Bydgoszcz
-1C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 7km/h NNW
H 1 • L -1
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoEdukacjaCo z otwarciem przedszkoli w Osielsku? Wójt podjął decyzję
URZĄD GMINY OSIELSKO
30.04.2020 | 13:49

Co z otwarciem przedszkoli w Osielsku? Wójt podjął decyzję

Na zdjęciu: Urząd Gminy Osielsko.

Fot. Stanisław Gazda

W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił drugi etap luzowania restrykcji związanych ze stanem epidemii. Od 6 maja rząd dopuścił możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Wójt gminy Osielsko podjął jednak decyzje o przedłużeniu zamknięcia gminnych przedszkoli.

Zgodnie z drugim etapem znoszenia obostrzeń, od poniedziałku, 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe, a także hotele i inne miejsca noclegowe. W tych obiektach ograniczona nadal będzie działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – zamknięte pozostaną siłownie, sale pobytu i baseny. Premier ogłosił także, że od środy, 6 maja będą mogły zostać otwarte żłobki i przedszkola. – Dla osób, które nie będą w stanie oddać swoich pociech do żłobka lub przedszkola, dla nich nadal będziemy mieli zasiłki opiekuńcze – dodał.


CZYTAJ WIĘCEJ: II etap luzowania restrykcji w związku z koronawirusem – sprawdź szczegóły


Decyzja rządu dot. placówek oświatowych dla najmłodszych wzbudziła kontrowersje. Samorządowcy wskazywali, że w tak krótkim czasie nie są w stanie przygotować żłobków i przedszkoli na funkcjonowanie w reżimie sanitarnym. Niepokój budzi też brak znaczącego spadku liczby zakażonych koronawirusem – w czwartkowe (30 kwietnia) przedpołudnie stwierdzono 141 nowych przypadków zakażenia. 7 z nich potwierdzono na Kujawach i Pomorzu. Łączna liczba przypadków na terenie całego kraju wynosi na dziś 12 781.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że władze centralne nie ustalą wszelkich zasad postępowania dotyczących placówek dla najmłodszych. – Trudno żebyśmy we wszystkich decyzjach wyręczyli organy założycielskie żłobków i przedszkoli, samorządy. Wytyczne nie zwalniają z rozsądnego zachowania i stosowania się do zasad zdrowego rozsądku – powiedział. Jego zdaniem, pierwszeństwo w dostępie do żłobków mają mieć „te osoby, które muszą pracować i które nie mogą zapewnić dziecku opieki”.

Zgodnie z decyzją rządu, to gminy muszą podjąć decyzję co do funkcjonowania żłobków i przedszkoli od 6 maja. Wójt Osielska Wojciech Sypniewski postanowił przedłużyć zamknięcie przedszkoli. – Mając na uwadze bezpieczeństwo, zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców naszej wspólnoty, podjąłem decyzję o dalszym ograniczeniu funkcjonowania placówek przedszkolnych – informuje wójt. Jak podkreśla, swoje postanowienie oparł o wnikliwa analizę możliwości uruchomienia przedszkoli, w szczególności biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w powiecie bydgoskim oraz opinie dyrektorów placówek. Sypniewski dodał, że obecnie brak jest „jednoznacznych podstaw i wytycznych co do bezpiecznego funkcjonowania przedszkoli”.

W ostatnich dniach w powiecie bydgoskim nadal pojawiają się kolejne stwierdzone przypadki zakażeń COVID-19. Sytuacja jest nadal poważna i przywrócenie zajęć przedszkolnych od 6 maja niesie ze sobą ogromne ryzyko epidemiologiczne dla dzieci, nauczycieli i rodziców – argumentuje wójt.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści