował przyjmującego zamówienie, a ten nie zgłosił do tego zastrzeżeń. Obejmuje też sytuację, kiedy dzieło zostało wydane w stanie niezupełnym. Dodać przy tym należy, że za wadę dzieła uznaje się również wadliwość jego montażu.

Nadmieniam, że jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo usunie wady.

Zgodnie z art. 560 § 1 KC, w wypadku oświadczenia kupującego w przedmiocie odstąpienia od umowy, sprzedawcy przysługuje kontruprawnienie, którego wykonanie może uniemożliwić kupującemu realizację odstąpienia od umowy. To kontruprawnienie sprzedawcy, to niezwłoczne usunięcie wady, z tym że skuteczność działań sprzedawcy musi być oceniona z zastosowaniem niezwłocznego usunięcia wady, a nie niezwłocznego oświadczenia o gotowości naprawy.

Podstawa prawna: art. 560, 560(1), 636 oraz 658 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści