Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czas trwania spraw frankowych [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 03.09.2021 | 06:00

Na zdjęciu: W dzisiejszym odcinku porad prawnych, radca Przemysław Piątek opisuje długość postępowania spraw frankowych w sądach.

Fot. FreeImages

Dzisiaj postanowiłem opisać długość postępowania spraw frankowych. Fakt, że nie jest szybko jest oczywisty, ale czas trwania tego typu spraw jest porażająco długi.


Prowadzę trzy rodzaje spraw frankowych – przed Sądem Okręgowym w Warszawie (różne wydziały), przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy oraz przed Sądem Okręgowym w Warszawie (XXVIII Wydział Cywilny – frankowy). Po krótce opiszę postępowanie w każdym z trzech rodzajów spraw.

Na początku „afery frankowej” wszystkie sprawy trafiały do sądów w Warszawie ze względu na siedzibę większości banków. Są jeszcze banki, które posiadają adresy we Wrocławiu i Gdańsku, ale ich nie pozywałem „na starych zasadach”. A więc Sąd Okręgowy w Warszawie, w zależności od sędziego, orzeka szybciej lub wolniej. Najstarsza sprawa, jaką mam, dotyczy kredytu indeksowanego i pozew został złożony w 2017 r. Kiedy wydawało się, że jesteśmy już blisko wyroku, nasz sędzia został przeniesiony do Wydziału Frankowego i sprawa ma sygnaturę o numerze ponad 4 000, a więc czekamy.

Cieszy, że np. w sprawie XXV 1163/19, którą prowadziłem odbyła się jedynie jedna rozprawa, sąd nie przesłuchiwał świadków ani kredytobiorców i wydał wyrok. Co prawda sprawa trwała 2 lata, ale wyrok sądu I instancji cieszy. W tej też sprawie dosyć sprawnie apelacja banku została przekazana sądowi wyższej instancji i już nawet jesteśmy po złożeniu odpowiedzi na nią.

W innych wydziałach – np. I i IV postępowania trwają bardzo długo, a sędziowie czekają, według mojej opinii, na jakiś wzór rozstrzygania spraw „frankowych”. W tym celu każą wymieniać z bankiem pisma procesowe i dają na nie termin ok 2 miesięcy.

Jeśli chodzi o sąd w Bydgoszczy, to postępowania idą powoli, ale wydaje się, że sędziowie wsłuchują się w problem kredytobiorców i w perspektywie czasu będą wydawali uczciwe, korzystne dla kredytobiorców wyroki. Przypomnieć jedynie należy, że możliwość składania pozwów w Bydgoszczy przez kredytobiorców z tego okręgu wynika z nowelizacji KPC. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w listopadzie 2019 r. przynosiła nowy przepis, który dotyczy m.in. spraw frankowych. Zgodnie z art. 37[2] § 1 KPC, powództwo o roszczenie wynikające z czynności bankowej przeciwko bankowi, innej jednostce organizacyjnej uprawnionej do wykonywania czynności bankowych lub ich następcom prawnym można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.


ZOBACZ: Wcześniejsze odcinki porad prawnych w cyklu Radca w Piątek


Ostatnia z grup spraw to sprawy zawisłe przed Sądem Okręgowym w Warszawie – Wydziałem Frankowym. Przypomnę, że wydział ten zaczął funkcjonować w dniu 1 kwietnia 2021 r. Obecnie złożone przeze mnie ostatnie pozwy mają już sygnaturę prawie 11.500, co oznacza, że tyle właśnie sprawy wpłynęło dotychczas do tego wydziału.
Nie będzie więc zaskoczeniem, że wydział ten jest zapchany sprawami i czas oczekiwania na rozstrzygnięcie będzie długi. W mojej jednak ocenie złożenie sprawy do XXVIII Wydziału SO Warszawa daje większą gwarancję rozstrzygnięcia sprawy frankowej z uwzględnieniem przepisów kodeksu cywilnego oraz ustawodawstwa unijnego.

Generalnie sprawy sądowe trwają długo. W przypadku roszczeń frankowych ten czas wynosi w większości od 2 do 5 lat (!) w I instancji. Zdarzają się oczywiście przypadki, że sprawa kończy się np. w 9 miesięcy, ale póki co są to miłe wyjątki od reguły.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Może go pobrać całkowicie za darmo TUTAJ

W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

Przemysław Piątek