Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDrogowcy wybrali nowego przewoźnika dla kilkunastu linii autobusowych. Irex-Trans kończy pracę w Bydgoszczy
27.10.2021 | 17:59

Drogowcy wybrali nowego przewoźnika dla kilkunastu linii autobusowych. Irex-Trans kończy pracę w Bydgoszczy

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Przetarg na obsługę jedenastu linii autobusowych w Bydgoszczy w latach 2023-2031 wygrał Mobilis. W związku z tym w grudniu 2022 roku autobusy Irex-Trans ostatni raz zjadą do zajezdni.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej rozstrzygnął w środę przetarg na obsługę jedenastu linii autobusowych w Bydgoszczy w latach 2023-2031. Zgodnie z przewidywaniami już za kilkanaście miesięcy dotychczasowego przewoźnika – Irex-Trans ma zastąpić Mobilis.

Analiza dokumentacji złożonej w przetargu przez cztery zainteresowane zleceniem spółki i konsorcja trwała ponad dwa miesiące. Gdy w pierwszej połowie sierpnia ZDMiKP otworzyło propozycje Mobilisu, PKS-ów z Grodziska Mazowieckiego oraz Gostynina, MZK Bydgoszcz oraz spółek Irex i Meteor, było jasne, że najbliżej wywalczenia kontraktu jest pierwszy z nich. Mobilis, który w przeszłości woził już bydgoszczan (głównie na linii nr 69, gdzie kursowały charakterystyczne żółte solarisy), zaproponował bowiem najniższą cenę usługi – nieco ponad 26 milionów złotych (to kwota za obsługę jedenastu linii w całym 2023 roku). Warto przypomnieć, że cena była jedynym kryterium w przetargu bydgoskich drogowców.


OFERTY W PRZETARGU ZDMIKP NA OBSŁUGĘ 11 LINII AUTOBUSOWYCH
(kwota łączna oraz stawki za wozokilometr z podziałem na autobusy przegubowe i krótkie)

Mobilis – 26,07 mln złotych (7,33 zł i 6,25 zł za 1 wzkm)
PKS Grodzisk Mazowiecki i PKS Gostynin – 29,6 mln zł (8,06 zł i 7,33 zł)
MZK Bydgoszcz – 31,6 mln zł (8,97 zł i 7,50 zł)
Irex / Meteor – 33,11 mln zł (9,27 zł i 7,97 zł)


Umowa dopuszcza jednak zmianę warunków finansowych, do czego przyczynił się zresztą sam Mobilis. Jeszcze na etapie przyjmowania ofert przedstawiciele przewoźnika podkreślali, że pierwsza waloryzacja kontraktu dopiero w 2024 roku przerzuca na wykonawcę całe ryzyko zmian w gospodarce w pierwszym roku współpracy. Chodzi między innymi o podwyżki cen paliwa. Zastrzeżenia Mobilisu ZDMiKP ostatecznie uwzględnił.

9-letni kontrakt będzie obejmował obsługę jedenastu linii. Poza najdłuższą w mieście wspomnianą już linią nr 69 będą to linie nr 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 73, 76 oraz 85. Mobilis będzie zobowiązany do zapewnienia od stycznia 2023 r. fabrycznie nowych autobusów. Na ulice miasta ma wyjechać 45 pojazdów, w tym 19 przegubowych oraz 26 krótkich. Te pierwsze obsłużą linie nr 53, 56 oraz 69.

Mobilis zastąpi w Bydgoszczy Irex-Trans, który (jeszcze jako KDD Trans) wygrał przetarg ZDMiKP w 2014 roku. Na ulice miasta wyjechał wówczas we wrześniu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pasażer
pasażer
1 miesiąc temu

powodzenia za tą kasę. co jeszcze czeka nas po rozpadających się , palących się , brudnych , śmierdzących wozach z chamską obsługą i jeżdżącymi stadami ? Najtaniej tylko jakim kosztem ?

Max2
Max2
1 miesiąc temu

Akurat żółte Solarisy były dobre.
Trochę żal że nie będzie lokalnej firmy (jest z,Osielska A autobusy z Solca) ale teraz to kasa decyduje.

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Pan Bruski woli wspierać prywatnych przewoźników takich jak Irex a ta firma to Mobilis kierowniczka ta sama obsluga ta sam tylko nowe autobusy .Mzk zostaje rozkładana na części a niby Mzk spółka miejska Brawo Bruski

Na żywca
Na żywca
1 miesiąc temu

Oprócz Nowych wozów nic się nie zmieni. Chamówa i wolna amerykanka przejdzie przecież w 100% do Mobilisu

Na żywca
Na żywca
1 miesiąc temu

Max 2 ja tam widzę że pan Ireneusz Kozieł, właściciel Irex Trans jest że Świetochłowic. Wątpię zatem czy wie wogóle gdzie leży Osielsko

Zzz
Zzz
30 dni temu

Płakał po nich nie będę. Zdezelowane zardzewiałe autobusy i kierowcy jadący jakby wieźli ziemniaki, a nie ludzi.
W ciemno mogę rozpoznać jak jedzie irex a jak samo MZK na trasie.

Robson
Robson
29 dni temu

Zołte autobusy równa sie żółte papiery mam nadzieję że brus juz zakończy karierę

Powiązane treści