Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023! Sprawdź program

Dodano: 06.09.2023 | 12:33

Na zdjęciu: Zbliżają się Europejskie Dni Dziedzictwa 2023!

Fot. Mat. prasowe

Zbliżają się tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Dostępny już jest program wydarzenia.

Europejskie Dni Dziedzictwa to święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. Podczas wydarzenia odbywają się liczne atrakcje, takie jak wystawy, koncerty, warsztaty czy konkursy. Dzięki nim można poznać historię i tradycje swojego regionu.

Tegoroczna edycja jest 31. w Polsce i odbędzie się ona pod hasłem “Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Ogólnopolskim koordynatorem tego wydarzenia, już od 2007 roku, jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Za pośrednictwem 16 koordynatorów w całej Polsce przygotowuje i upowszechnia ofertę przygotowanych wydarzeń.

Co roku w Europejskich Dniach Dziedzictwa uczestniczy ok. 500 podmiotów, takich jak instytucje kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, pasjonaci dziedzictwa, edukatorzy, regionaliści, przewodnicy turystyczni i prywatni właściciele obiektów zabytkowych.

Europejskie Dni Dziedzictwa, to kulturalno-edukacyjna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, która obejmuje swoim zasięgiem 50 krajów. W ubiegłym roku w całej Europie odbyło się aż 50 tys. wydarzeń w ramach tej akcji. Natomiast w Polsce, przez dwa wrześniowe weekendy 2022 roku, ponad 200 tys. osób wzięło udział w ponad 1200 wydarzeniach.

Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promocja dóbr kultury pośród lokalnych społeczności oraz zbliżenie do siebie jego organizatorów na poziomie lokalnym oraz międzynarodowym.

Podczas trwania wydarzenia będzie można zwiedzać niezwykłe zabytki i korzystać z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych, które zostały przygotowane przez instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i osoby prywatne, w tym muzea, teatry, biblioteki, uczelnie wyższe i samorządy. Na uczestników czekają m.in. warsztaty, spotkania, rajdy, wystawy, koncerty i pokazy. Kulminacja wydarzeń odbędzie się w dniach 9-10 i 16-17 września.

Na przestrzeni czasu – przy zaangażowaniu setek organizatorów poszczególnych wydarzeń, zarówno dużych muzeów, lokalnych ośrodków kultury, organizacji pozarządowych, jak i małych gminnych bibliotek czy osób prywatnych – powstała wyjątkowa formuła projektu, pod wspólnym szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa – mówi dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska.

Tegoroczne hasło – “Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – jest związane z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Dziedzictwo kulturowe obejmuje również tradycje i inne formy przekazu lokalnej tożsamości, które zostały odziedziczone po przodkach, a następnie przekazane przyszłym pokoleniom, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza i praktyki dotyczące przyrody, czy tradycyjne umiejętności rzemieślnicze. Dlatego podczas tegorocznej edycji organizatorzy zapraszają do udziału w atrakcjach z udziałem depozytariuszy, którzy odgrywają kluczową rolę w zachowywaniu i przekazywaniu dziedzictwa kulturowego. To oni są strażnikami tradycji, którzy przekazują żywe przejawy kultury z pokolenia na pokolenie. Dzięki ich zaangażowaniu i pasji, niematerialne dziedzictwo kulturowe nie tylko trwa, ale również kwitnie, stanowiąc inspirację dla przyszłych pokoleń do odkrywania swoich korzeni.

Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 w Bydgoszczy:

Sobota, 9 września

  • Godz. 10:00-14:00: Zwiedzanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy (ul. Stary Rynek 24)
  • Godz. 10:00-17:00: Zachowane w piśmie, zachowane w pamięci… o żywym dziedzictwie w Bibliotece UKW (ul. Karola Szymanowskiego 3)
  • Godz. 12:00-14:00: Droga Jaskółki – gra turystyczna (Stary Rynek, w pobliżu Bydgoskiego Centrum Informacji)
  • Godz. 17:00: Kierunek Kujawsko-Pomorskie – na tropach zabytków (pl. Kościeleckich 6)

Sobota, 16 września

  • Godz. 9:30, 11:30, 13:00: Spacer po Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (ul. Andrzeja Szwalbego 6)

Pozostałymi miejscowościami biorącymi udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2023 są: Aleksandrów Kujawski, Chełmce, Chełmno, Ciechocinek, Ciechrz, Cielęta, Górsk, Gruta, Grudziądz, Inowrocław, Krotoszyn, Nawra, Piła, Skępe, Sicienko, Solec Kujawski, Toruń, Wąbrzeźno, Włocławek, Zamarte i Żnin.

Milena Wyrąbkiewicz