Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ile Swingów wjedzie na Górny Taras? ZDMiKP podaje swój plan

Dodano: 26.11.2019 | 10:42

Na zdjęciu: Pierwsze testy wyremontowanego torowiska na Górnym Tarasie odbyły się 27 września. Tramwaje mają powrócić na stałe trasy od soboty, 14 grudnia.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zapowiadany na połowę grudnia powrót tramwajów na Górny Taras miał oznaczać zwiększenie liczby tramwajów niskopodłogowych obsługujących linie 2, 4, 7 i 8. Dowiedzieliśmy się, ile Swingów będzie docelowo obsługiwać wyremontowaną trasę.

Inwestycje w budowę (w przypadku ulicy Kujawskiej) i remont torowisk tramwajowych (w przypadku węzła Szarych Szeregów i linii w kierunku Kapuścisk) otrzymały spore dofinansowanie z środków unijnych. W ramach projektów uwzględniono jednak nie tylko roboty drogowe, ale też zakup nowego taboru.

W ramach przebudowy torowiska pomiędzy jezdniami ulicy Wojska Polskiego od Baczyńskiego do Chemicznej zakupiono sześć trzyczłonowych tramwajów Pesa 121NaB Swing. Natomiast w ramach trwającej rozbudowy ulicy Kujawskiej miasto pozyskało 15 pięcioczłonowych składów, także wyprodukowanych w bydgoskiej fabryce. Wszystkie z tych tramwajów zostały już wyprodukowane i dostarczone do Zakładu Tramwajowego MZK. Obecnie obsługują one praktycznie wszystkie linie (także te skierowane do Fordonu).

Należy jednak wiedzieć, że pierwsza zakupiona przez miasto partia Swingów o numerach 111-122 była częścią projektu obejmującego budowę linii tramwajowej do Fordonu. Stąd też wyżej wymienione tramwaje obsługują wyłącznie linie 3, 5 i 10. Podobna sytuacja ma nastąpić w wypadku składów zakupionych w ramach modernizacji torowiska na Kapuściskach i budowy trasy na Kujawskiej. Zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej o to, ile niskopodłogowych tramwajów zostanie skierowanych na linie 2, 4, 7 i 8.

Po otwarciu węzła Szarych Szeregów w rozkładach jazdy zaplanowaliśmy przypisanie do linii:

  • T2 – 2 tramwajów niskopodłogowych
  • T4 –  2 tramwajów niskopodłogowych
  • T7 – 1 tramwaju niskopodłogowego
  • T8 – 2 tramwajów niskopodłogowych

Pozostałe składy będą kierowane także na inne linie tramwajowe. Jeszcze lepsze możliwości obsługi nowoczesnym taborem całego górnego tarasu uzyskamy po zakończeniu inwestycji na ul. Kujawskiej. Wprowadzenie nowego układu linii poprzedzimy konsultacjami społecznymi – odpowiada ZDMiKP.

Te liczby nie robią jednak szczególnego wrażenia. Należy jednak pamiętać o tym, że pozostałe niedawno zakupione składy są i tak kierowane na trasy (tramwaje zakupione w związku z inwestycją na ulicy Kujawskiej jeżdżą także na liniach do Fordonu), a składy codziennie przechodzą przeglądy i nie są tego dnia użytkowane. Osobną kwestią, która powoduje braki taborowe, są awarie i kolizje, a także wolne tempo ich naprawy. O kolejnych problemach związanych z utrzymaniem bydgoskich tramwajów napiszemy jeszcze dziś na MetropoliaBydgoska.PL.

Jak będzie wyglądała komunikacja na przebudowanym węźle Szarych Szeregów?

Linie nr 7 i 8 będą jeździć – tak jak wcześniej – w głąb Kapuścisk, a linia nr 4 – na Glinki. Na ulicy Wojska Polskiego, przy zmodernizowanej pętli przy Magnuszewskiej, kurs będą kończyć pojazdy linii nr 2 i 9.

Na trasie „dwójki” dojdzie do jednej zmiany. Aby zapewnić obsługę zabudowań w rejonie Babiej Wsi, m.in. obiektów sportowych przy ul. Toruńskiej, tramwaje tej linii będą wykonywały wjazd kieszeniowy do pętli Babia Wieś. – To tymczasowe rozwiązanie do czasu zakończenia rozbudowy ronda Bernardyńskiego – informują urzędnicy. Przypomnijmy, że od lipca 2018 roku, gdy rozpoczęły się prace na Szarych Szeregów, do Babiej Wsi jeździły linie nr 2 i 4, zaś linia nr 8 – do zajezdni na Łęgnowie. Linia nr 9 została zawieszona.

tramwaje, szarych szeregów - zdmikp

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcinuss
Marcinuss
4 lat temu

Małe sprostowanie w łęgnowie nie ma zajezdni.
A 8 jeździ do zajezdni na Toruńskiej. Gdyby jeździła do Łęgnowo spora część mieszkańców by się ucieszyla

Jola
Jola
4 lat temu

A tramwaj 7 mógł by chociaż w szczycie między 5-6rano jeździć na Glinki.