Bydgoszcz
7C
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 5
13C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
4C
Nd
7C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeDruga odsłona przetargu na remont Rynku w Starym Fordonie
stary fordon, wizu - mat. prasowe 4
06.02.2020 | 16:24

Druga odsłona przetargu na remont Rynku w Starym Fordonie

Na zdjęciu: Po przebudowie Rynek w Starym Fordonie ma mieć więcej miejsc do siedzenia.

Fot. mat. prasowe UMB

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił ponowny przetarg na przebudowę Rynku w Starym Fordonie. Według drogowców przemiana placu – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – powinna zakończyć w listopadzie 2021 roku.

W pierwszym postępowaniu, ogłoszonym pod koniec 2019 roku, wszystkie cztery oferty przekroczyły zakładany budżet, wynoszący 4,75 miliona złotych – najwyższa z nich wynosiła blisko 10 milionów złotych. Ostatecznie drogowcy poddali pod ocenę dwie propozycje (pozostałe zostały odrzucone), jednak zgodnie z przewidywaniami zdecydowali się na unieważnienie przetargu. Ale jak podało Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, na początku lutego ZDMiKP miał ogłosić kolejny przetarg na remont placu. Podobnie jak w pierwszym przypadku, wykonawca ma być wybrany w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Urzędnikom udało się dotrzymać słowa – drugie postępowanie dotyczące remontu starofordońskiego placu ruszyło w czwartek, 6 lutego. Głównym kryterium oceny ofert będzie cena – 60%, ale drogowcy wezmą też pod uwagę doświadczenie kierownika budowy (40% wagi). Według dokumentacji przetargowej, wykonawca będzie musiał zakończyć prace do 19 listopada 2021 roku. ZDMiKP czeka na oferty wykonawców do 24 lutego – choć w przeszłości, w podobnych postępowaniach termin ten często ulegał przesunięciu.

Firma, która wygra postępowanie, będzie korzystać z koncepcji przebudowy Rynku autorstwa Łukasza Pieńczykowskiego i Jakuba Bartkowiaka. Ich wizja została uznana za najlepszą w konkursie, który odbył się w 2017 roku. Architekci, zgodnie z sugestiami mieszkańców, wprowadzili ograniczenie ruchu kołowego w rejonie placu oraz przygotowali szereg rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu. Jednym z nich ma być utrzymanie nawierzchni placu na jednej wysokości.

Rynek zostanie wyłożony przede wszystkim szarą kostką granitową. Tuż obok kościoła powstanie fontanna, a jej niecka będzie też pełnić funkcję miejsca na scenę plenerową. Podczas remontu placu wyremontowany zostanie też pomnik upamiętniający pomordowanych podczas drugiej wojny światowej mieszkańców Fordonu. Ponadto, w ramach inwestycji wykonawca dostarczy oraz zamontuje na Rynku – tak jak przy synagodze obok ulicy Bydgoskiej – starą pompę wodną. Na placu pojawi się też więcej zieleni oraz siedzisk.

CZYTAJ TAKŻE: Jak dwa miasta stały się jednym. Historia przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści