Bydgoszcz
4C
Opady
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 4 • L 3
4C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
11C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCo z pieniędzmi na przedłużenie trasy Uniwersyteckiej? Ratusz odpowiada
Trasa Uniwersytecka
11.11.2016 | 10:28

Co z pieniędzmi na przedłużenie trasy Uniwersyteckiej? Ratusz odpowiada

Urzędnicy marszałka potwierdzają nasze ustalenia - brak ostatecznej decyzji ZRID na rozbudowę TU oznacza odrzucenie wniosku o dofinansowanie. Co na to prezydent Rafał Bruski?

Na zdjęciu: Przez ten teren ma przebiegać przedłużenie trasy Uniwersyteckiej.

Fot. Stanisław Gazda

Jest reakcja ratusza na naszą ubiegłotygodniową publikację o możliwym odrzuceniu wniosku o dofinansowanie rozbudowy trasy Uniwersyteckiej. – Pieniądze na pewno nie przepadną – zapewnia prezydent Rafał Bruski.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt o trasę Uniwersytecką. Czy Bydgoszcz straciła szansę na unijne miliony?

Mowa o ponad 32 milionach złotych, które zapisane są w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 na modernizację jednej z dróg wojewódzkich w Bydgoszczy. Wybór padł na trasę Uniwersytecką – w tym celu zmieniono nawet jej klasyfikację, od 1 stycznia – na mocy uchwały sejmiku – ma ona właśnie status drogi wojewódzkiej. Pod koniec października bydgoscy drogowcy złożyli aplikację o te środki do urzędu marszałkowskiego.

Tyle że według naszych ustaleń, szans na pozytywne rozpatrzenie bydgoskiego wniosku nie ma. Powód – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej nie dysponuje ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę, w tym wypadku zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa toczy się bowiem postępowanie odwoławcze od decyzji wojewody o wydaniu wspomnianego ZRID złożone przez współwłaścicieli działki przy ulicy Ujejskiego, na której funkcjonuje tartak. Urzędnicy resortu na początku listopada poinformowali nas, że ministerialna procedura nadal trwa, a ostateczna decyzja nie została wydana. Tymczasem, aby skutecznie ubiegać się o środki unijne, Bydgoszcz powinna dysponować wspomnianą decyzją ostateczną najpóźniej 31 października. – Data ostateczności decyzji nie może być późniejsza niż data złożenia wniosku o dofinansowanie projektu. W przeciwnym razie, co do zasady, kryterium B.11 nie jest spełnione, a wniosek o dofinansowanie uzyskuje ocenę negatywną – potwierdza Tomasz Krasicki, wicedyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim.

Co na to bydgoski magistrat? Prezydent Rafał Bruski po naszym artykule polecił ZDMiKP przeanalizowanie dokumentacji i kontakt z urzędnikami marszałka. Efekt – włodarz miasta przekonuje w rozmowie z nami, że otrzymanie wsparcia z RPO na przedłużenie trasy Uniwersyteckiej jest kwestią czasu. – Środki te, decyzją zarządu województwa, są nam dedykowane, więc nie ma możliwości, że przepadną. Jestem o to spokojny – mówi Rafał Bruski. Ale dodaje, że „gdyby miało się coś wydarzyć”, to „planem awaryjnym jest kolejny konkurs”. W podobnej sytuacji ma się znajdować chociażby Inowrocław (pula 18 mln euro podzielona jest w konkursie na pięć miast prezydenckich). Dopiero pod koniec września sejmik zmienił bowiem klasyfikację ulicy Magazynowej w tym mieście na drogę wojewódzką – uchwała zacznie obowiązywać na początku przyszłego roku.

Równolegle ze staraniami o dofinansowanie drugiego etapu budowy TU toczy się postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy zadania. Drogowcy otworzą koperty z ofertami w pierwszej połowie grudnia. – Za chwilę będziemy realizowali tę inwestycję – podkreśla prezydent Bruski. Według obecnych planów ZDMiKP, początek robót budowlanych miałby przypaść na marzec 2017 roku.


Powiązane treści