[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Firma z Katowic wykona plan transportowy dla Metropolii Bydgoszcz. To podstawa do zdobycia środków z UE

Dodano: 16.04.2021 | 13:30

Na zdjęciu: Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla obszaru Metropolii Bydgoszcz ma odpowiedzieć na pytania, gdzie realizować nowe połączenia komunikacyjne.

Fot. BB

Firma LPW z Katowic wykona plan transportowy dla Metropolii Bydgoszcz. Urzędnicy rozstrzygnęli przetarg na stworzenie dokumentu, którego posiadanie ma być jednym z wymaganych przez Komisję Europejską kryteriów do ubiegania się o środki unijne na rozwój infrastruktury. Plan ma być gotowy wiosną przyszłego roku.

Starania o stworzenie planu transportowego obejmującego gminy wchodzące w skład Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz podjęto już w 2019 roku. Jak wyjaśniał dyrektor biura Stowarzyszenia Łukasz Krupa, przedstawiciele samorządów zgodnie uznali, że istnieje potrzeba opracowania studium transportowego, które ułatwiłoby zabieganie o środki unijne na inwestycje infrastrukturalne oraz planowanie rozwoju komunikacji publicznej. Krupa dodał, że Metropolia Bydgoszcz bierze udział we wspieranym przez rząd i Centrum Unijnych Projektów Transportowych pilotażu przygotowania Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, które mają obejmować więcej aspektów niż typowe studium transportowe. – Dotykają bowiem także obszarów związanych z ochroną środowiska, zdrowiem, a także rozwojem społecznym i gospodarczym – objaśniał dyrektor biura stowarzyszenia.

Pod koniec 2020 roku urząd miasta ogłosił przetarg, w którym wyłoni wykonawcę planu transportowego. Zgłosiły się do niego cztery podmioty: najtańszą ofertę przedstawiło konsorcjum firm Refunda z Wrocławia (697 tysięcy złotych). Nieco więcej zaproponowało konsorcjum bydgoskich przedsiębiorstw: Pomorskiej Grupy Konsultingowej i Zakładu Sozotechniki (738 tysięcy złotych). Dwie oferty przekroczyły zakładany przez ratusz budżet, ustalony na milion złotych – LPW z Katowic zaproponowało stworzenie planu za 1,2 miliona złotych, a Zespół Doradców Gospodarczych „TOR” z Warszawy – za 2,5 miliona złotych. Ostatecznie ratusz wybrał ofertę firmy LPW; najtańsza propozycja została odrzucona z uwagi na brak wyjaśnień wykonawcy dotyczących wyliczenia ceny, a propozycja bydgoskiego konsorcjum nie zyskała punktów w kategorii „doświadczenie kierownika zespołu”.




Firma LPW, jak sama podkreśla na swojej stronie internetowej, posiada wieloletnie doświadczenie w usługach doradczo-inżynierskich dla jednostek sektora publicznego i prywatnego. Oferuje usługi związane m.in. z transportem miejskim, jak opracowanie planów transportowych czy strategii elektromobilności. Jednym ze stworzonych przez nią dokumentów była analiza obszaru poznańskich dzielnic Jeżyce, Łazarz i Wilda pod kątem optymalizacji parkowania. LPW oferuje także wykonanie zadań związanych z pozyskiwaniem dotacji unijnych.

Firma z Katowic wykona plan transportowy dla Metropolii Bydgoszcz. To podstawa do zdobycia środków z UE

Zobacz również:

ZDMiKP otwiera jezdnię Kujawskiej

Warto dodać, że w tym roku katowicka firma wygrała przetarg na opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Wrocławia. – Istotny jest fakt, iż oferta LPW zwyciężyła na podstawie kryteriów poza cenowych, które oparte były na doświadczeniu ekspertów – przyznaje spółka. W tej chwili opracowuje ona także plan transportowy dla województwa lubuskiego.

Plan mobilności dla Metropolii Bydgoszcz ma uwzględniać potrzeby wszystkich uczestników ruchu. – Bardzo duży nacisk będzie położony na inwestycje związane z transportem publicznym, rowerowym oraz ograniczaniem niekorzystnego wpływu na środowisko. Są to zadania, które w najbliższych latach mają szanse na wysoki poziom dofinansowania z nowej perspektywy unijnej – przekonuje bydgoski ratusz. Elementami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej będą zatem analizy związane między innymi z budową dróg dla rowerów, rozwojem transportu szynowego, tworzeniem węzłów przesiadkowych, powstawaniem nowych linii autobusowych czy promowaniem i wdrażaniem elektromobilności. Twórcy dokumentu będą mieli za zadanie analizę ruchu kolejowego, autobusowego, drogowego czy rowerowego, z wykorzystaniem danych pozyskanych od przewoźników oraz zarządców dróg. Ważnym elementem będzie także opis istniejącej infrastruktury i rozwiązań komunikacyjnych.

Podstawą planu, oprócz specjalistycznych prognoz, analiz i modeli będą także szerokie konsultacje społeczne. W ich ramach odbywać maja się wywiady, warsztaty, spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. – Spotkania konsultacyjne, zgodnie z przedmiotem zamówienia, są zakładane w formie stacjonarnej lub zdalnej (w zależności od sytuacji epidemicznej) dla każdej z gmin objętych opracowaniem – dodaje Krupa. Plan ma odpowiedzieć na szereg pytań i wyzwań związanych z mobilnością. Wśród nich są m.in.: jak poprawić bezpieczeństwo na obszarze Bydgoszczy i okolic, gdzie ulokować stacje ładowania pojazdów elektrycznych, czy atrakcje regionu (tereny zielone, zabytki) są dostępne dla mieszkańców i jak powinna rozwijać się komunikacja publiczna czy rowerowa. W planie mobilności mają znaleźć się cele strategiczne do realizacji w przeciągu najbliższych 15 lat.

Firma z Katowic wykona plan transportowy dla Metropolii Bydgoszcz. To podstawa do zdobycia środków z UE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jako mąż i niemąż
Jako mąż i niemąż
1 rok temu

Plan, planem a ZDMiKP gdy przyjdzie do realizacji, na bank i tak coś spierdoli