Bydgoszcz
1C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 2 • L 1
9C
Wt
10C
Sr
7C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIImieniny Króla Kazimierza [ZDJĘCIA]
03.03.2017 | 16:31

Imieniny Króla Kazimierza [ZDJĘCIA]

To były huczne i wystrzałowe imieniny...

Na zdjęciu: Goście na imieninach.

Fot. Stanisław Gazda

Pod pomnikiem założyciela naszego miasta oraz patrona bydgoskiego uniwersytetu i IV LO zgromadziła się dziś, grupa gości świętujących przypadające jutro imieniny Króla Kazimiera Wielkiego.

Nie zabrakło dyrektorów i asystentów biur posłów i senatorów, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, władz miasta i Rady Miasta Bydgoszczy, delegacji Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, władz UKW i delegacji pozostałych bydgoskich uczelni, członków i przyjaciół Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawicieli służb mundurowych, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta.

Imieniny rozpoczęły się z hukiem – od wystrzału z armaty. Tę atrakcję zgotowali zebranym członkowie bractw rycerskich: Chorągwi Pieszej Grodu Bydgoskiego „Biały Gryf” oraz Ultima Ratio Regnum.

Gromkimi brawami nagrodzono wystąpienie prof. Adama Sudoła, który przybliżył mniej znane oblicze króla, jako władcy kobiecych serc oraz rolę kobiet w życiu Kazimierza Wielkiego. Następnie Tomasz Dziki, przybyły z Kowala Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Króla Kazimierza zauważył, iż w obecnie coraz trudniejszych i niespokojnych czasach, warto byłoby skorzystać z doświadczeń króla Kazimierza w rozwiązywaniu różnego rodzaju konfliktów.

Goście królewskich imienin mogli też wysłuchać wiersza Heleny Wyrzykowskiej, słuchaczki KUTW, napisanego na cześć patrona naszego miasta oraz podziwiać tańce w wykonaniu członkiń Zespołu Tańców Dawnych „Kazimierki”.

„Wiwat Król!” – taki tytuł nosiła krótka inscenizacja przygotowana przez młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego.

Po wystąpieniach przedstawicieli władz miasta i UKW, przybyłe na uroczystość delegacje zostały zaproszone przez wcielającą się w rolę królowej Bożenę Sałacińską i w rolę króla Kazimierza Drozda, do składania pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów.

Uroczystość zakończył przemarsz orszaku królewskiego ulicą Długą do „Kubryka”, gdzie bawiono się w iście średniowiecznym stylu…

 


Powiązane treści