Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dęby Osielsko świętowały 25-lecie powstania klubu

Dodano: 13.12.2019 | 20:50

Na zdjęciu: Dęby Osielsko.

Fot. JS

Sportowa wizytówka Osielska – Uczniowski Klub Sportowy Dęby – obchodzi w tym roku 25-lecie swego istnienia. Ćwierćwiecze bogatej w sukcesy działalności podsumowano podczas uroczystej gali.

Sportowa aktywność w Osielsku kojarzona jest przede wszystkim z baseballem. Baseballiści Dębów od wielu lat z powodzeniem walczą o medale w rywalizacjach krajowych oraz reprezentują Polskę w kadrach narodowych i europejskich pucharach. Mieli zatem czym się pochwalić podczas uroczystej gali jubileuszowej przed sobą i przed zaproszonymi gośćmi: władzami samorządowymi, sponsorami, byłymi prezesami klubu.

Srebrny jubileusz był także okazją do specjalnych podziękowań dla tych, których wsparcie umożliwia działalność i rozwój UKS Dęby. Otrzymali je: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, reprezentowany przez wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, władze gminy Osielsko na czele z wójtem Wojciechem Sypniewskim, przewodniczącym Rady Gminy Benedyktem Leszczyńskim oraz sołtysem Osielska Konradem Cichańskim, firmy KWK Construction, Dewelopeo, Art-Dol i Rubycon, a także państwu Krystynie i Edwardowi Zagórskim oraz Katarzynie i Jackowi Rosa. Podziękowania otrzymali także najbardziej zasłużeni działacze i trenerzy klubu oraz dziennikarze przez wiele lat relacjonujący z zaangażowaniem występy Dębów na sportowych arenach.

Ojcem baseballu w Osielsku jest Jacek Baumgart, nauczyciel wf-u w miejscowej szkole. – Bez niego nie spotkalibyśmy się dzisiaj. To on rozniecił w dzieciach i młodzieży z Osielska zapał do tej niezbyt przecież w Polsce popularnej gry, założył klub, przez wiele lat był trenerem i zawodnikiem. Cały czas jest z nami, aktywnie działa w klubie, popularyzuje sportową aktywność wśród mieszkańców gminy w każdym wieku! – wyliczał prezes UKS Dęby Robert Pochwała, witając Baumgarta na uroczystej gali.

Założyciel klubu i jego honorowy członek był centralną postacią uroczystości, odbierał liczne podziękowania i ochoczo dzielił się wspomnieniami. Rodowity bydgoszczanin, w latach szkolnych wioślarz Zawiszy, po studiach podjął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole w Gdańsku. – Tam się wszystko zaczęło, od… długopisu, który wpadł mi pod szafę w magazynku sprzętu sportowego. Wyciągając go, znalazłem pod tą szafą podbijaki do palanta. Nowe, nieużywane, choć na jednym były ślady po… gwoździach, do wbijania których komuś posłużył. To mi podsunęło myśl o zabawie z dzieciakami w palanta i kwadranta. Potem tak jakoś płynnie przeszło to do baseballu – wspominał Baumgart. Po kilku latach wrócił on w rodzinne strony i zatrudnił się w szkole w Osielsku. – Postanowiłem wrócić do tego pomysłu i również tutaj zainteresować dzieciaki baseballem. Spodobało się, choć sprzętu mieliśmy niewiele, dzieciaki ustawiały się w długiej kolejce, żeby móc odbić piłkę. Chciały grać w baseball, więc… trzeba było założyć klub – opowiadał propagator amerykańskiego sportu.

