Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
-3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeDworzec Bydgoszcz Główna oficjalnie otwarty. Ale prace jeszcze się toczą
14.10.2015 | 00:00

Dworzec Bydgoszcz Główna oficjalnie otwarty. Ale prace jeszcze się toczą

W sobotę, 10 października dokonano symbolicznego otwarcia nowego budynku dworca głównego w Bydgoszczy.

Zdjęcia: Bogusław Białas

Budowany od ponad roku nowy obiekt dworcowy Bydgoszczy Głównej został w minioną sobotę otwarty przez przedstawicieli PKP, władz centralnych oraz samorządowych. Ale nie brakuje opinii, że to nadal inwestycja niedokończona, której inauguracja ma wyłącznie wymiar polityczny.

Na otwarciu pojawili się więc promujący się przed wyborami: minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski wraz ze swoją szefową Marią Wasiak, a także wojewoda Ewa Mes, członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz oraz prezydent Rafał Bruski. – Przykład bydgoskiego dworca pokazuje, że zgoda buduje, i to szybko – zachwalała minister Wasiak bydgoską inwestycję, która pochłonie niemal 200 milionów złotych.

Bydgoski dworzec otwarty był dla pasażerów częściowo już od kilku tygodni. Od końca sierpnia mają oni możliwość zakupu biletów w nowych kasach, ale równolegle w środku toczyły się prace wykończeniowe. Od kilku dni podróżni mogą już jednak korzystać między innymi z ulokowanych w budynku punktów handlowych czy gastronomicznych.

Oficjalne otwarcie dworca było połączone z prezentacją flagowego produktu firmy Pesa – pociągu Dart, który przyjechał na bydgoskie perony. Pojazdy bydgoskiego producenta wejdą w skład floty PKP Intercity, który zamówił 20 takich elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT).

Oprócz zwiedzania dworca czy nowego pociągu PKP, organizatorzy przygotowali dla mieszkańców pokaz ewolucji na motocyklach, gry i konkursy z nagrodami, a także punkt kulminacyjny – koncert Krzysztofa Krawczyka.

W okolicach dworca nadal toczą się prace wykończeniowe. Wyburzane są jeszcze ostatnie budynki przeznaczone do rozbiórki. Trwają także roboty modernizacyjne na peronie piątym. Również otoczenie nowego budynku wymaga jeszcze dodatkowych prac. Mają one zakończyć się w drugiej połowie listopada.


Powiązane treści