Fabryka z Bydgoszczy ma nową siedzibę. Wyprowadzka do podmiejskiej gminy stała się faktem
Dodano: 22.06.2020 | 15:31Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Prezes Fabryki Obrabiarek do Drewna Andrzej Walkowiak (z prawej) z wiceministrem aktywów państwowych Zbigniewem Gryglasem omówili szczegóły transakcji między FOD a Polskim Holdingiem Nieruchomości.
Fot. Szymon Fiałkowski
Fabryka Obrabiarek do Drewna pochwaliła się w poniedziałek aktem notarialnym, na mocy którego nabyła hale produkcyjne w Trzeciewcu, kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy. Dotychczasową siedzibę FOD przejmie z kolei Polski Holding Nieruchomości, który ma wybudować na Wilczaku około sześciuset mieszkań.
O planowanej wyprowadzce fabryki z ponad 150-letnią tradycją informowaliśmy na łamach naszego portalu już kilkakrotnie. Ostatni raz – na początku czerwca, gdy ujawniliśmy, że nową siedzibą FOD będą nie Niwy w gminie Osielsko, ale Trzeciewiec w sąsiedniej gminie Dobrcz. W poniedziałek prezes spółki Andrzej Walkowiak w asyście wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa (obaj są członkami Porozumienia Jarosława Gowina) przekazał, że firma oficjalnie nabyła tereny należące do spółki Romanik. W skład nowej siedziby FOD wchodzi 5-hektarowa działka, na której stoi hala produkcyjna o powierzchni 4000 metrów kwadratowych oraz pomieszczenia biurowe o powierzchni kolejnego tysiąca metrów kwadratowych.
Zdaniem Walkowiaka transakcja była „ostatnim dzwonkiem” dla kierowanej przez niego spółki. – Żal rozstawać się z siedzibą z takimi tradycjami. Ale nadawała się ona do wielu rzeczy – koncertów czy spektakli – ale niekoniecznie do prowadzenia działalności gospodarczej – wskazywał prezes FOD. Z kolei Gryglas przekonywał, że dla fabryki to „epokowa transakcja”, a przed firmą otwiera się „nowa szansa”. – W nowym miejscu koszty produkcji będą niższe – deklarował.
Nowym właścicielem terenów FOD przy ulicy Nakielskiej zostanie Polski Holding Nieruchomości. Większościowym udziałowcem obu spółek jest Skarb Państwa. Gryglas twierdzi, że zadaniem Ministerstwa Aktywów Państwowych (resortu reaktywowanego w ubiegłym roku w miejsce zlikwidowanego w 2017 roku Ministerstwa Skarbu) jest właśnie koordynacja działań spółek należących do państwa. – Transakcja pomiędzy FOD a PHN powinna być korzystna dla obu podmiotów – zaznaczał Zbigniew Gryglas. Jej wartość to ponad 18 mln złotych netto.
Zobacz również:
Duże zmiany na Wilczaku. Ponad pół tysiąca mieszkań zamiast fabryki z wieloletnią tradycją
Polski Holding Nieruchomości na Wilczaku ma zbudować nawet sześćset mieszkań. Szczegóły inwestycji nie są jeszcze znane, a na poniedziałkowej konferencji prasowej zabrakło głosu nowego właściciela. Andrzej Walkowiak ujawnił jednak, że planowane jest rozpisanie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie terenu. Zapewnił też, że zabytkowe budynki dawnego zakładu Carla Blumwego zostaną zmodernizowane zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.
Niewykluczone, że część mieszkań, która powstanie na Wilczaku, zostanie włączona do rządowego programu „Mieszkanie dla Rozwoju”, czyli de facto następcy osławionego „Mieszkania Plus”. Z zapowiedzianych 100 tysięcy mieszkań udało się do końca 2019 roku wybudować niespełna dziewięćset, a niecałe dwa tysiące znajdowały się w budowie. Program okazał się całkowitą porażką, stąd próby jego reaktywacji pod inną nazwą. Gryglas utrzymywał jednak, że nowe lokale na Wilczaku będą dostępne w różnych formach, dla ludzi o różnych poziomach dochodów.
Fabryka Obrabiarek do Drewna jest częścią szlaku TeH2O, czyli turystycznego szlaku łączącego przemysłowe dziedzictwo Bydgoszczy z atrakcjami położonymi w rejonie wody. Niewykluczone, że część zabytkowego wyposażenia fabryki trafi pod skrzydła Muzeum Okręgowego lub Parku Kultury, czyli instytucji, której zadaniem jest wypełnienie przestrzeni rewitalizowanych Młynów Rothera. – Z muzeum współpracujemy już od wielu lat. Chcemy także, aby część naszego dziedzictwa była dostępna w nowych obiektach położonych w rejonie budowanej właśnie drogi S5 – podsumował Andrzej Walkowiak.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022