Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGalerieDuża inwestycja w szpitalu Jurasza. Sztuczna inteligencja pomoże w operacjach [ZDJĘCIA]
07.02.2024 | 10:52

Duża inwestycja w szpitalu Jurasza. Sztuczna inteligencja pomoże w operacjach [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

Modernizacja Kliniki Kardiochirurgii w szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Antoniego Jurasza została zakończona. Przy realizacji projektu wykorzystano sztuczną inteligencję. 

Celem inwestycji była modernizacja Kliniki Kardiochirurgii, w tym utworzenie hybrydowej sali operacyjnej, doposażenie kliniki, wymiana starej aparatury medycznej oraz zakup nowej, niezbędnej do realizacji usług medycznych. Hybrydowa sala operacyjna  umożliwia wykonywanie różnych zabiegów chirurgicznych oraz łączy sprzęt do obrazowania z wielofunkcyjnym stołem operacyjnym.

– Choroby krążenia, w tym choroba niedokrwienna serca, od lat stanowi największy problem zdrowotny w Polsce i są najczęstszą przyczyną zgonów. Nowoczesna kardiochirurgia w Bydgoszczy to dostępność skutecznych metod leczenia, czyli inwestycja w zdrowie nas wszystkich – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Śmiało można powiedzieć, że ten projekt wiele zawdzięcza sztucznej inteligencji, dzięki której udało się stworzyć hybrydową salę operacyjną. Jest to pierwsze takie miejsce w Polsce, a trzecie w Europie. Dzięki nowej technologii zabiegi oraz operacje będą mniej inwazyjne i mniej obciążające dla pacjentów. Czas rekonwalescencji również ma się skrócić do minimum.

Jak mówił dyrektor szpitala Jacek Kryś, to był wyjątkowo trudny projekt, a wykonawca dostał tylko 3 miesiące na to ambitne zadanie. Podkreślał również, ile warte jest to przedsięwzięcie. Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 20 milionów, z czego wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosiła niespełna 18 mln złotych.

– Gratulacje dla całej drużyny, która realizowała tę inwestycję oraz dla wszystkich pracowników, którzy w tym czasie wyrabiali kontrakt, tak, aby wszystko odbywało się zgodnie z planem – mówił wojewoda Michał Sztybel.

W uroczystym otwarciu Kliniki Kardiochirurgii wziął również udział prezydent miasta – Rafał Bruski, który nie ukrywał swojej radości z sukcesu bydgoskiego szpitala oraz gratulował przedsięwzięcia.

– Dzięki tej modernizacji pracownicy szpitala będą mieli możliwość zdobycia kolejnych specjalizacji i umiejętności, a to  przyczyni się zarówno  do większego bezpieczeństwa pacjentów, jak i do utrzymania w placówce ambitnych lekarzy, dla których leczenie i ciągłe samodoskonalenie jest pasją oraz misją – powiedział prezydent Rafał Bruski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
19 dni temu

O jaką „sztuczną inteligencję” chodzi? Chyba nic o tym nie ma w treści artykułu.