Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dokąd zmierza transport w aglomeracji bydgoskiej? Zapraszamy na debatę

Dodano: 12.10.2022 | 17:39

Na zdjęciu: Debata będzie poświęcona transportowi publicznemu w rejonie Bydgoszczy: kolei, autobusom miejskim i dalekobieżnym czy pomysłowi tramwaju z Bydgoszczy do Torunia.

Fot. Szymon Makowski

Za tydzień – 18 października – Bydgoski Ruch Miejski organizuje debatę z czołowymi polskimi ekspertami na temat transportu publicznego w aglomeracji bydgoskiej. Rozmowę, która odbędzie się w bydgoskim KPCK przy placu Kościeleckich, poprowadzi redaktor MetropoliaBydgoska.PL Błażej Bembnista.

Debata na temat komunikacji w rejonie Bydgoszczy odbędzie się w czasie kryzysu transportowego: październikowe cięcia tramwajów i autobusów odbiły się szerokim echem i wywołały falę społecznego niezadowolenia. Władze miast, gmin i województwa, mimo wielu istniejących linii, nie dostrzegają potencjału transportu kolejowego. Coraz mniej jest także połączeń autobusowych. Z tego też powodu Bydgoski Ruch Miejski i Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bydgoszcz wspólnie uznali, że warto podjąć temat transportu publicznego.

Podyskutujemy m.in. o tym: co mają robić władze samorządowe i mieszkańcy w sytuacji rosnących kosztów komunikacji i cięć rozkładów, o idei standardów transportowych, o wpływie transportu na urbanistykę miasta/metropolii, o nowych pomysłach na szynowy transport regionalny – podkreśla Bydgoski Ruch Miejski.

W rozmowie udział wezmą: poseł Franek Sterczewski – wiceprzewodniczący parlamentarnych zespołów ds. wykluczenia transportowego i ds. związków metropolitalnych, członek sejmowych komisji ds. infrastruktury, transportu drogowego oraz kolejowego, Piotr Rachwalski – prezes PKS Słupsk, były prezes Kolei Dolnośląskich, ekonomista transportu oraz Szymon Piotr Bryzgalski – kierownik Zespołu Rozwoju Regionalnego Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego.

Debatę poprowadzi nasz dziennikarz Błażej Bembnista – pasażer komunikacji miejskiej, specjalizujący się w tematyce transportowej. Podczas strajku w MZK apelował on o podjęcie szerszej dyskusji na temat stanu bydgoskiej siatki połączeń i organizacji pracy zarówno w ZDMiKP, jak i spółkach transportowych.

Debata odbędzie się we wtorek, 18 października od godziny 16:30 w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury (Plac Kościeleckich 6). Dojazd zapewnią autobusy linii 51, 58, 61 (przystanek plac Kościeleckich) 52, 55, 59, 60, 64, 80, 99 oraz tramwaje 2, 4 i 9 (przystanek Zbożowy Rynek). Więcej na temat spotkania można znaleźć na Facebookowym wydarzeniu i stronie Bydgoskiego Ruchu Miejskiego. MetropoliaBydgoska.PL jest partnerem debaty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Ja u mnie w robocie. Debata!… Debata!… Debata!… A nadal dno i metr mułu! ミ●﹏☉ミ

Moki
Moki
1 rok temu

Panie Bembnista Ty pajacu i nie zapraszaj jakiś czubków typu Franek do debaty tylko niech cię wywiozą na peryferie Bydgoszczy, albo do okolicznych miejscowości około poludniai każą wrócić do ratusza to zobaczysz jaka jest komunikacja

Jan
Jan
1 rok temu

Już od dawna powinna jeździć SKM Bydgoszcz w relacji Bydgoszcz Osowa Gora-Bydgoszcz Zachód-Bydgoszcz Glowna-Bydgoszcz Lesna-Bydgoszcz Bielawy-Bydgoszcz Wschód-Bydgoszcz Brdyujscie-Bydgoszcz Akademia-Bydgoszcz Fordon. Bydgoszcz jest długa i takie połączenie miało być sens. Wielu fachowców o tym mówiło i pisało. Nie zrobiono w tym kierunku nic, a UE dawała na to bardzo duże pieniądze. Patrz inne duże miasta w Polsce.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Połączenie z lotniskiem przy okazji od Bydg.Błonie żabi skok.Całbecki ma to gdzieś.