Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czwarty krąg z tarasem widokowym. Ratusz informuje o postępach prac projektowych

Dodano: 13.04.2019 | 09:54

Na zdjęciu: Tak wygląda pierwsza koncepcja kształtu czwartego kręgu Opery Nova. Dzięki działaniom rady ds. estetyki kontrowersyjny projekt ma zyskać znacznie lepszy wygląd.

Fot. Pracownia Architektury WAPA

Wraz z końcem tego roku pracownia projektowa WAPA ma zakończyć prace nad projektem budowlanym czwartego kręgu Opery Nova. Jak informuje urząd miasta, na dachu nowego obiektu ma znaleźć się taras widokowy. Poza realizacją pomysłu, który spodobał się wielu bydgoszczanom, ostateczna wizja czwartego kręgu ma zyskać znacznie bardziej estetyczne rozwiązania.

Projekt rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg powrócił do łask w ostatnich dwóch latach. Wiosną 2017 roku, podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego po raz pierwszy ujawniono wizualizacje koncepcji architektonicznej czwartego kręgu. Pomysły pracowni WAPA wzbudziły jednak wiele kontrowersji ze względu na niedopasowanie do kontekstu miejsca. Liczne uwagi mieszkańców, wyrażane m. in. na Facebooku Bydgoszcz.pl czy forum Skyscrapercity.com dotyczyły łączników nowej budowli z istniejącymi budynkami, przeszklonej, sześciennej klatki schodowej od strony Brdy – burzącej kształt kręgu, umiejscowienia wjazdu na parking podziemny tuż przy bulwarze oraz zagospodarowania placu przed nową częścią budynku.

Władze miasta przychyliły się do licznych uwag zarówno mieszkańców, jak i członków społecznej rady ds. estetyki miasta. Pomimo że inwestycja jest realizowana przez zarządzający operą samorząd województwa, dyrektor placówki Maciej Figas latem 2018 roku wyraził zgodę na propozycję prezydenta Rafała Bruskiego, aby gremium opiniujące miejskie inwestycje wyraziło swoje zadanie na temat rozbudowy Opery Nova. „W projekcie umowy, która będzie miała w postępowaniu przetargowym na dokumentację techniczną zadania pt. „Rozbudowa Opery Nova o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową” charakter zobowiązujący, dopisaliśmy wymóg współpracy przez projektantów z Radą ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy” – podkreślił Figas w odpowiedzi na pismo Bruskiego.

Kilkanaście dni później nowy pomysł na wykorzystanie potencjału lokalizacji czwartego kręgu ogłosił menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. Na konferencji, poświęconej swoim planom dotyczących centrum miasta przedstawił wizję stworzenia na dachu nowego budynku tarasu widokowego. Byłby on sporym atutem nowej inwestycji i swoistym prezentem dla bydgoszczan.

Czwarty krąg z tarasem widokowym. Ratusz informuje o postępach prac projektowych

Zobacz również:

Mnóstwo pomysłów na ożywienie potencjału. Znamy plany menedżera Starego Miasta i Śródmieścia

– To może być jeden z najpiękniejszych punktów widokowych. Jesteśmy w samym centrum, nad rzeką, przy moście, niedaleko katedry i Wyspy Młyńskiej. Taras mógłby też służyć samej operze jako miejsce koncertów plenerowych. – Opera „Skrzypek na dachu” na dachu opery, o zachodzie słońca to jest temat, który poszedłby poza Polskę. Czysto marketingowo byłaby to świetna sprawa – mówił we wrześniu ubiegłego roku menedżer. Pomysł od razu po prezentacji spodobał się rzeszy mieszkańców.

Dziś wiele wskazuje na to, że pomimo początkowych problemów taras na czwartym kręgu opery znajdzie się w projekcie budowlanym. W ostatnim komunikacie na temat zaawansowania prac bydgoski ratusz zapewnia, że taras powstanie. – Pracownia Autorska Krzysztofa Kozłowskiego, która przygotowuje projekt budowlany przewiduje usytuowanie na dachu tarasu widokowego na miasto. Na etapie ustaleń zrodził się pomysł, by na dachu budynku odbywały się koncerty. Jednak ze względu na znajdujący się obok amfiteatr i przestrzeń na Wyspie Młyńskiej uznano, że taras widokowy będzie większą atrakcją dla odwiedzających. Wszystkie planowane rozwiązania są szeroko konsultowane z różnymi środowiskami, w tym z Radą ds. Estetyki Miasta czy przedstawicielami Miejskiego Centrum Kultury – informuje urząd miasta. Ostateczny projekt ma być gotowy do końca tego roku, ale w porównaniu z wstępną, kontrowersyjną koncepcją ma on już uwzględnić szereg uwag, m.in. dotyczących wjazdu na parking tuż przy bulwarach nad Brdą. Pierwsze „dobre wieści” na temat czwartego kręgu mamy usłyszeć już w czerwcu.

Pracownia WAPA wciąż prowadzi też szereg innych prac projektowych, dotyczących m.in. wymagań ewakuacji i bezpieczeństwa pożarowego. – Projektanci odbyli także wizytę w centrum kultury w Oslo, by zapoznać się z systemem odpowiedzialnym za prawidłową akustykę. Ten odpowiadający najwyższym standardom system, będzie zapewniał wydarzeniom muzycznym doskonałą jakość. Trwają także konsultacje dotyczące wyboru foteli – ofertę przedstawił, wiodący na rynku europejskim, producent foteli do sal kinowych i teatralnych. Na początku kwietnia odbyły się konsultacje dotyczące rozwiązań w sali kinowej – podaje urząd miasta.

Czy przenosiny festiwalu Camerimage z Bydgoszczy do Torunia – a to właśnie potrzeby tej imprezy były jedną z przyczyn powrotu do koncepcji rozbudowy Opery – wpłynie na spowolnienie realizacji inwestycji? Zdaniem ratusza takiego zagrożenia nie ma. – Należy podkreślić, że wycofanie się z organizacji festiwalu Camerimage w Bydgoszczy nie miało wpływu na dalsze projektowanie. Podtrzymano rozwiązania architektoniczne przyjęte w koncepcji z 2018 roku – komunikuje UMB.

Koncepcja rozbudowy Opery Nova zakłada budowę czterokondygnacyjnego obiektu, w którym znalazłaby się sala kameralna dla około 500 osób oraz wielofunkcyjna przestrzeń wystawiennicza. W dodatkowym kręgu umieszczona będzie też sala kinowa dla 250 widzów. Nowy krąg liczyłby około 4800 mkw. powierzchni użytkowej. Od strony południowo-zachodniej na elewacji dominować mają przeszklenia. W ramach budowy czwartego kręgu planowana jest także realizacja dwupoziomowego parkingu podziemnego na 330 pojazdów.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MARIUSZ
MARIUSZ
5 lat temu

Zasadnicze pytanie. Jak będzie wyglądał PARK pomiędzy operą a ul. Mostową. Mam nadzieję, że doczeka się również rewitalizacji i miejscem z piękną zielenią, kwiatami oraz ławeczkami – miejscem spotkań. Mogłaby powstać mała kawiarenka całoroczna, która miałaby taras w sezonie letnim.