[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dwanaście nowych autobusów przegubowych trafi do Bydgoszczy. Na ulice wyjadą w przyszłym roku

Dodano: 11.08.2021 | 16:52

Na zdjęciu: W 2020 roku do MZK Bydgoszcz trafiło osiem nowych autobusów marki Solaris. Ich łączny koszt wyniósł blisko 18 milionów złotych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dwanaście nowych autobusów przegubowych ma wyjechać w przyszłym roku na ulice Bydgoszczy. Przetarg na ich zakup ogłosiły właśnie Miejskie Zakłady Komunikacyjne.

Dostaw nowych pojazdów należy spodziewać się w drugiej połowie 2022 roku. Wszystkie nowe autobusy mają dotrzeć do miejskiego przewoźnika w trzech turach, z których pierwsza spodziewana jest w terminie około dziewięciu miesięcy od podpisania umowy z ich dostawcą. Wszystko wskazuje na to, że umowa zostanie zawarta pod koniec bieżącego roku, więc debiut nowych autobusów przypadnie najprawdopodobniej na przyszłoroczne wakacje.

Autobusy mają być tradycyjnie wyposażone w niską podłogę, być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (w tym poruszających się na wózkach) oraz posiadać klimatyzację, monitoring, gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych, a także umożliwiać zainstalowanie bezprzewodowej sieci internetowej. Każdy z nich powinien móc zabrać na pokład przynajmniej 135 pasażerów. Wymogiem jest także przynajmniej czterdzieści miejsc siedzących, w tym minimum 14 dostępnych z poziomu niskiej podłogi.

Właśnie liczba tych miejsc jest jednym, choć najmniej istotnym, z kryteriów przetargowych (3 procent wagi zamówienia). Najważniejszym jest z kolei cena, która odpowiada za aż 82 procent końcowej oceny. Pod uwagę będzie brany jeszcze materiał użyty do konstrukcji nadwozia oraz poszycia – preferowane są, co zrozumiałe, stal nierdzewna lub o podwyższonej wytrzymałości, a także aluminium.

Zakupy MZK to niejedyne zmiany w taborze, które czekają bydgoszczan w nadchodzących latach. Od stycznia 2023 roku na ulice Bydgoszczy ma wyjechać 45 nowych autobusów (19 przegubowych oraz 26 krótkich, 12-metrowych). Ma to związek z wyborem przewoźnika, który w latach 2023-2031 będzie obsługiwał jedenaście miejskich linii – 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85. O otwarciu ofert w przetargu zorganizowanym przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej pisaliśmy w środę, 10 sierpnia TUTAJ.

Oferty w postępowaniu MZK można składać do 10 września.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
1 rok temu

Rozumie że z silnikami spalinowymi. Elektryczne czy hybrydowe to do naszego miasta nie pasują , bo jesteś na wskroś proekologicznym miastem , bez dymiących kominów bez smogu . Jesteśmy chyba jedynym dużym [ powyżej 150 000 mieszkańców ] miastem bez autobusów elektrycznych , hybrydowych itp

Ziom
Ziom
1 rok temu

W Bydgoszczy były prowadzone testy autobusu hybrydowego i okazało się, że spalił więcej paliwa przez cały dzień niż tradycyjny spalinowy pojazd. Wynikało to ze słabszego silnika w hybrydzie co by trzeba było nadrobić obciążeniem, i nie jestem pewien czy czasami autobus do testów nie dostarczyla firma, która wygrała obecny przetarg.

king
king
1 rok temu

Nie było pieniędzy na wyrównanie płac załogi MZK względem wzrostu płacy minimalnej przez dwa lata o 550zł. Po paru dniach informacja o zakupie nowych autobusów za ponad 25 milionów ! w 2020 przyszło 8 autobusów za 17.8 miliona zł. Ciekawe kto wyjedzie tymi nowymi autobusami na ulicę skoro już brakuje kierowców. Płaca jest za niska….