Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 12 • L 11
18C
Sr
18C
Czw
15C
Pt
16C
Sob
18C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeCo z przebudową DW 244 w Żołędowie? Jest opóźnienie
budowa-s5-Bożenkowo-fot.-Remigiusz-Domek
09.01.2019 | 12:00

Co z przebudową DW 244 w Żołędowie? Jest opóźnienie

Na zdjęciu: Droga wojewódzka nr 244 przebiega w pobliżu budowanej drogi ekspresowej S5.

Fot. Remigiusz Domek/archiwum

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 244 w Żołędowie jest planowana już od kilkunastu miesięcy. Na jakim etapie jest obecnie przygotowywanie inwestycji?

ZOBACZ ANALIZĘ WIELOLETNIEJ PROGNOZY FINANSOWEJ GMINY OSIELSKO

W kwietniu 2017 roku gmina Osielsko podpisała umowę z Województwem Kujawsko-Pomorskim, na mocy której udzieliła ona pomocy finansowej Województwu w formie dotacji celowej na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 244 w Żołędowie. Inwestycja obejmuje trzykilometrowy odcinek ulicy Jastrzębiej.

Przetarg na wykonanie projektu, przeprowadzony przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, wygrała firma Voessing Polska. Jak informuje gmina Osielsko, w 2018 roku konieczne było zwiększenie dotacji na ten cel do kwoty 461 250 zł i podpisanie aneksu do umowy. Dotacja celowa na opracowanie projektu, wykup gruntów i pokrycie kosztów budowy sieci wodno-kanalizacyjnej będzie przekazywana będzie w latach 2018 – 2020. Dlaczego? Jak dowiadujemy się z Wieloletniej Prognozy Finansowej, termin opracowania dokumentacji projektowej opóźnia się ze względu na wydłużenie procesu przygotowania projektów podziału nieruchomości wraz z wnioskiem o wydanie decyzji ZRID. Opóźnia się także procedura uzyskania decyzji środowiskowych.

W budżecie gminy Osielsko na rok 2019 na dotacje dla województwa zaplanowano 1 318 750 złotych. Jak czytamy w objaśnieniach do budżetu gminy, kwota pomocy finansowej na rok 2019 uległa zmniejszeniu (w stosunku do planowanej wcześniej) na skutek wspomnianego wyżej przesunięcia terminu opracowania dokumentacji projektowej.


WIĘCEJ O BUDŻECIE GMINY OSIELSKO NA 2019 ROK


Warto wspomnieć, że w tegorocznym budżecie gminy zaplanowano też pieniądze na inne inwestycje w ciągu DW 244. Gmina Osielsko zamierza też wybudować zatokę przystankową przy ulicy Bydgoskiej w Żołędowie – na razie przeznaczyła ona 24 tysiące złotych na opracowanie projektu, a zadanie będzie realizowane przez gminę w ramach pomocy rzeczowej dla samorządu województwa. 486 tysięcy złotych trafi w formie dotacji dla Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy na realizacje ścieżki rowerowej wzdłuż dróg powiatowych nr 1525C i 1526C na odcinku Bożenkowo – Samociążek o długości 1,1 km oraz budowy ścieżki w ciągu drogi 244 od skrzyżowania z drogą krajową nr 25 do Bożenkowa.


Powiązane treści