Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy fordoniacy chętnie korzystają z roweru miejskiego? Znamy statystyki dwunastu nowych stacji

Dodano: 12.07.2018 | 13:24
BRA Bydgoszcz_ rower

Rekord wypożyczeń pobiła stacja w pobliżu targowiska.

Na zdjęciu: Jedna z dwunastu uruchomionych wiosną stacji BRA - Kaliskiego/UTP. Do końca czerwca dokonano tu 3601 wypożyczeń.

Fot. BB

Po trzech miesiącach funkcjonowania roweru miejskiego w Fordonie można pokusić się o pierwsze podsumowania działania 12 stacji, które zostały ulokowane na terenie tej części miasta. Dzięki statystykom udostępnionym nam przez firmę BikeU wiemy, na jakich trasach najczęściej podróżują mieszkańcy Fordonu.

Trwający sezon Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego rozpoczął się 31 marca. W tym roku operator systemu uruchomił 16 nowych stacji, z czego 12 umieszczono na terenie Fordonu. System, wyposażony w 560 całkowicie nowych rowerów (w tym niespotykanymi dotychczas w Bydgoszczy rowerami z wałem Kardana) zanotował już rekordową liczbę wypożyczeń – w marcu i kwietniu zanotowano łącznie 77,6 tys. wypożyczeń jednośladów, zaś w maju ta liczba zwiększyła się do prawie 84,5 tysiąca.


CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoski Rower Aglomeracyjny z rekordowymi wynikami w 2018 roku


Lokalizacja nowych stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego w Fordonie została ustalona w kwietniu 2017 roku przez przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz zespołu do spraw polityki rowerowej. Miejsca postoju rowerów ulokowano stosunkowo blisko linii tramwajowej – założeniem projektu miało być stworzenie spójnego systemu z uruchomioną w styczniu 2016 roku trasą. Długo zastanawiano się nad budową stacji pośrednich między centrum miasta a Fordonem, jednak ostatecznie zrezygnowano z tego wariantu, odrzucając propozycję utworzenia przystanków przy Fordońskiej (na wysokości Wiślanej i Sochaczewskiej). Przepadły też stacje przy Bora-Komorowskiego i na skrzyżowaniu Berlinga oraz Kleina.

Jak w statystykach prezentują się nowe, fordońskie stacje? Od końca marca do końca czerwca na terenie największej dzielnicy Bydgoszczy dokonano 28 917 wypożyczeń. Zdaniem BikeU, jest to bardzo dobry wynik, jak na 12 stacji. Najpopularniejszą stacją jest Twardzickiego / Teski – przez trzy miesiące dokonano tam blisko 4 tysięcy wypożyczeń.

Lista wypożyczeń na fordońskich stacjach Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego.

Stacja 44 Twardzickiego / Teski – 3706

Stacja 40 Pelplińska / Skarżyńskiego – 3690

Stacja 45 Kaliskiego / UTP – 3601

Stacja 43 Twardzickiego / Thommee – 3047

Stacja 38 Andersa / Wolna – 2832

Stacja 47 Akademicka / Korfantego – 2617

Stacja 39 Pelplińska / Jarużyńska – 2501

Stacja 37 Piłsudskiego / Swobodna – 2101

Stacja 41 Brzechwy / Produkcyjna – 1732

Stacja 42 Andersa / Kleeberga – 1366

Stacja 46 Romanowskiej / Centrum Onkologii – 1142

Stacja 36 Stary Fordon – 1032

Najpopularniejszymi trasami na terenie Fordonu są odcinki między stacjami Skarżyńskiego a Thommee, Skarżyńskiego a Teski, oraz Skarżyńskiego i Jarużyńską. Sporym zainteresowaniem cieszy się też jazda rowerem między stacjami przy Korfantego a Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym oraz między Teski a UTP.

Czy fordoniacy chętnie korzystają z roweru miejskiego? Znamy statystyki dwunastu nowych stacji