Bydgoszcz
17C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 18 • L 15
27C
Nd
27C
Pon
28C
Wt
24C
Sr
25C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeCzy w Fordonie powstanie centrum kultury? Ratusz zleca prace nad jego koncepcją
centrum kultury fordon
24.03.2021 | 13:34

Czy w Fordonie powstanie centrum kultury? Ratusz zleca prace nad jego koncepcją

Na zdjęciu: Centrum Kultury Fordon ma powstać w budynku szkolnym przy ulicy Gawędy 5 na osiedlu Bajka.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszzy

W budynku szkoły na osiedlu Bajka w Fordonie ma powstać centrum kultury. Urząd miasta ogłosił przetarg na wykonawcę koncepcji adaptacji gmachu przy ulicy Gawędy. Stworzenie Centrum Kultury Fordon jest jedną z inwestycji, których kolejność wybiorą mieszkańcy w trwających konsultacjach społecznych.

Utworzenie placówki kulturalnej w miejscu szkoły jest znany od pięciu lat. W trakcie reformy oświaty miejscy urzędnicy zadecydowali – pomimo sprzeciwu nauczycieli i mieszkańców Fordonu – o przeniesieniu funkcjonującego tam XIII Liceum Ogólnokształcącego. Budynek przy ulicy Gawędy, zamiast na nową szkołę podstawową, miał być zaadaptowany na centrum kultury oraz siedzibę samorządowej szkoły muzycznej I stopnia. Pod koniec 2019 roku ratusz ogłosił plan przygotowań, których celem miało być powstanie nowej placówki.
Pomysł utworzenia kulturalnego miejsca spotkań opierał się na konsultacjach z mieszkańcami Fordonu. Badania i warsztaty wyraźnie pokazują, że oczekują oni powstania miejsca współpracy między różnymi grupami, podmiotami, instytucjami i mieszkańcami – przekazał ratusz. Zgodnie z założeniami, fordońskie centrum kultury ma być filią Miejskiego Centrum Kultury, lecz z niezależną organizacją i programem.

Zobacz również:

Zamiast szkoły Centrum Kultury Fordon

Jak czytamy w komunikacie prasowym urzędu miasta, nowa instytucja ma spełniać funkcję sąsiedzkiego, dzielnicowego domu kultury, ale także miejsca dużych, ogólnomiejskich wydarzeń kulturalnych. – W budynku przewiduje się wielofunkcyjną salę (wykorzystywaną także jako kino), a także studio nagrań, pokoje dla seniorów, pokój matki z dzieckiem, sale warsztatowo-artystyczne, kuchnie spotkań i kawiarnię. Ponadto w CK Fordon znajdzie się czytelnia z pracownią komputerową, pomieszczenia administracyjne. Koncepcja uwzględni także przestrzenie dla szkoły muzycznej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 – przekazali urzędnicy.

Zgodnie z zapowiedziami z 2019 roku, 19 marca ratusz ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji architektonicznej. Ma ona zawierać elementy, wskazane przez mieszkańców w pierwszym etapie konsultacji oraz dopasować szkolne pomieszczenia do potrzeb placówki kulturalnej. Zgodnie z założeniami, wymienianymi przez magistrat, Centrum Kultury Fordon ma być „nowoczesnym, innowacyjnym i proekologicznym” miejscem. Metamorfoza budynku szkoły na Bajce ma objąć nie tylko wnętrza, ale i wygląd zewnętrzny. – Planuje się utworzenie patio, zielonego tarasu rekreacyjnego, sceny zewnętrznej na większym placu, szklarnie i ogródki warzywne. Na terenie centrum zlokalizowany będzie także parking – informuje UMB. Budynek ma czerpać energię m.in. z paneli słonecznych, a do podlewania roślin w ogródkach ma służyć woda deszczowa, zbierania w systemie umożliwiającym jej odzysk. Wytyczne do koncepcji znalazła się także sugestia o likwidacji ogrodzenia szkoły i otwarciu przestrzeni na sąsiadujący z nią park, zarządzany przez Fordońską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Chętnych do wykonania koncepcji poznamy na początku kwietnia. Wybrany wykonawca będzie miał pół roku na stworzenie dokumentacji. Dalsze losy tego miejsca uzależnione będą jednak od wskazań mieszkańców w trwających konsultacjach dotyczących kolejności realizacji miejskich inwestycji. Utworzenie Centrum Kultury Fordon jest jednym z zadań, które znalazło się w „piętnastce Bruskiego”. Głosowanie trwa do 21 maja – wszelkie szczegóły na ten temat można znaleźć w tekście: Bydgoszczanie głosują na kolejność miejskich inwestycji. Spośród 15 zadań można wybrać trzy

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści