Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ekonomiczne granice ustalania kursu franka szwajcarskiego [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 12.11.2021 | 06:00

Na zdjęciu: W dzisiejszym odcinku porad prawnych poruszony jest temat granic ustalania kursu franka szwajcarskiego.

Fot. FreeImages

Banki w sprawach frankowych często poddają pod rozwagę sądów argument, iż nie mogły dowolnie kształtować kursu franka szwajcarskiego, ponieważ funkcjonują na rynkach międzynarodowych, a tak poza tym to tabele kursowe nie służą jedynie ustalenia wartości franka szwajcarskiego dla ustalenia wysokości rat kredytów powiązanych z frankiem.


Należy więc wskazać, że nie ma żadnego znaczenia argument dotyczący mających istnieć ekonomicznych granic kształtowania kursów przez bank. Istnieje bowiem zasadnicza i kluczowa dla rozstrzygnięcia różnica pomiędzy uprzednim ustaleniem przez bank kursów walut, które kontrahent banku przystępujący do dokonania z bankiem czynności prawnej akceptuje, a sytuacją, w której kursy walut są jednostronnie ustalane już po zawarciu umowy, na etapie jej wykonywania, gdy druga strona umowy pozbawiona jest możliwości wyboru i akceptacji tych kursów. Naruszenie istoty stosunku zobowiązaniowego oznacza, poza abuzywnością, również przekroczenie granic swobody umów określonych w art. 353 [1] KC i prowadzi do nieważności czynności prawnej jako sprzecznej z ustawą (art. 58 KC).


ZOBACZ: Wszystkie odcinki porad w cyklu Radca w Piątek


Jak już pisałem we wcześniejszych artykułach, sposób wykonywania umowy przez którąkolwiek ze stron nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla ustalenia, czy dane postanowienie, które znalazło się w umowie jest abuzywne czy też nie. Postanowienie umowne ma niedozwolony charakter nie dlatego, że jest w niewłaściwy sposób wykorzystywane przez przedsiębiorcę. To samo postanowienie nie może zaś być abuzywne bądź tracić takiego charakteru jedynie w wyniku przyjęcia przez jedną ze stron umowy określonego sposobu jej wykonania, korzystania bądź niekorzystania z wynikających z niego uprawnień. Postanowienie jest abuzywne wtedy, kiedy daje kontrahentowi konsumenta możliwość działania w sposób rażąco naruszający interesy konsumenta, tak jak w większości umów „frankowych”.

Warto ponadto zaznaczyć, że treść tychże umów nie wyklucza też tworzenia przez banki odrębnych tabel kursowych jedynie dla potrzeb rozliczenia umów kredytu powiązanego z walutą obcą. Oznacza to, że tracą na znaczeniu wszelkie ograniczenia wynikające z udziału w obrocie gospodarczym jakie mogłyby wpływać na swobodę ustalania kursów walut.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać TUTAJ

W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

Przemysław Piątek