Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Coraz bliżej modernizacji Opery Nova. Podpisano umowę na dofinansowanie tej instytucji

Dodano: 01.10.2016 | 18:01

Stosowny dokument podpisał dyrektor Opery Nova Maciej Figas i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Na zdjęciu: Od lewej: Maciej Figas, prof. Piotr Gliński

Fot. Materiały prasowe KPUW

9,5 mln zł – właśnie taką kwotę przyznano Operze Nova na modernizację jej siedziby. Unijne dofinansowanie pokryje znaczną część kosztu realizacji projektu, który wynosi 13,5 mln zł. Dzisiaj podpisano umowę o przekazaniu środków. 

W związku z koniecznością podpisania dokumentu, do Bydgoszczy przyjechał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podpisanie umowy nastąpiło dzisiaj o godz. 12:00 w sali kameralnej bydgoskiej opery. Swój podpis na dokumencie złożył również dyrektor Opery Nova Maciej Figas. Na spotkaniu pojawił się też wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele PiS-u: Ewa Kozanecka i Tomasz Latos. Po załatwieniu formalności, prof. Gliński wygłosił krótką przemowę. – Jest mi niezmiernie miło, że mogliśmy dzisiaj podpisać tę umowę. Warto mówić o tym, że podejmowane są, jak myślę, pożyteczne, ważne decyzje i że polska kultura może się coraz lepiej rozwijać – rozpoczął wicepremier. Minister mówił nie tylko o środkach przyznanych Operze Nova, ale również nawiązywał do zmian, jakie mają zajść w jednym z budynków Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. – Dobrze znam to muzeum, bywałem tam jeszcze w latach 70. Mam sentyment do Bydgoszczy, bo tu robiłem swoje pierwsze wielkie badania socjologiczne na przełomie lat 70 i 80, zaraz po studiach. Wtedy pierwszy raz byłem w muzeum, a potem jeszcze kilka razy. Nie wiedziałem nawet, że od kilku lat budynek muzeum przy ul. Gdańskiej jest zamknięty. Dzięki tym funduszom europejskim mam nadzieję, że będzie on otwarty – mówił Gliński. CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W BUDYNKU MUZEUM OKRĘGOWEGO

Modernizacja Opery Nova ma zostać przeprowadzona w latach 2017-2018. Dyrekcja zapewnia, że zrobi wszystko, by widzowie nie odczuli utrudnień związanych z wprowadzaniem zmian. Pieniądze uzyskane z dofinansowania w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zostaną przeznaczone przede wszystkim na usprawnienie systemów, dzięki którym w gmachu opery można wystawiać przedstawienia. Są to: system sterowania mechanizmami sceny, system nagłośnieniowy i system oświetlenia. W założeniach jest również zainstalowanie sceny obrotowej i remont scenicznej podłogi, która nie była odnawiana od 20 lat. Gmach przy ul. Focha ma zostać dostosowany do współczesnych standardów obiektu, w którym corocznie odbywa się renomowany Bydgoski Festiwal Operowy z udziałem krajowych i zagranicznych zespołów operowych i formacji baletowych.

CZYTAJ TEŻ: Opera Nova świętuje jubileusz. Jakie atrakcje czekają na widzów?

W ramach modernizacji zakupione zostaną również nowe instrumenty. Jednym z nich na pewno będzie fortepian koncertowy, który był uwzględniony w założeniach ustalonych przy budowie opery. – Tego fortepianu koncertowego do dzisiaj nie ma, a koncertów z wykorzystaniem dobrego fortepianu w skali roku jest już kilkanaście. To zaczyna być taką naszą piętą achillesową – mówił Maciej Figas podczas dzisiejszego spotkania. Operowa orkiestra symfoniczna ma wzbogacić się o nowe instrumenty warte ok. 3 mln zł. To ma być pierwszy tak duży zakup w całej historii instytucji.

Dobrą informacją jest to, że tak pozytywnych zmian może być znacznie więcej. Środki pochodzące z ministerstwa na utrzymanie kultury w Bydgoszczy to w tym roku ponad 70 mln zł. Rok wcześniej było ich znacznie mniej, niecałe 50 mln zł. W jaki sposób udało się zdobyć aż tyle dodatkowych pieniędzy? – To nie są cuda. Po prostu tak jest, że w tym roku gospodarniej wydajemy pieniądze – mówił wicepremier, który wielokrotnie powtarzał, jak ważna jest kultura i jej rozwój. – Przyjęty przez rząd w tym tygodniu budżet opiewa w dziale kultura na ponad 200 mln więcej niż w zeszłym roku. Po raz pierwszy przekroczymy 1% budżetu na kulturę – dodał z satysfakcją minister.