Bydgoszcz
1C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 1 • L 0
3C
Czw
4C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaCzy przedszkole w Fordonie zostanie zlikwidowane? Ratusz odpowiada
PRZEDSZKOLE PLUSZOWY MIŚ
04.03.2019 | 15:16

Czy przedszkole w Fordonie zostanie zlikwidowane? Ratusz odpowiada

Na zdjęciu: Przedszkole nr 57 "Pluszowy Miś" w Fordonie rozpoczęło działalność w 1980 roku.

Fot. BB

W ostatnich dniach społeczność Fordonu obiegła informacja o likwidacji przedszkola w Starym Fordonie. Ten los miał spotkać istniejącą od prawie 40 lat placówkę nr 57 „Pluszowy Miś”. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja.

W minionym tygodniu urząd miasta ogłosił, że z dniem 1 września 2019 roku rozpocznie działalność nowe przedszkole w Fordonie. Ma być ono zlokalizowane w budynku Szkoły Podstawowej nr 27 przy ulicy Sielskiej – w rozpoczynającym się dziś (4 marca) naborze rodzice będą mogli zapisać dziecko do jednej z trzech grup, obejmujących dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Zobacz również:

Czy powstanie chodnik przy Andersa?

Z pozoru pozytywna informacja – jak się okazało – ma jednak drugie dno. Jak się dowiedzieliśmy, w związku z utworzeniem przedszkola na Sielskiej zaplanowano likwidacje przedszkola nr 57 „Pluszowy Miś”. Placówka istnieje od 1980 roku i prowadzi zajęcia w budynku przy ulicy Pielęgniarskiej 17A i Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Wyzwolenia.

Jednym z argumentów za likwidacją przedszkola nr 57 jest – według nieoficjalnych informacji – zapowiadany przez miasto proces połączenia przedszkoli publicznych ze szkołami podstawowymi. Powodem mają być oszczędności. Jak słyszymy, „Pluszowy Miś” ma zostać połączony z nową placówką w budynku SP 27.

Informacje o rzekomej likwidacji przedszkola spotkały się z reakcją rodziców. W czwartek, 28 lutego w siedzibie SP 4 odbyło się spotkanie dotyczące dalszych losów placówki, zorganizowane przez radę rodziców przy „Pluszowym Misiu”. Rodzice obawiali się o to, że będą musieli posyłać swoje dzieci do oddalonej o ponad kilometr nowej placówki. Pracownicy przedszkola wyrażali natomiast zaniepokojenie o swoją przyszłość zawodową.

Z pytaniami dotyczącymi likwidacji placówki zwróciliśmy się do ratusza. Ten zapewnia, że pojawiające się informacje nie są prawdziwe.

– Miasto nigdy nie planowało likwidacji Przedszkola nr 57 w Fordonie – odpowiada Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy. I dodaje, że ze względu na jego ulokowanie w dwóch budynkach rozważano umieszczenie wszystkich oddziałów w budynku SP 4.  – Po reformie oświaty odstąpiliśmy od tego. Nabór będzie prowadzony tak samo jak dotychczas: dwa oddziały w szkole i dwa oddziały przy ulicy Pielęgniarskiej. To z kolei oznacza, że dla uczniów i rodziców nie zmieni się nic – zapewnia rzecznik.

Miasto nigdy nie planowało likwidacji Przedszkola nr 57 w Fordonie

– Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Dalej Stachowiak przedstawia pozostałe informacje dotyczące przedszkola. – Wstępne rozmowy, które prowadziliśmy z dyrektor szkoły dotyczyły jedynie włączenia w przyszłości samego przedszkola w struktury SP nr 4 i przekształcenie ich w Zespół Szkolno-Przedszkolny. Tego typu Zespoły funkcjonują już w Bydgoszczy i nie wpływa to w żaden sposób na działalność przedszkola, funkcjonowanie w nim dzieci ani pracę kadry, za wyjątkiem stanowiska dyrektora przedszkola, który zostałby wicedyrektorem Zespołu – podaje rzecznik. Przyznaje też, że to rozwiązanie pozwoliłoby na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów szkoły i przedszkola oraz zasobów finansowych.

Rzecznik dementuje też informacje na temat łączenia przedszkoli ze szkołami. – Informacja, jakoby Miasto planowało włączenie wszystkich przedszkoli w struktury Szkół Podstawowych jest nieprawdziwa. W Bydgoszczy jest 6 przedszkoli, które od wielu lat funkcjonują w strukturach Zespołów Szkolno-Przedszkolnych. Pozostałe 23 placówki, czyli te, które funkcjonują w samodzielnych budynkach i  są niezależnymi przedszkolami nadal takimi pozostaną – podkreśla Stachowiak. Nabór do „Pluszowego Misia” ma odbywać się na takich samych zasadach jak dotychczas.

Przy okazji pytania o przedszkola w Fordonie, zapytaliśmy też o kolejne nieoficjalne spekulacje dotyczące rzekomych przenosin Zespołu Szkół nr 31, mieszczącego się przy ulicy Fordońskiej. Placówka miała rzekomo przenieść się do budynku wygaszanego Gimnazjum nr 24 przy ulicy Kościuszki. Zainteresowanie terenem szkoły miał bowiem wyrazić deweloper (prawdopodobnie firma Budlex) która na terenie po szklarniach ma realizować budynki mieszkalne. Stachowiak przekazała, że informacje są nieprawdziwe.

Już dawno ogłosiliśmy, że w budynku przy ul. Kościuszki będzie działać Centrum Teatrów Alternatywnych i Edukacji Kulturowej oraz przedszkole artystyczne. Przygotowujemy się w tej chwili do jego projektowania. Przenosiny ZS 31 z ulicy Fordońskiej do budynku przy Kościuszki to całkowicie nieprawdziwe informacje – podaje rzecznik.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści