Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przetarg na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej jeszcze w tym roku? Czy znajdą się pieniądze?

Dodano: 14.10.2024 | 13:56

Na zdjęciu: Obok obecnego gmachu Filharmonii ma powstać budynek administracyjny - powstanie on według zasad zrównoważonego rozwoju i będzie otoczony pnącą zielenią

Fot. Kozień Architekci

Przetarg na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Na razie nie wiadomo, czy zarządzający instytucją i odpowiadający za inwestycję samorząd województwa dokona montażu finansowego niezbędnego do poszukiwania wykonawcy? Według informacji przekazywanych przez marszałka Piotra Całbeckiego, istnieje szansa na uzyskanie środków unijnych w kwocie 50 milionów złotych, lecz dotacyjne ambicje urzędu są znacznie większe.

Serial „Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej” trwa już kilka sezonów i nadal nie wiadomo, kiedy się zakończy. Pierwszy odcinek miał miejsce w 2017 roku – wówczas placówka skierowała wniosek do bydgoskiego ratusza o zmianę planu miejscowego. W tym samym okresie opracowano też raport akustyczny sali koncertowej.

W 2018 roku uchwalono zmianę planu miejscowego, co otworzyło drogę do dalszych działań. W listopadzie 2019 ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji rozbudowy. Jego zwycięzcą została pracownia Kozień Architekci z Krakowa. W 2021 roku Filharmonia zawarła z nią umowę na realizację projektu budowlanego.

Wizja rozbudowy 65-letniego gmachu jest już od roku w posiadaniu jego gospodarza, podobnie jak pozwolenie na budowę. Brakuje tylko jednego – pieniędzy niezbędnych do ogłoszenia przetargu na prace budowlane. Samorząd województwa już wydał 14 milionów złotych na przygotowanie dokumentacji, lecz na resztę wciąż nie ma środków. Te – według niedawnych słów marszałka Piotra Całbeckiego – miałyby się jednak znaleźć na dalszą budowę toruńskiego centrum Camerimage, po tym jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało rezygnacje z olbrzymiej dotacji na rzecz inwestycji lansowanej przez Marka Żydowicza.

Marszałek szukał środków na FP w tym samym źródle, jeszcze za czasów rządów PiS. Wniosek o dotacje w trybie pozakonkursowym z rządowego programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko w latach 2021 – 2027 opiewający na kwotę 350 milionów złotych został jednak odrzucony i stał się przedmiotem politycznej potyczki pomiędzy toruńskim politykiem KO a ministrem w rządzie Mateusza Morawieckiego Piotrem Glińskim. Szansą miały być kolejne wnioski w programie FEnIKS, tym razem w trybie konkurencyjnym – wyniki mają być znane w maju przyszłego roku.

Pieniądze na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej. Unia da 50 milionów?

Do temat środków na rozbudowę bydgoskiej placówki niedawno wrócił radny sejmiku Jarosław Wenderlich. W piśmie do marszałka przytoczył treść odpowiedzi na interpelację posła Włodzisława Gizińskiego, wedle której samorząd województwa zgłosił wniosek o ujęcie w wykazie projektów zidentyfikowanych dla FEnIKS rozbudowy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, szacując koszt prac na 371 milionów złotych, z czego 217 milionów stanowiłyby pieniądze z UE. To właśnie ta aplikacja została odrzucona przez poprzedni rząd – Marszałek wie też, że pula pozakonkursowa, przyznawana nie przez ministra, a UE wynosiła 400 mln zł; sam projekt rozbudowy FP to koszt 350 mln zł – pisał Piotr Gliński.

Wenderlich zapytał Całbeckiego o następujące kwestie:

  1. Na kiedy planuje się rozbudowę Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w tym wbicie pierwszej łopaty oraz oddanie obiektu do użytkowania?
  2. Czy zabezpieczono środki finansowe na inwestycję? Jeżeli tak, to z jakich źródeł? Czy uzyskano deklarację wsparcia z budżetu centralnego? Czy złożono jakieś nowe wnioski o środki zewnętrzne?

Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy planowana jest na lata 2025-2028, zgodnie z przedłożonymi dokumentami niezbędnymi do ubiegania się o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, Maksymalna wysokość środków unijnych jakie można uzyskać z powyższego programu to 50 milionów złotych, przy zapewnionym wkładzie własnym pochodzącym z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego w kwocie 13,5 miliona – poinformował marszałek.

Wszyscy zainteresowani rozbudową liczą, że zostanie ona w dużej części sfinansowana ze środków unijnych, lecz 50 milionów złotych może starczyć jedynie na część zadania; stąd też pojawiły się spekulacje o etapowaniu prac. – Filharmonia Pomorska jest warta każdych pieniędzy – przekonywał kilka miesięcy jej dyrektor Maciej Puto, wespół z muzykami (m.in. Adamem Sztabą). – Nie dopuszczam myśli, że problemy finansowe wstrzymają budowę – twierdził w maju wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, zapewniając o kilkunastomilionowym wkładzie własnym samorządu województwa. W niedawnej rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL zaznaczył, że samorząd województwa zabiega aż o 150 milionów złotych dotacji, co pozwoliłoby stworzyć montaż finansowy. – Chcemy pod koniec roku ogłosić przetarg na wykonanie praczadeklarował.

Jak ma wyglądać rozbudowana Filharmonia Pomorska?

Filharmonia Pomorska w nowej odsłonie ma zyskać nową, podziemną salę kameralną na około 350 osób i budynek administracyjny po południowej stronie gmachu, blisko zabudowań przy ulicy Kołłątaja. Powstanie on według zasad zrównoważonego rozwoju i będzie otoczony pnącą zielenią. Parking przy ulicy Staszica zostanie przekształcony w trzykondygnacyjny parking podziemny; na jego tarasie zostaną posadzone drzewa i krzewy. Kozień Architekci stworzyli wizję ciągu pieszego łączącego fontannę z Sielanką, wzdłuż którego powstanie trejaż z zielenią pnącą. Powstaną w nim kawiarnie, zadaszone parkingi dla rowerów i zagłębione patia, które będą wyposażone w okna doświetlające podziemną salę koncertową na 350 osób.

Sala kameralna będzie znajdowała się w osi głównego budynku, pod placem wejściowym do dotychczasowego obiektu. Wejście do niej będzie odbywało się poprzez istniejący gmach; architekci chcą bowiem go ożywić i przeobrazić obecną salę kameralną w miejsce spotkań.

Warto dodać, że w podziemnej części obiektu przewidziano też restaurację. Na poziomie -2 znajdą się sale prób i garderoby dla muzyków czy patia z dostępem do światła dziennego. Zmiany obejmą też salę główną istniejącego obiektu: powstanie nowy strop, instalacje i komunikacja z parkingiem podziemnym; ma ona jednak zachować swoją wybitną akustykę.

Błażej Bembnista