Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Droga do nowoczesności znacznie się wydłuży. Brakuje pieniędzy na remont biblioteki w centrum Bydgoszczy

Dodano: 08.01.2021 | 08:30

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Biblioteka na Starym Rynku funkcjonuje od 1903 roku. Jej pierwszym polskim dyrektorem był dr Witold Bełza, obecnie jej patron.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Realizacja wartego blisko 22 miliony złotych projektu rozbudowy obiektów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy stanęła pod znakiem zapytania. Dla inwestycji nie udało się pozyskać finansowania ani z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ani z funduszy norweskich. Nowa koncepcja zakłada wpisanie jej do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Ale to – zdaniem nowego dyrektora biblioteki Krzysztofa Goni – oznacza, że realnie prace mogłyby rozpocząć się dopiero za dwa lata.

O chęci, ale i potrzebie rozbudowy budynków biblioteki znajdujących się na Starym Rynku oraz przy ulicy Długiej 39 mówi się od kilku lat. Już w 2017 roku światło dzienne ujrzały założenia projektu modernizacji pod nazwą „Droga do nowoczesności”, które poparte były nawet kilkoma wizualizacjami. Projekt zakładał przeszklenie tarasu głównej siedziby biblioteki, a także modernizację budynku przy ulicy Długiej. Ten ostatni miał zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także rozbudowany w kierunku zaplecza znajdującego się od strony ulicy Zaułek.

Ambitne założenia miały umożliwić skok jakościowy najstarszej bydgoskiej biblioteki (funkcjonującej od 1903 roku). W planach było bowiem rozszerzenie oferty o strefę gamingową, postawienie na większą liczbę gier miejskich, a także elementy przydatne na co dzień – aplikację do zamawiania książek czy przeglądania dokumentów udostępnianych przez WiMBP oraz wrzutomat i książkomat (czyli – w skrócie – urządzenia do zwrotu i odbierania książek poza godzinami funkcjonowania biblioteki).

Tyle że – jak wynika z naszych ustaleń – na chwilę obecną nie ma zabezpieczonego finansowania zewnętrznego dla modernizacji biblioteki. A to ono było warunkiem rozpoczęcia prac. W założeniach cały remont miał kosztować 21,7 mln złotych. 15 mln złotych miało pochodzić ze środków unijnych bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego – tzw. funduszy norweskich. Pozostałymi kosztami miały solidarnie podzielić się: samorząd województwa (organ prowadzący bibliotekę) i miasto Bydgoszcz. – Niestety, nie udało nam się otrzymać wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W listopadzie z kolei pojawiły się wyniki konkursu w ramach funduszy norweskich. I tu także środków dla biblioteki zabrakło. Ale konkurencja była bardzo duża – zgłoszono ponad 180 projektów, dofinansowanie otrzymało zaledwie kilkanaście – wylicza w rozmowie z nami Krzysztof Gonia, nowy dyrektor WiMBP w Bydgoszczy. Swoją funkcję objął 1 stycznia, zastępując Ewę Stelmachowską, która po blisko 30 latach kierowania placówką odeszła (latem 2020 roku) na emeryturę.

Gonia temat modernizacji biblioteki zna od podszewki, bo od kilku lat – jeszcze jako zastępca dyrektora ds. administracyjno-inwestycyjnych – kierował pracami zespołu projektowego. Jego zadaniem było również prowadzenie rozmów ze stowarzyszeniami, fundacjami czy instytucjami kultury współpracującymi z biblioteką. Zimą ubiegłego roku w WiMBP odbyło się spotkanie konsultacyjne, podczas którego dyskutowano o kształcie inwestycji na Starym Rynku i w jego sąsiedztwie.

Najnowszym pomysłem na pozyskanie pieniędzy na remont Biblioteki Głównej i Wypożyczalni Multimediów jest włączenie go do listy zadań przeznaczonych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w nowej perspektywie unijnej (na lata 2021-2027). Po osiągnięciu przez państwa Unii Europejskiej porozumienia w sprawie budżetu i Funduszu Odbudowy muszą zostać jednak wynegocjowane ramy RPO. I choć wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreśla, że optymiści wskazują, iż pierwsze pieniądze z nowego rozdania mogą trafić do regionu jeszcze w tym roku, to dyrektor Gonia jest ostrożniejszy w ocenach. – Zakładając procedurę konkursową RPO i konieczność przeprowadzenia przetargu, prace realnie mogłyby rozpocząć się w 2023 roku – mówi MetropoliaBydgoska.PL.

Miasto Bydgoszcz wkład własny do inwestycji zabezpieczyło już nawet w tegorocznym budżecie, a także wieloletniej prognozie finansowej. Łącznie w latach 2021-2023 na ten cel miało trafić niemal niemal 3 mln złotych. Powodem takiego rozwiązania był fakt, że podczas konstruowania budżetu na 2021 rok nie były znane jeszcze rezultaty konkursu z puli funduszy norweskich. Co ciekawe, w budżecie województwa (a także jego wieloletniej prognozie finansowej) nie znalazła się natomiast na ten cel ani złotówka. Wicemarszałek Ostrowski w rozmowie z nami zadeklarował jednak, że województwo podtrzymuje chęć przeprowadzenia inwestycji.

W chwili obecnej władzom biblioteki pozostaje więc skupić się na mniejszych projektach, które znajdują się już w realizacji. Chodzi między innymi o inwestycję pod roboczą nazwą „Londynek”. Filia WiMBP przy ulicy Pomorskiej ma dzięki niemu stać się „międzykulturowym i międzypokoleniowym centrum aktywności”. Prace remontowe potrwają tam jeszcze kilka tygodni. Zadanie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (kwotą 190 tys. złotych). W ubiegłym roku zakończył się z kolei remont pomieszczeń magazynowych oraz dachu gmachu na Starym Rynku (w planach jest jeszcze instalacja windy) i klatki schodowej w budynku przy ul. Długiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
3 lat temu

K….jakoś na inwestycje w kolejne centrum kultury u mieście ojczulka rydza zawsze się znajdzie. Ja pie….. mam dość tego sąsiectwa.
Zróbmy coś z tym.