Bydgoszcz
17C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 19 • L 17
29C
Pon
28C
Wt
20C
Sr
25C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaFordon: Zamiast szkoły – centrum kultury. Szczegóły planu adaptacji budynku na Bajce
centrum kultury fordon
07.11.2019 | 14:14

Fordon: Zamiast szkoły – centrum kultury. Szczegóły planu adaptacji budynku na Bajce

Na zdjęciu: Fordońskie Centrum Kultury ma powstać w budynku Zespołu Szkół nr 35 na osiedlu Bajka.

Fot. Justyna Wróblewska/archiwum

Zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz przedstawiła w czwartek, 7 listopada szczegóły przygotowań do utworzenia Centrum Kultury Fordon w budynku szkolnym na osiedlu Bajka. Data rozpoczęcia jego adaptacji jest jednak uzależniona od kosztu inwestycji i stanu miejskich finansów.

Historia projektu utworzenia centrum kultury w budynku szkoły na osiedlu Bajka sięga przełomu 2016 i 2017 roku roku. Poza nim, w obszernym budynku miała znaleźć się również samorządowa szkoła muzyczna I stopnia funkcjonująca w godzinach popołudniowych. Władze miasta argumentowały, że w związku z reformą oświaty istniejące wówczas w budynku Gimnazjum nr 3 zostanie wygaszone, a XIII Liceum Ogólnokształcące – przeniesione. Warto dodać, że w obiekcie znajduje się także Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2.

Sprzeciw wobec likwidacji funkcji oświatowej wyrazili nauczyciele ZS nr 35 i grupa mieszkańców Fordonu. Należy jednak przypomnieć, że na początku 2017 roku członkowie Obywatelskiej Rady Kultury udali się do budynku fordońskiej szkoły celem jego oględzin – te ostatecznie nie doszły do skutku po rozmowach z jej pracownikami. Pomimo ożywionej dyskusji, ostatecznie radni nie zdecydowali się na utworzenie przy ulicy Gawędy nowej szkoły podstawowej. W styczniu tego roku podjęli natomiast decyzję o przeniesieniu XIII LO do obiektu przy ulicy Fredry 3. W uchwale podkreślono, że szkoła na Bajce ma zostać przekształcona w centrum kultury. – Będzie to odpowiedź na liczne głosy mieszkańców wskazujących na potrzebę funkcjonowania w tej części miasta ośrodka kulturotwórczego – zapisały w uchwale władze miasta. Warto dodać, że przeniesienie XIII LO do centrum nastąpi w sierpniu przyszłego roku.

Zanim jednak budynek na Bajce zostanie zaadaptowany na nowe cele, odbędzie się szereg konsultacji społecznych. – Chcemy, aby przygotowanie tej instytucji odbyło się metodą partycypacyjną, abyśmy włączyli w tworzenie merytorycznej koncepcji tego centrum środowisko fordońskie – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Fordońskie centrum kultury będzie filią Miejskiego Centrum Kultury, lecz ma mieć niezależną organizację i program. Nie jest też wykluczone, że w budynku powstanie zapowiadana w 2017 roku szkoła muzyczna.

Zobacz również:

Rada miasta przeciw budowie bloku w Fordonie

Temat jest otwarty. Mamy przestrzeń i jeżeli te wszystkie działania dotyczące centrum kultury pozwolą na to, by ona funkcjonowała, to my ją zaplanujemy. Wcześniej, gdy mówiliśmy o tym pomyśle, mieliśmy jednak trochę inny system edukacyjny, jeśli chodzi o szkoły artystyczne. Teraz mamy nowy model, ale tematu szkoły muzycznej nie odkładamy, jeśli będzie takie oczekiwanie mieszkańców – stwierdziła wiceprezydent.

Koordynatorką przygotowania koncepcji placówki kulturalnej na Bajce z ramienia MCK będzie Izabela Grochowska. – Jest działaczką kultury, szefuje zespołowi „Płomienie” oraz jest fordonianką – przedstawiła ją Waszkiewicz. Jej prace ma wspierać inny pracownik MCK Marcin Płocharczyk oraz Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, odpowiedzialna za przeprowadzenie konsultacji społecznych. Miasto ma najpierw zbadać oczekiwania mieszkańców Fordonu co do oferty centrum kultury – lokalnymi partnerami w tym działaniu mają być takie jednostki jak MDK nr 5, Rada Osiedla Nowy Fordon czy Bydgoskie Biuro Seniora. W proces mają być także włączone fordońskie organizacje pozarządowe, przedstawiciele pozostałych rad osiedli funkcjonujących na terenie Fordonu, aktywiści, lokalni artyści i twórcy, młodzież fordońskich szkół czy dorośli odbiorcy kultury. Chętni do wzięcia udziału w przygotowaniu koncepcji centrum mogą zgłaszać się bezpośrednio do koordynatorki: izabela.grochowska@mck-bydgoszcz.pl.

Dyskusja o przyszłości Centrum Kultury Fordon rozpocznie się od wywiadów grupowych o charakterze diagnostycznym. Zostaną one przeprowadzone w listopadzie. Następnie w grudniu i styczniu odbędą się warsztaty, podczas których mieszkańcy i społecznicy z Fordonu zbudują profil odbiorców instytucji, strukturę jej działania oraz ofertę programową. Wypracowany materiał posłuży do opracowania społecznej koncepcji CKF. Potem miasto ma rozpocząć opracowanie koncepcji architektonicznej. Ma ona zawierać elementy, wskazane przez mieszkańców w pierwszym etapie konsultacji oraz dopasować szkolne pomieszczenia do potrzeb placówki kulturalnej. Jak mówiła Waszkiewicz, ma ona powstać do końca wakacji 2020 roku.

Szerokie konsultacje koncepcji programowej i funkcjonalno-architektonicznej instytucji rozpoczną się jesienią 2020 roku. Podczas spotkań plenerowych mieszkańcy Fordonu zostaną zapoznani z wypracowaną propozycją funkcjonowania CKF – wtedy też rozpocznie się kolejna dyskusja o kształcie centrum, będąca okazją do zgłaszania swoich pomysłów i uwag. Rekomendacje z procesu konsultacji będą stanowić wytyczne do powołania i działania nowej instytucji kultury w Fordonie. – Będziemy mogli wtedy przystąpić do kolejnego etapu, czyli tworzenia projektu budowlanego – stwierdziła wiceprezydent.

Termin realizacji inwestycji jest jednak uzależniony od kosztów adaptacji budynku oraz możliwości finansowych miasta. – Dzisiaj nie określamy, czy to będzie rok 2021 – zaraz po zakończeniu konsultacji, czy trochę później. Liczymy na to, że w przypadku tego zadania będzie można sięgnąć po środki unijne – zaznaczyła Waszkiewicz. I dodała, że będzie zachęcać Miejskie Centrum Kultury do prowadzenia działań w budynku jeszcze przed jego przebudową, bowiem po wyprowadzce XIII LO będzie on praktycznie pusty. – Zadbamy o to, by można było z niego korzystać – zapewniła. Warto dodać, że do adaptacji przeznaczone jest blisko 6000 mkw. powierzchni.

Waszkiewicz zapewniła też, że w obiekcie przy Gawędy wciąż będzie funkcjonować Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2. – Jest to placówka oświatowa i ona służy fordoniakom. Ona po to została przeniesiona z ulicy Hetmańskiej, aby dzieci z tej części miasta nie musiały dojeżdżać do centrum – podkreśliła wiceprezydent.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tylko prawda nas wyzwoli
tylko prawda nas wyzwoli
1 rok temu

Centrum kultury zrobcie w budynku ZUS-,u na bajce -lokalu ukradzionym fordoniakom ktorzy za wlasne srodki go budowali z przeznaczeniem na swietlice osiedlowa zlodzieje parszywe

joseph48
1 rok temu

A może by tak na początek zrobić ukłon dla seniorów… – może jakiś bezpłatny kurs obsługi komputera i internetu. Wielu starszych mieszkańców Fordonu tego nie potrafi ponieważ nikt ich tego nie nauczył. Wiele spraw można załatwić przez internet np. opłaty za mieszkanie i inne media , Seniorzy boją się internetu , ponieważ nie znają go i mają obawy powierzyć swoje pieniążki w E,banku.

Powiązane treści