Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z prokuraturą regionalną w Bydgoszczy? Jest odpowiedź na pismo Wenderlicha i Schreibera

Dodano: 19.04.2024 | 12:01

Na zdjęciu: Pismo z zapytaniem o możliwość utworzenia Prokuratury Regionalnej w Bydgoszczy skierowali bydgoscy politycy Prawa i Sprawiedliwości: radny Jarosław Wenderlich i poseł Łukasz Schreiber.

Fot. Archiwum

Powstanie Prokuratury Regionalnej w Bydgoszczy byłoby cennym wzmocnieniem miasta i województwa kujawsko-pomorskiego – mówi radny-elekt sejmiku województwa. Na pismo bydgoskich polityków PiS odpowiedział Prokurator Krajowy i rozwiał nadzieje na utworzenie takiej jednostki prokuratury w grodzie nad Brdą.

Jarosław Wenderlich (dotychczas szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta i radny-elekt sejmiku województwa) oraz poseł Łukasz Schreiber wspólnie skierowali pod koniec lutego br. pismo do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara, w którym pytali o możliwość utworzenia w grodzie nad Brdą jednostki Prokuratury Regionalnej. – W mojej ocenie, celem władz regionu i Bydgoszczy winno być aktywne zabieganie, by utworzono ją w Bydgoszczy – nie ukrywa Wenderlich.

Na pytanie bydgoskich polityków Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział szef Prokuratury Krajowej. Dariusz Korneluk przypomniał, że tuż pod koniec grudnia 2018 r., minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie o siedzibach i obszarach działalności poszczególnych sądów. – W kraju funkcjonuje jedenaście sądów apelacyjnych, których siedziby są tożsame z siedzibami poszczególnych prokuratur regionalnych – napisał Korneluk i doprecyzował: – Ewentualna decyzja w przedmiocie utworzenia kolejnej z nich, winna być zatem spójna z planami dotyczącymi rozwoju sądownictwa powszechnego. 


CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy szef Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. To doświadczony śledczy


Obecnie funkcjonuje jedenaście prokuratur regionalnych, którym – jak zaznaczył Korneluk – podlegają cztery lub pięć prokuratur okręgowych. Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, a także dwie pozostałe w największych miastach Kujaw i Pomorza: w Toruniu i we Włocławku podlegają pod Prokuraturę Regionalną w Gdańsku, a pod tę samą jednostkę podlegają także prokuratury okręgowe w Gdańsku, Elblągu oraz Słupsku. W ocenie prokuratora krajowego, podział Prokuratury Regionalnej w Gdańsku na dwie odrębne jednostki sprawiłby, że pod każdą z nich podlegałyby po trzy prokuratury okręgowe. – Stanowiłoby to odstępstwo od przyjętego standardu – przekazał Dariusz Korneluk. Prokurator napisał również bydgoskim politykom, że argumentem za utworzeniem jednostki w Bydgoszczy nie jest również poziom obciążenia spraw jednostki w Gdańsku, bo ten – jak wyjaśnił Korneluk – jest zbliżony do średniej krajowej.

W odpowiedzi, Korneluk przedstawił te statystyki, z których wynika, że w 2023 roku, Prokuratura Regionalna w Gdańsku miała do prowadzenia w sumie 212 spraw. Więcej, bo 293 sprawy prowadziła prokuratura w Szczecinie. Ponad sto spraw miały jednostki w Lublinie – 179 i Warszawie – 141, zaś najmniej wpłynęło do prokuratur w Białymstoku – 37 i Rzeszowie – 35. – Prokuratura Regionalna w Gdańsku, pod którą podlega Bydgoszcz, jest drugą pod względem wpływu spraw w 2023 roku – wyjaśnia Wenderlich i nie ukrywa: – Jest to ciekawy argument na usamodzielnienie się Bydgoszczy.

Prokuratura Regionalna w Bydgoszczy? Korneluk pisze o kosztach

Prokurator Krajowy w piśmie, jakie skierował do bydgoskich polityków Prawa i Sprawiedliwości napisał także o kosztach, jakie zostałyby generowane, gdyby powstała Prokuratura Regionalna w Bydgoszczy. – Pozyskanie dla tworzonej jednostki etatów orzeczniczych byłoby znacznie utrudnione, gdyż w skali kraju niewiele z nich pozostaje nieobsadzonych. Większość objęta jest procedurami kadrowymi, co oznacza, że nie mogą być one wykorzystane na potrzeby dodatkowej jednostki, nieobjętej dotychczas planami etatyzacyjnymi – przekazał.

W ocenie prok. Korneluka, prawidłowe funkcjonowanie takiej jednostki prokuratury w Bydgoszczy wymagałoby przyznania jej takich limitów orzeczniczych, jakie funkcjonują w innych prokuraturach regionalnych, a to nie jest obecnie możliwe. – Analiza limitów administracyjnych oraz ich wykorzystania w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury w okręgu gdańskim, nie daje podstaw do utworzenia Prokuratury Regionalnej w Bydgoszczy – czytamy w dalszej części odpowiedzi. Korneluk konkludował, że wydatkowanie znacznych środków finansowych stanowiłoby konsekwencję przyznania dodatków funkcyjnych prokuratorom, którzy pełniliby funkcje kierownicze, tj. prokuratora regionalnego, zastępcy prok. regionalnego, naczelników wydziałów, kierowników działów, kierownika szkolenia, rzecznika prasowego, rzecznika dyscyplinarnego i wizytatorów.

Na zakończenie, Dariusz Korneluk napisał, że prokurator krajowy nie zamierza występować do ministra sprawiedliwości o zmianę rozporządzenia z 2016 r., w sprawie utworzenia m.in. prokuratury regionalnej.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
1 miesiąc temu

Błazny z „bydgoskij prawicy” mieliście 8 lat na takie działania ale po co. Ważniejsze było łamanie zasad praworządności i przejmowanie prokuratury przez ZZ na zlecenie waszego szefa

Slick
Slick
1 miesiąc temu

Dariusz, nie napinaj się tak. Jakie łamanie praworządności, konkretnie? Jak na razie to niejaki Bodnar idzie jak walec po praworządności, a Korneluk został powołany niezgodnie z ustawą. Konstytucją misiu, tak krzyczałeś niedawno prawda?

Dariusz
Dariusz
1 miesiąc temu

Smieszysz mnie jak wszystkie pisowskie czytaj ruskie stworzonka

Leonard Borowski
Leonard Borowski
1 miesiąc temu

Ukrainiec Korneluk, podwładny Ukraińca Bodnara pisze do panów o nazwiskach Wenderlich i Schreiber… Premier jest niemieckim agentem, poprzedni premier Morawiecki też niemiecki agent z żydowskim rodowodem. Aaron Juda – prezydentem. Wojewoda też żyd… Czy my mieszkamy już państwie o nazwie Ukropolin? Skoro rządzą tu obcy, to my Polacy nie mamy obowiązku to państwo utrzymywać. P.S. Ma rację tzw. neo prokurator krajowy Korneluk, szkoda pieniędzy na rozbudowę w Bydgoszczy instytucji systematycznie chroniącej bandytów z różnych tutejszych mafii. Udanego weekendu panowie Wenderlich i Schreiber…

Dariusz
Dariusz
1 miesiąc temu

Ale Schreiber to nazwisko żydowskiego Niemca jak sądzę a nie Ukraińca. Tak czy owak na usługach Wielkiego brata ze wschodu

Slick
Slick
1 miesiąc temu

Oj Dariuszu, Dariuszu z niewielkim rozumkiem.Twój świat jest taki prosty. Wszyscy to pisowcy i ruskie onuce. Mania prześladowcza, kliniczny przypadek. Nieuleczalny.

jezus
jezus
1 miesiąc temu

z choinki się urwały pisowskie cym bały…a same dwie kadencje na dudach grały, a teraz pomysł im do łba przyszedł wspaniały…

Dariusz
Dariusz
1 miesiąc temu

Do niejakiego Slicka stosunek do ludzi masz tak pogardliwy jak niejaki Kaczyński. Ta abtylidzka, antydemokratyczna wzorujaca sie na putinowskiej Rosji formacja zadajexsie z innymi proputinowskimi autokratami odpychajac nasz kraj od cywilizowanego świata w kierunku mongolskiej Azji. Przy okazji normalnym ludziom pokecam lekturę Tomasza Piątka jak Kaczyński i jego pajeczyna czy inne o Morawieckim czy Macierewiczu. Nie będę ci odpowiadal twoim żenujacym jezykiem, zastanawiam się czy takie postawy wynikają z fanatyzmu, niewiedzy czy jesteś ruskim trolem.

Slick
Slick
1 miesiąc temu

Darku, nie dziwię się twojej „wiedzy” jeżeli opierasz się na niejakim piątku, mitomanie. A tak przy okazji, czy w swoich książkach opisuje jak niejaki Tusk obściskiwał się z Putinem na molo w Sopocie, o współpracy służb specjalnych Polski i Rosji w tamtych czasach? A także pełnej uległości polityce zagranicznej Tuska wobec Rosji? Oj króciutką masz pamięć, a do tego rasistą z ciebie. Przeszkadzają ci niemiecki nazwiska i korzenie żydowskie? To taka jest ta „uśmiechnięta” Polska? Przyjdzie i do ciebie, już niedługo, w postaci dyrektywy budynków ej i innych cudów „zielonego ładu”. Zdziwisz się Darku, szukaj dalej pisowców i ruskich onuc.… Czytaj więcej »

Dariusz
Dariusz
1 miesiąc temu

Moja wiedze opieram na tym, co widzę patrząc na to co zrobił PIS w tym kraju i z kim im blisko. Wolę zachód i demokracje od putinowskkiego i pisowskiego zamordyzmu. Jeśli chodzi o książki T. Piątka polecam jako doktor historii czytelnikom a nie fanatykom. W przeciwieństwie do ciebie i pisowców nikogo nie obrażam, chce uśmiechniętego kraju i zielonego ładu jak większość ludzi trzeźwo myślących. Kończę tą bezsensowna, w moim mniemaniu dyskusję. Powodzenia

Piotr BZG
Piotr BZG
1 miesiąc temu

Przez 8 lat nie można było utworzyć Prok. Rgl. w B-szczy??? No chyba nie, bo wlażenie jego blogorodii z Toruniewa Wielkiego,Rydzykowi, do dupy było na topie! Do tego Bruski polit-sekciarz robił wszystko, aby degradować Nasze Miasto = dorabiać toruński grajdoł z cyklu 1 ratusz+3 kościoły na krzyż, 5 kamienic, reszta to ruSSkie ohydne i male blokowisko! Coście robili innego od 2015??

Leonard Borowski
Leonard Borowski
1 miesiąc temu

Panowie powyżej… Przepraszam, że się wtrącam do waszej dość jałowej dyskusji… Jeśli nie jesteście politykami ani też innymi urzędniczymi darmozjadami, zauważcie jak ich cieszy i służy im wasz spór. Przecież te pasożyty nic innego nie robią, jak tylko w pocie czoła nas dzielą. SLS, PSL, PiS czy PO to jedno g… Oni doskonale żyją z tego złodziejskiego systemu jaki razem stworzyli. Oto w PO jest bezczelny arogant Bruski, matacząca Matowska i jej żerująca na mieniu Miasta mamusia. Jakiś niedorajda Czwojda, pół roku zastanawiający się co mi odpisać czy łysy, wcześniej zalegendowany Zagłoga, któremu nie przeszkadza okradanie spółdzielców przez mafię wspieraną… Czytaj więcej »