Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyCo słychać na budowie nowych mostów Kazimierza Wielkiego? [ZDJĘCIA]
27.04.2023 | 12:10

Co słychać na budowie nowych mostów Kazimierza Wielkiego? [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: ZDMiKP

Budowa nowych mostów Kazimierza Wielkiego wciąż trwa. Inwestycja ma duże opóźnienie: czy uda się ją zakończyć w grudniu 2023 roku?

Obecnie wykonawca – firma Trakcja – układa płyty torowe na moście tramwajowym (w nich będą osadzone szyny) i przygotowuje się do nasuwania elementów nowego mostu drogowego. Trwają bowiem prace związane z montażem prefabrykowanych elementów przeprawy dla aut. – Poszczególne sekcje są łączone i już niebawem będą w całości nasuwane w kierunku rzeki – zarówno od strony północnej, jak i południowej – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

W połowie kwietnia uruchomione zostały nowe przystanki tramwajowe na ul. Fordońskiej na wysokości mostów. To jednak nie koniec zmian na tej ulicy – niebawem nastąpi start przebudowy południowej jezdni ulicy Fordońskiej. Obecnie trwają roboty przy torowisku w kierunku mostu, gdzie wykonano już warstwy konstrukcji przy najazdach na obiekt. Wykonawca prowadzi również roboty związane z przygotowaniem do zabetonowania kolejnej części skrzyżowania ulic Fordońskiej i Łęczyckiej z infrastrukturą torową. Później konieczne będzie przełożenie ruchu z tymczasowego ronda, by połączyć torowisko na moście z torowiskiem na Fordońskiej.


CZYTAJ TAKŻE: Niezidentyfikowany obiekt wojskowy w lesie pod Bydgoszczą. Mieszkańcy mówią o rakiecie


Trwają też prace związane z przebudową skrzyżowania ulic Toruńskiej i Kazimierza Wielkiego, gdzie układane jest nowe torowisko. Wykonano też wiele prac podziemnych, przede wszystkim przy przebudowie wodociągów i kanalizacji. Zaczęło się także układanie nowego torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej. Powstały też pierwsze warstwy konstrukcyjne pod nowe jezdnie skrzyżowania ulic Toruńskiej i Kazimierza Wielkiego – wylicza Okoński.

ZDMiKP przypomina, że ruch na tym skrzyżowaniu jest ograniczony, a tramwaje poruszają się po jednym torze. Trwa także przebudowa torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej na wysokości ul. Perłowej.

Kiedy koniec budowy nowych mostów?

Jak przekazał na środowej sesji rady miasta zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, zaawansowanie inwestycji obejmującej budowę mostów i przebudowę układu drogowego i tramwajowego przekroczyło 50%. – Staramy się tak wpływać na wykonawcę, by te opóźnienia były jak najmniejsze – przekonywał wiceprezydent. I przypomniał, że na zadanie pozyskano dotację unijną, która musi być rozliczona do końca 2023 roku. Część tramwajowa musi zatem zostać zakończona najpóźniej w grudniu.

Nie jest tajemnicą, że w obliczu inflacji Trakcja chce więcej pieniędzy za realizację zadania. Podpisana latem 2021 roku umowa opiewała na 153 miliony złotych. – Trwają spotkania w sprawie waloryzacji płatności – dodał Kozłowicz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Johny Walker
Johny Walker
4 miesięcy temu

Dlaczego torowisko do jazdy Fordońską na wprost w stronę centrum nie jest wybudowane na jednym równym i prostym torze tylko posiada podwójne wygięcie na bardzo krótkim odcinku tworząc ewidentne miejsce do wykolejenia składu? To taki specjalny myk inżynieryjny aby tramwaje musiały znacznie zwalniać a ich wózki szybciej się zużywały przez co mniej ich będzie jeździło po mieście więc będą oszczędności? Czy może ta inwestycja też jest robiona na modłę kolejnej klątwy Bruskiego? Idealnie pasuje pod nowy slogan wyborczy: Buble Bruskiego!

Kobzan
Kobzan
4 miesięcy temu

Grzebią się jak muchy w smole. Cała Kazimierza rozkopana a po deszczu na Kapuściska po kostki w błocie trzeba iść.