Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dlaczego warto ocieplić dom pianką PUR?

Dodano: 22.11.2023 | 16:16

Na zdjęciu: Pianka PUR jest coraz częściej wybierana do termoizolacji budynków.

Fot. nadesłane

Wśród dostępnych na rynku materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków mieszkalnych, pianka poliuretanowa zyskuje coraz większą popularność. Ze względu na swoje właściwości, skuteczność i korzyści płynące z jej wykorzystania, jest coraz częściej wybierana jako materiał stosowany do izolacji termicznej. Przyjrzyjmy się właściwościom pianki PUR i sprawdźmy, dlaczego warto użyć jej do ocieplenia domu.

Piana PUR, wełna, a może styropian – czym docieplić dom?

Pianka poliuretanowa jest uznawana za bezpośrednią konkurencję dla wełny i styropianu. Spośród dwójki pozostałych materiałów przeznaczonych do ocieplania budynków, pianka poliuretanowa charakteryzuje się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, co oznacza, że zapewnia najlepszą izolację termiczną i skuteczniej zatrzymuje większą ilość ciepła wewnątrz budynku. Natryskowa izolacja pianką PUR w odróżnieniu od wełny czy styropianu zapewnia hydroizolację, a także najwyższą szczelność materiału. Dodatkowo pianka poliuretanowa jest najlżejszym produktem izolacyjnym, zapewniającym jednocześnie bardzo dobre właściwości akustyczne.

Czym jest pianka poliuretanowa i jakie ma właściwości?

Pianka PUR jest coraz częściej wybierana do termoizolacji budynków. Charakteryzuje się ona mikroporowatą strukturą, która zapewnia wysoką szczelność i bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Ponadto dzięki swoim właściwościom hydroizolacyjnym zapobiega gromadzeniu się wody i wilgoci wewnątrz budynku. Pianka poliuretanowa ze względu na to, że może być aplikowana na wszystkie, nawet trudno dostępne powierzchnie, eliminuje powstawanie mostków termicznych, tworząc tym samym jednolitą warstwę izolacyjną. Dodatkowo zapobiega tworzeniu się tzw. zimnych punktów i powstawaniu kondensacji.

Kolejną z ciekawych właściwości pianki poliuretanowego jest to, że wspomaga ona izolację akustyczną budynków, powstrzymując tym samym przenikanie niepożądanych, głośnych dźwięków. Materiał ten może być zastosowany zarówno na dachach, poddaszach, ścianach zewnętrznych jak i ścianach wewnętrznych. Pianka PUR uchodzi za materiał ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Jest łatwa i bezproblemowa w aplikacji, a także w późniejszej obróbce, jednak jej montaż wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Pamiętajmy, że podczas jej aplikacji należy przestrzegać zasad BHP, ponieważ może ona wydzielać toksyczne, niebezpieczne dla zdrowia opary.

Ocieplenie domu pianką PUR – korzyści

Ocieplanie pianką PUR minimalizuje ryzyko powstawania strat cieplnych wewnątrz budynku nawet do 50%! Nie tylko stanowi ona skuteczną izolację termiczną zimą – latem utrzymuje optymalną temperaturę wewnątrz budynku, a co za tym idzie, dba o komfortowe warunki cieplne przez cały rok. Sprzyja jednocześnie obniżaniu rachunków za ogrzewanie oraz klimatyzację. Pianka poliuretanowa to niezwykle komfortowy w aplikacji materiał, który może być zastosowany wewnątrz domu na poddaszach, podłogach, ścianach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Izolacja pianką poliuretanową uniemożliwia gromadzenie się wilgoci wewnątrz budynku, powstrzymując tym samym powstawanie szkodliwych grzybów i pleśni. Po wyschnięciu jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu, a dzięki temu, że nie wykazuje skłonności do pylenia, może być spokojnie wybierana przez alergików i rodziny z małymi dziećmi. Pianka PUR, oprócz tego, że jest przyjazna środowisku, przyczynia się do redukcji śladu węglowego, poprawiając jednocześnie efektywność wytwarzanej energii cieplnej wewnątrz budynku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments