Bydgoszcz
20C
Słonecznie
53% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 20 • L 19
15C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesGdzie będą unieszkodliwiane odpady niebezpieczne? Radni protestują przeciw spalarni
Grażyna Szabelska
10.06.2021 | 20:12

Gdzie będą unieszkodliwiane odpady niebezpieczne? Radni protestują przeciw spalarni

Na zdjęciu: Radni PiS zorganizowali konferencję prasową.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na terenach pozachemowskich może powstać nowa infrastruktura do spalania odpadów niebezpiecznych. Radni Prawa i Sprawiedliwości wraz z przedstawicielami rad osiedli sprzeciwiają się inwestycji.

Firma ENERIS Proeco, która ma swoją siedzibę na terenach pozachemowskich, planuje rozbudowę istniejącej infrastruktury do spalania odpadów niebezpiecznych. Istniejąca od prawie 30 lat spalarnia unieszkodliwia ok. 8 tys. ton rocznie. Są to m.in. odpady medyczne, tak zwane bomby ekologiczne pozostawione w lasach, lakiery i impregnaty z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych czy odpady weterynaryjne. Działalność zakładu stała się szczególnie istotna w ostatnich miesiącach, gdy spalarnia unieszkodliwiała też odpady pocovidowe.

Na rynku jest ogromna nadpodaż odpadów niebezpiecznych, które wymagają odpowiedniego zagospodarowania. Niemal codziennie media donoszą o kolejnych bombach ekologicznych znajdowanych również na terenie Bydgoszczy, na przykład przy ulicy Smoleńskiej. Ich ekologiczne zagospodarowanie wymaga profesjonalnych instalacji, a obecne nie są w stanie zutylizować wszystkich tych odpadów. Stąd konieczność rozbudowy infrastruktury – czytamy w komunikacie spółki. Nowa instalacja ma mieć przepustowość ok. 28 tys. ton rocznie.

Tym planom sprzeciwiają się radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w czwartek zorganizowali konferencję prasową wraz z działaczami rad osiedli. – Chcemy nagłośnić kuriozalną sprawę budowy spalarni niebezpiecznych odpadów niedaleko osiedla Kapuściska – mówiła radna Grażyna Szabelska, zachęcając do składania uwag do wyłożonego planu inwestycji. Zaprezentowała też długą, liczącą kilka stron, listę odpadów niebezpiecznych, które mogłyby być spalane. Jak tłumaczyła, świadczy to o planach spalania nie tylko odpadów z Bydgoszczy i regionu, ale także z innych województw.
– Wcześniejsze lata, gdy funkcjonował Zachem, zniszczyły to środowisko. Nie ma społecznej zgody na kolejną inwestycję, która będzie miała oddziaływanie na środowisko i zdrowie – mówiła Szabelska. Radny Jerzy Mickuś dodawał: – Wzbudza w nas niepokój to, że ta inwestycja planowana jest tak blisko osiedla. Zdarzają się przecież różne awarie.

Obecnie w Bydgoszczy funkcjonują dwie takie spalarnie: oprócz tej na terenach pozachemowskich druga działa przy Centrum Onkologii.  Podczas konferencji podawano jeszcze przykład spalarni ProNatury, lecz z informacji jakie uzyskaliśmy, nie spala ona odpadów niebezpiecznych. Zdaniem radnych obecna infrastruktura wystarcza. Argumentują oni także, że niektóre województwa funkcjonują bez żadnej spalarni odpadów niebezpiecznych. To wpływa jednak na koszty utylizacji odpadów – w woj. warmińsko-mazurskim proces jest dwa razy droższy niż w Bydgoszczy.

Szabelska powoływała się też na Krajowy Plan Gospodarki Odpadami, wyjaśniając, że inwestycja nie będzie zgodna z dokumentem, gdyż nie zakłada on potrzeby realizacji na terenie województwa budowy kolejnych miejsc spalania odpadów niebezpiecznych. ENERIS Proeco odpowiada jednak załącznikiem z tego samego dokumentu, tłumacząc, że z uwagi na m.in. przyszłe sytuacje epidemiczne czy awarie, inwestycje w instalacje do przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych są uzasadnione. W wysłanym do mediów stanowisku Eneris Proeco przekonuje też, że instalacja będzie przetwarzać „w zasadzie te same rodzaje odpadów, jak dzieje się to w chwili obecnej”. Całość funkcjonowania instalacji jest też nieprzerwanie monitorowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Powodem niezgody jest też harmonogram realizowania inwestycji. Radni i osiedlowi działacze wypominają, że o planach firmy dowiedzieli się z gazet. – Wyrażam ogromne niezadowolenie, że taka inwestycja ma powstać bez powiadomienia zainteresowanych – podkreślała Irena Gabinecka z Rady Osiedla Glinki- Rupienica. – Trzeba uzasadnić, dlaczego ma powstać, dlaczego w tym miejscu oraz zapytać zainteresowanych, czy wyrażają zgodę. Takich informacji nie było i do dziś nie ma – mówiła Gabinecka.