Uczniowski Klub Sportowy Dęby Osielsko założony został w 1994 roku. Dzięki pomocy Polonii amerykańskiej (Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów, której nazwę nosi obecnie stadion w Osielsku) wyposażono drużynę w sprzęt, a na pustym placu naprzeciwko szkoły zaczęło powstawać boisko. Już po trzech latach zespół Dębów (a ściślej wspólna drużyna stworzona z Centaurami Warszawa) wywalczył pierwszy medal – srebro mistrzostw Polski w kat. do lat 13. W kolejnych dwóch latach drużyna ta zdobywała mistrzostwo Polski do lat 15, a w 2000 roku osielszczanie wyruszyli na podbój świata. W niezwykle prestiżowych rozgrywkach międzynarodowych Little League Baseball wspólna drużyna Dębów/Centaurów wywalczyła w kategorii Big League (U18) mistrzostwo Polski, potem mistrzostwo Europy i pojechała do Stanów Zjednoczonych na World Series, czyli światowy turniej finałowy, transmitowany przez czołowe kanały sportowe amerykańskiej telewizji. W Tucson (stan Arizona) Dęby/Centaury zajęły ósme miejsce na świecie w kategorii U18. Kilku zawodników tamtej drużyny do dziś gra w ligowych zespołach Dębów i Centaurów.

U progu XXI wieku Dęby otrzymały nowy, potężny impuls rozwojowy. Pewnego dnia na boisku w Osielsku pojawił się niewysoki mężczyzna na niepozornym motorowerze i łamaną polszczyzną spytał, czy tu grają w baseball? Był to Jose Manuel Travieso, Kubańczyk mieszkający w Polsce. Baseball jest na Kubie sportem nr 1, osiągającym sukcesy na najwyższym światowym poziomie, więc i Jose od dziecka odbijał i podawał białą piłeczkę. Mieszkając w województwie kujawsko-pomorskim przeczytał w gazecie, że w odległości kilkudziesięciu kilometrów jest drużyna uprawiająca jego ukochany sport, więc dopytał, gdzie jest to Osielsko, a następnie wsiadł na motorower i przyjechał zgłosić swoją chęć gry.

Dęby Osielsko świętowały 25-lecie powstania klubu

Zobacz również:

Dęby Osielsko z nowym stadionem w innym miejscu?

Niespełna 40-letni Travieso okazał się wielkim wzmocnieniem drużyny, która w 2001 roku wygrała II ligę i awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej. Kubańczyk został wtedy pierwszym trenerem i przekazał wiele cennych nauk nauczyć młodym polskich baseballistom. Pod wodzą Travieso już w drugim sezonie gry w krajowej elicie Dęby awansowały do finału play-off i wywalczyły wicemistrzostwo Polski. W 2004 roku Hirsch-Pol Dęby Osielsko wywalczyły mistrzostwo Polski, co jest największym sukcesem w historii drużyny.

Obecnie trenerem Dębów jest Amerykanin Daniel Catalan. Jego praca w ostatnich dwóch sezonach przyniosła spory postęp w rozwoju zawodników – Dęby, sponsorowane obecne przez firmę KWK Construction, zanotowały swój najbardziej udany występ w europejskich pucharach, a w mijającym roku seniorzy zdobyli też wicemistrzostwo Polski i II miejsce w Pucharze Polski. Ogólny bilans gry Dębów w Ekstralidze to 18 sezonów i 11 medali (1 złoty, 8 srebrnych i 2 brązowe).

UKS Dęby dysponuje jednym z najlepszych w Polsce boisk baseballowych. To efekt wieloletniej pracy działaczy, rodziców i samych zawodników oraz GOSiR-u, który obecnie zarządza obiektem. Boisko posiada system nawadniający, oświetlenie i zaplecze biurowo-szatniowo-sanitarne. Klub jest również bardzo aktywny jako organizator imprez sportowych wysokiego szczebla – wielokrotnie był gospodarzem zawodów o mistrzostwo czy też Puchar Polski. Co roku w majowy długi weekend Dęby organizują turniej o Puchar Północy, często w obsadzie międzynarodowej.

Warto także dodać, że poza baseballem w ramach Dębów funkcjonuje sekcja pływacka. W ciągu niespełna 5 lat jej funkcjonowania pływacy wywalczyli już ponad 200 medali na zawodach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Klub ma również ofertę dla osób w każdym wieku, które po prostu chcą być aktywne fizycznie, niekoniecznie na poziomie wyczynowym. „Biegaj z Dębami” to kolejna inicjatywa Baumgarta i wieloletniej członkini zarządu klubu Magdaleny Sztejki, którzy zainicjowali cotygodniowe spotkania na trasie biegowej, liczącej początkowo 4, a obecnie 5 km.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments