Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dlaczego Bydgoszcz nie uczestniczyła w międzynarodowych targach dla inwestorów?

Dodano: 20.03.2018 | 10:12

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego odpowiada na wątpliwości bydgoszczan zaangażowanych w rozwój miasta.

Na zdjęciu: Gród nad Brdą oczekuje na nowych inwestorów.

Fot. Stanisław Gazda

Ta informacja oburzyła bydgoszczan, którym bardzo zależy na rozwoju miasta – Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego nie zaprezentowała swojej oferty na międzynarodowych targach nieruchomości i inwestycji MIPIM w Cannes. We Francji promowały się za to inne polskie miasta.

Targi MIPIM to jedno z najważniejszych wydarzeń dla inwestorów z rynku nieruchomości. Mają one wieloletnią tradycję i markę wśród największych światowych firm. Podczas targów odbywają się liczne seminaria, wystawy, panele dyskusyjne i prezentacje projektów inwestycyjnych. Dla wielu miast jest to okazja na pozyskanie kontaktów z inwestorami.

Tegoroczna edycja targów MIPIM odbyła się w dniach 13-16 marca. Uczestniczyli w niej przedstawiciele takich ośrodków jak Poznań, Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto. Zabrakło za to Bydgoszczy, która wciąż potrzebuje nowych powierzchni magazynowych i biurowców najwyższej klasy.


CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoski rynek magazynowy został tymczasowo nasycony 


Informacja o tym, że miasto nie zaprezentowało swojej oferty na międzynarodowym wydarzeniu wzbudziła niezadowolenie użytkowników forum Skyscrapercity.com – osób, którym najbardziej zależy na rozwoju Bydgoszczy. Mimo prezentowanych ostatnio informacji o pozytywnym ratingu grodu nad Brdą czy wciąż niskim bezrobociu, poszukiwanie nowych inwestorów i przyciąganie znanych przedsiębiorstw idzie dość opornie. Można wręcz usłyszeć, że to nie miasto, a gracze na rynku nieruchomości prowadzą najbardziej intensywne działania na rzecz promocji Bydgoszczy.

Zaangażowani w tematy inwestycyjne bydgoszczanie postanowili zapytać się Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, dlaczego nie pokazała ona inwestorom z całego świata potencjału stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. MetropoliaBydgoska.PL także zainterweniowała w tej sprawie – instytucja udzieliła nam następującej odpowiedzi.

– Zaplanowane na rok 2018 działania, zmierzające do osiągnięcia wspomnianych celów, obejmują m.in. udział przedstawicieli spółki w kilkudziesięciu imprezach targowych, forach i konferencjach. Wśród nich wymienić można targi Expo Real w Monachium, w których uczestniczymy od wielu lat. Wydarzenie to skupia globalnych przedsiębiorców, deweloperów, fundusze inwestycyjne, a także firmy konsultingowe doradzające w lokowaniu inwestycji. Miasto Bydgoszcz było reprezentowane na targach MIPIM w roku 2015; w latach 2019 – 2022 planowany jest udział przedstawicieli BARR w tym wydarzeniu, w oparciu o środki pozyskane w projekcie „Invest in BiT CITY2. Promocja potencjału gospodarczego oraz promocja atrakcyjności inwestycyjnej miast prezydenckich województwa kujawsko – pomorskiego”, z RPO naszego województwa.

Wątpliwości budzi jednak projekt „Invest in BiT CITY2”. Zgodnie z nazwą, promuje on „miasta prezydenckie” województwa, czyli także Toruń. Czy gród Kopernika będzie korzystał z środków miasta Bydgoszcz i promował się na jego koszt?

Do tematu wrócimy.

Dlaczego Bydgoszcz nie uczestniczyła w międzynarodowych targach dla inwestorów?