Obecnie plany są weryfikowane przez odpowiednie organy (m.in. Wody Polskie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i urząd marszałkowski). Jednocześnie inwestycję sprawdza urząd miasta. Przepisy prawa nakazują też, żeby postępowanie odbywało się z udziałem mieszkańców oraz organizacji społecznych i właśnie na tej zasadzie mieszkańcy mogą obecnie wyrażać swoje zdanie.  Na podstawie wszystkich tych opinii – zarówno odpowiednich organów, jak i strony społecznej – prezydent Rafał Bruski wyda decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji lub jej odmówi.

W połowie maja wystosowaliśmy zaproszenie do spotkania i poznania naszej instalacji. Do tej pory z zaproszenia skorzystała Rada Osiedla Łęgnowo. Spodziewamy się 22 czerwca przedstawicieli osiedla Kapuściska – zapowiada ENERIS Proeco.  Radni Prawa i Sprawiedliwości na razie nie rozmawiali z przedstawicielami firmy. Zapowiadają, że okazją do tego będzie nadzwyczajna sesja rady miasta, którą zamierzają zwołać w najbliższym czasie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Danka
Danka
3 miesięcy temu

Rozumiem, że nie mamy już covida, ani innych odpadów biologicznych i że taka działalność nie jest już potrzebna? Ktoś chyba jest mocno niedoinformowany. Zdjecie z drogi między Zamościem a Łochowem. Sprzątają „balagan”.

Screenshot_20210610-222129_WhatsApp.jpg
Asia
Asia
3 miesięcy temu

Każdy wytwarza odpady i nie mówię tu tylko o odpadach komunalnych. Opony, chemikalia, resztki farb po remontach, leki i inne tego typu rzeczy nie powinny trafiać do zwykłych pojemników na śmieci. Jeśli ktoś próbował kiedyś pozbyć się tych odpadów zgodnie z przepisami wie jaki to problem. Do tego dochodzą odpady medyczne. Myślę, że tzw bomby ekologiczne czyli nielegalne składowiska odpadów zalegające w lasach i wielu innych miejscach to znacznie większe zagrożenie niż nowoczesna spalarnia poddana kontroli i ciągłemu monitorowaniu przez WIOŚ. Potrzeba jest i to większa niż nam się wydaje. Niebezpiecznych śmieci jest dużo a brak legislacji i kontroli z… Czytaj więcej »

Bogdan
Bogdan
3 miesięcy temu

Proponuje tym Radnym ,przyjechac rano w okolice ul.Eberharda na starym Zachemie.Smród od lat aż mdli.Gdzie byliscie te lata??Gdzie.Teraz sie wymądrzacie,a prawda jest taka ,że nowe instalacje moga jedynie poprawic ten stan.Prosze sprawdzic czy nowe inwestycje cos polepsza ,czy pogorszą ,a potem protestowac pod publikę.
Tak Wam radze ,jako ten ,który ostatnie 17 lat wdychał ten Scheis.
Bogdan

Gregory
Gregory
3 miesięcy temu

Pewnie chcą aby do lasu wywoźić śmieci i będzie ok….?
Życzę wszystkim tego typu instalacją , pracujących tutaj specjalistów dla których ta praca jest przyjemnością. A najnowocześniejsze systemy ekologiczne zastosowane w procesach oczyszczania zazdroszczą inni. Dlatego całe zamieszanie…..
Wszyscy pracujmy z takim zaangażowaniem jak ludzie w Eneris a Polska stanie się wzorem dla Europy !!!

PiNo
PiNo
3 miesięcy temu

Kłamstwa, manipulacje, niedomówienia. Ciekawe, że zawsze firmują je te same osoby Sz. i M.

Dorota
Dorota
2 miesięcy temu

Ciekawe jeżeli tak bardzo potrzebna jest spalarnia to dlaczego w tym miejscu? Niech sobie taki Toruń i inne miasta same wybudują własne. Wiemy ze chodzi o pieniadze bo to olbrzymie kwoty sie rozchodzi tym bardziej, ze wszedzie na terenie Polski sa blokowane inwestycje budowy spalarni przez mieszkańców. W Gdansku z kolei beda likwidować, a u nas? Obok inne fabryki kopcą nocami po cichu spalajac co sie da. Z tym zrobcie porządek. Gdzie są czujniki jakości powietrza na tym terenie? Ciekawe dlaczego nie ma? Teren ma byc przekształcony na calkowicie przemyslowy, bo w dniu dzisiejszym owoce i warzywa laduja na bazarach… Czytaj więcej »

Powiązane treści