Bydgoszcz
17C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 19 • L 17
29C
Pon
28C
Wt
20C
Sr
25C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMiędzynarodowy konkurs na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej rozstrzygnięty
Kozień Architekci
29.05.2020 | 13:05

Międzynarodowy konkurs na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej rozstrzygnięty

Na zdjęciu: I nagrodę otrzymała koncepcja autorstwa krakowskiej pracowni Kozień Architekci.

Fot. Filharmonia Pomorska

Filharmonia Pomorska ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego na rozbudowę swojego gmachu. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Kozień Architekci z Krakowa. Przyznano też sześć wyróżnień, które trafiły między innymi do architektów z Londynu czy Paryża.

Prace nad dostosowaniem infrastruktury filharmonii do współczesnych wymagań trwają już od kilku lat. Dobiegający siedemdziesiątki obiekt nie zapewnia dziś ani artystom, ani gościom odpowiedniego zaplecza. Dlatego też w nowej odsłonie Filharmonia Pomorska ma zyskać nie tylko nową salę kameralną na około 350 osób, ale również rozbudowane foyer czy strefę gastronomiczną. W planach jest ponadto budowa parkingu podziemnego czy sali prób dla pełnego składu orkiestry. Nowa część budynku będzie połączona z istniejącym gmachem, który zostanie zmodernizowany.

Konkurs na zaprojektowanie wizji rozbudowy ogłoszono jesienią ubiegłego roku. Za ostateczne rozstrzygnięcia odpowiedzialne było jury, którego przewodniczącym został Romuald Loegler – architekt, w którego portfolio znajduje się między innymi Filharmonia Łódzka czy Opera Krakowska. Zachętą dla uczestników miał być nie tylko prestiż przedsięwzięcia, ale też spora gratyfikacja finansowa – łączną pule nagród określono na 300 tysięcy złotych.

Zobacz również:

Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej - akt I. Ogłoszono konkurs na koncepcję jej modernizacji

Komisja konkursowa przyznała trzy wyróżnienia drugiego stopnia, nagrodzone kwotą 15 tysięcy złotych – trafiły one do pracowni Blond et Roux z Paryża, WXCA z Warszawy oraz kooperacji Mandago z Pampeluny i Grupy 5 z Warszawy. Wyróżnienia pierwszego stopnia (nagroda w wysokości 35 tysięcy złotych) otrzymały pracownie: Flanagan – Lawrance z Londynu, Piw-Paw z Gdańska oraz KD Kozikowski Design z Gdańska.

Pierwsza nagroda (w wysokości 150 tysięcy złotych) trafiła do krakowskiej pracowni Kozień Architekci. Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Kornecka to zespół cenionych architektów, którzy są autorami wielu projektów rozbudowy teatrów, sal koncertowych oraz galerii i muzeów, m.in. rozbudowy Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Jury doceniło prace rodzinnej firmy za zachowanie równowagi pomiędzy starym gmachem filharmonii oraz sąsiednim parkiem Kochanowskiego. Nowy budynek będzie oddzielony od obecnego ciągiem pieszym, a na jego ścianach pojawi się zieleń.


ZOBACZ WIZUALIZACJE WSZYSTKICH KONCEPCJI ROZBUDOWY FILHARMONII POMORSKIEJ


Sama rozbudowa zarządzanej przez urząd marszałkowski Filharmonii Pomorskiej pozostaje wciąż – patrząc zwłaszcza na problemy związane z realizacją czwartego kręgu Opery Nova – pod znakiem zapytania. Podczas prezentacji wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski podkreślił jednak, że samorząd „będzie się spieszył” z realizacją projektu. Szacuje się, że jego koszt to ponad 200 milionów złotych, które miałyby pochodzić przede wszystkim z kredytu. Harmonogram prac zakłada, że pod koniec 2022 roku filharmonia będzie dysponowała pozwoleniem na budowę. Modernizacja miałaby zakończyć się w 2025 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści