Bydgoszcz
18C
Przelotne opady
74% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 19 • L 18
23C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
18C
Nd
24C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDrogowcy zapowiadają zmiany w komunikacji na górnym tarasie. Tomasz Latos ją krytykuje
ZDMiKP Bydgoszcz
30.08.2018 | 20:30

Drogowcy zapowiadają zmiany w komunikacji na górnym tarasie. Tomasz Latos ją krytykuje

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Przedstawiciele ZDMiKP Bydgoszcz - Tomasz Brzuchalski oraz Rafał Grzegorzewski omówili zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od 1 września.

Fot. Eryk Dominiczak

Koniec wakacji oznacza standardowe zmiany w komunikacji miejskiej – między innymi powrót szkolnych rozkładów jazdy. Ale będą również te niestandardowe, wynikające z inwestycji, które utrudniają życie mieszkańcom. – Szkoda, że są wprowadzane dopiero teraz – komentuje poseł PiS i kandydat na prezydenta miasta Tomasz Latos.

CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w komunikacji od początku września. Wracają rozkłady jazdy w wersji szkolnej

Swoją kolejną konferencję Latos zaplanował w czwartek w samo południe na rozkopanym od kilku tygodni węźle tramwajowym Szarych Szeregów. Wspierała go radna Grażyna Szabelska w otoczeniu grupy niezadowolonych ze zmian mieszkańców. Wskazywali oni, że od połowy lipca, czyli od momentu uruchomienia komunikacji zastępczej zostali pozbawieni części połączeń. – Proszę spojrzeć na linię „Za tramwaj 7”. Jeździ ona tylko rano i po południu, w międzyczasie ma przerwę. A przecież ludzie dojeżdżają nią także do pracy! – denerwuje się kobieta od ponad 50 lat mieszkająca na Kapuściskach. – Jestem schorowana. Żeby dostać się na rondo Toruńskie, muszę dojść na przystanek linii zastępczej na Bełzy – dodawała mieszkanka ulicy Ogrody, która wcześniej korzystała z linii nr 2, wsiadając do niej na wysokości pętli przy ul. Magnuszewskiej.

Uruchomienia między innymi linii zastępczej za „dwójkę” dotyczyła interpelacja radnej Szabelskiej, którą skierowała do prezydenta Rafała Bruskiego na początku sierpnia. Niespełna tydzień temu otrzymała odpowiedź – linie nr 53, 59, 61 oraz 69 i 89, zdaniem Mirosława Kozłowicza, zastępcy odpowiedzialnego za transport, lepiej zabezpieczają potrzeby przewozowe niż ewentualna wspomniana linia zastępcza.

Ze wspomnianej interpelacji można dowiedzieć się zresztą więcej o propozycji poprawy sytuacji mieszkańców Kapuścisk czy Wyżyn (zwiększenie częstotliwości linii nr 59 – do czterech kursów na godzinę – oraz linii zastępczych, wydłużenie kursowania „siódemki” do 22:15), niż z przesiąkniętej wyborczym przekazem konferencji Latosa. – To dobrze, że remontuje się ronda, to dobrze, że inwestuje się w układ drogowy, ale niedobrze, że robi się to w pełnym chaosie i bez porozumienia z mieszkańcami – podkreślał kandydat na włodarza miasta, który – jak sam przyznał – na konferencję dotarł samochodem. – Bo teraz do tego miejsca tak jest najwygodniej – wyjaśnił. Zapewnił przy tym, że jeśli zostanie prezydentem, będzie komunikację z mieszkańcami konsultował. – Obecnie urzędnicy schowali się za biurkami – dodawał.

Godzinę przed jego konferencją urzędnicy za biurkami się nie schowali, a zasiedli – wspólnie z dziennikarzami. Na ekspresowo zwołanej konferencji prasowej (nastąpiło to w środę cztery godziny po zaproszeniu na spotkanie ze strony Latosa) przedstawili katalog zmian w komunikacji od 1 września, z dużym naciskiem na jej organizację na osiedlach górnego tarasu.

Nowością będzie wprowadzenie linii „Za T4”, która pojedzie z pętli Glinki do ronda Toruńskiego. Będzie to efekt otwarcia – choć z tygodniowym opóźnieniem – ulicy Szpitalnej. – Będzie ona kursowała z częstotliwością 20 minut – wskazuje Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora ZDMiKP ds. transportu. Nadal kursowały będą linie „Za T7” (po śladzie linii nr 59 do mostu Kazimierza Wielkiego) oraz „Za T8” (Kapuściska – rondo Toruńskie).

Bilety ze wspomnianych linii będą honorowane w przypadku kontynuacji podróży w tramwajach linii nr 2, 4, 6, 7 oraz 8 (w sytuacji, gdy przesiadka nastąpi z tramwajów na autobusy linii zastępczych również).

Bilety z linii nr 2 będzie można wykorzystać podczas podróży po przesiadce na:
– linie autobusowe nr 69 lub 89 – na odcinku od ronda Toruńskiego do ronda Kujawskiego,
– linie autobusowe nr 64 lub 80 – od ronda Jagiellonów do ronda Kujawskiego,
– linię autobusową nr 66 – od ronda Jagiellonów do ulicy Magnuszewskiej.

Wzajemne honorowanie biletów dotyczy jeszcze dwóch innych linii – nr 4 (po przesiadce na linię nr 68 od ronda Toruńskiego aż do Glinek) oraz nr 7 (na linię nr 59 od mostu Kazimierza Wielkiego do Kapuścisk). Także w tym przypadku rozwiązanie dotyczy obu kierunków jazdy.

Od początku września wrócą szkolne rozkłady jazdy dla szesnastu linii autobusowych (w tym, o czym już informowaliśmy, linii nr 64, która pojedzie zmienioną trasą). Nadchodzący weekend będzie z kolei ostatnią okazją, aby udać się w podróż liniami turystycznymi (nr 0, 100 i 102), a także linią międzygminną nr 99 (kursującą do Nowej Wsi Wielkiej). Od 1 września na trasy wyjadą inne, nowe linie międzygminne, o których na MetropoliaBydgoska.PL pisaliśmy jako pierwsi – linie nr 97 i 98.


Powiązane treści