Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 15 • L 14
18C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
16C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDrogowcy podpisali umowę na podparcie mostu Uniwersyteckiego. Znamy cenę operacji
most Uniwersytecki Bydgoszcz
01.03.2021 | 11:42

Drogowcy podpisali umowę na podparcie mostu Uniwersyteckiego. Znamy cenę operacji

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W ciągu najbliższych dni rozpocznie się operacja podpierania mostu Uniwersyteckiego. Koszt - prawie 1,8 miliona złotych.

Fot. Szymon Fiałkowski

W poniedziałek, 1 marca przed południem Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podpisał umowę ze spółką Kormost na wykonanie podparcia mostu Uniwersyteckiego. Koszt tego zadania to prawie 1,8 miliona złotych.

Podpisanie kontraktu z bydgoską firmą oznacza zakończenie negocjacji trwających od około trzech tygodni. Przypomnijmy, że w tym wypadku drogowcy – jak sami tłumaczyli: ze względu na czas – zdecydowali się na wybór wykonawcy w trybie bezprzetargowym. Już 9 lutego można było jednak przewidzieć finał rozmów z Kormostem. Spółka zaczęła wówczas zwozić pierwsze elementy konstrukcji służącej do podparcia mostu Uniwersyteckiego.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami operacja podparcia ma potrwać około dwóch miesięcy. Wiadomo, że konieczne będzie w tym celu rozebranie fragmentów nabrzeża oraz bulwarów. W ostatnich dniach drogowcy wykonali również dodatkowe zabezpieczenia przestrzeni pod mostem wantowym stanowiącym część trasy Uniwersyteckiej. – Spowodowane jest to łamaniem obowiązujących tam zasad przez pieszych i rowerzystów – mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP. I dodaje, że podobnie jest w przypadku zamkniętego odcinka Brdy przebiegającego pod mostem, gdzie także zaobserwowano przypadki łamania zakazu ruchu.
Blisko dwa miliony złotych wydane na podparcie to dopiero początek wydatków związanych z przywróceniem ruchu na moście Uniwersyteckim. – W trakcie prowadzonych robót podparcia będziemy przygotowywali się do jego naprawy – wskazuje Okoński. Najbardziej prawdopodobnym jej scenariuszem jest wzmocnienie mocowań lin mostu, które uległy odkształceniu. Ich deformacja była powodem decyzji o zamknięciu przeprawy. Cena naprawy na razie pozostaje nieznana. Wiadomo, że w tej sprawie również trwają rozmowy z Kormostem. Najbliższa ich tura ma mieć miejsce w siedzibie ZDMiKP w nadchodzący czwartek. Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta (zwołanej na 10 lutego) Marek Gotowski, prezes spółki Gotowski (wykonawcy mostu), zarazem wchodzący w skład rady nadzorczej Kormostu wskazywał, że naprawa może kosztować od 5 do nawet 20 mln złotych.

Jak przekazał w ubiegłym tygodniu p.o. dyrektora ZDMiKP Wojciech Nalazek Kormost zadeklarował zakończenie naprawy mostu Uniwersyteckiego do 30 września. Mimo to drogowcy nadal obstają przy mniej optymistycznym, ale i bezpieczniejszym terminie, jakim jest jesień bieżącego roku.

Most Uniwersytecki został zamknięty 29 stycznia w konsekwencji otrzymania ekspertyzy profesora Krzysztofa Żółtowskiego, z której wynikało, że odkształcenia zakotwień want przy pomoście mogą doprowadzić do ich zerwania i – w najgorszym wypadku – nawet katastrofy budowlanej.

Zobacz nasze inne artykuły na temat zamknięcia mostu Uniwersyteckiego:

Most Uniwersytecki zamknięty do odwołania. Jego naprawa potrwa przynajmniej kilka miesięcy
Wykonawcy mostu Uniwersyteckiego zabrali głos. „Nie stwierdzono żadnych błędów na etapie budowy mostu”
Kocioł uniwersytecki. O zamknięcie mostu przez Brdę spiera się coraz więcej stron
Pajęcza sieć powiązań na moście Uniwersyteckim. Czy inwestycji potrzebny jest zewnętrzny audyt?
Najwyższa Izba Kontroli przygląda się sprawie mostu Uniwersyteckiego. Projektanci wstrzymują się od głosu
Przygotowania do podparcia mostu Uniwersyteckiego rozpoczęte. Nad Brdą pojawił się pierwszy sprzęt
Dwa pomysły na naprawę mostu Uniwersyteckiego. Cena będzie wysoka

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jon
Jon
6 miesięcy temu

Ci sami budowali ci sami popierają brawo WY

Janek11.
Janek11.
6 miesięcy temu

Jak to się dzieje, że Zarząd DRÓG Miejskich zamyka ruch na rzece ? To też jest droga miejska ?

Beata
6 miesięcy temu

A ten co projektował nie ponosi konsekwencji!!!

Watazka
Watazka
6 miesięcy temu

Żenada

wiesław
wiesław
6 miesięcy temu

Firmie Grotowskiego powinno się w Bydgoszczy już podziękować to już kolejna fuszerka

Powiązane treści