Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoJak Brda i Kanał Bydgoski budowały potęgę Bydgoszczy. Park Kultury w Młynach Rothera stworzył niezwykły projekt
26.11.2020 | 06:25

Jak Brda i Kanał Bydgoski budowały potęgę Bydgoszczy. Park Kultury w Młynach Rothera stworzył niezwykły projekt

Na zdjęciu: Projekt "Węzły w sieci" opowiada o historii Bydgoskiego Węzła Wodnego.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Park Kultury w Młynach Rothera opublikował efekt kilkumiesięcznej pracy – spotkań, nagrań, kwerend, poszukiwań, pisania tekstów i słuchania opowieści. „Węzły – miasto w sieci” można już znaleźć na stronie www.mlynyrothera.pl. Uwaga! Po wejściu na stronę przeniesiemy się w czasie!

Jak informuje Park Kultury, na stronie Młynów Rothera umieszczono stare fotografie, zapiski i wspomnienia dotyczące Bydgoskiego Węzła Wodnego i Młynów Rothera. – Zgromadziliśmy je i udostępniliśmy w wersji zdigitalizowanej, aby mogły dotrzeć do szerokiego grona bydgoszczan. Stały się one punktem wyjścia do refleksji nad historycznymi związkami handlu, transportu rzecznego, czy rozwoju przemysłu z dzisiejszą sytuacją gospodarczą i społeczną Bydgoszczy. Materiały archiwalne skonfrontowaliśmy z wypowiedziami ekspertów zawartymi w artykułach, filmach i debacie – podkreśla Park.

Projekt „Węzły – miasto w sieci” opowiada o przemysłowym dziedzictwie Bydgoszczy i miastotwórczej roli rzeki. Jego głównymi bohaterami są Bydgoski Węzeł Wodny i Młyny Rothera. Oglądamy te miejsca przez pryzmat archiwalnych fotografii, zapisków i wspomnień, które pobudzają nas do refleksji nad historycznymi powiązaniami przemysłu, transportu rzecznego, życia kulturalnego oraz turystyki i rekreacji. Wszystkim tematom przyglądamy się w kontekście dzisiejszej sytuacji gospodarczej i społecznej Bydgoszczy. Pomagają nam w tym badacze, historycy, praktycy kultury, którzy dyskutują o perspektywach rozwoju miasta i stojącymi przed nim wyzwaniami.

– W bydgoskim węźle splatają się różne historie, które odsłaniają bogactwo kulturowe naszego miasta. Chcemy się nimi dzielić, aby wzmacniać lokalną tożsamość mieszkańców

– podkreślają twórcy projektu. Na stronie znajdziemy obszerną galerię archiwalnych zdjęć, których motywem przewodnim jest rzeka Brda i Kanał Bydgoski. Wśród nich (wiele z nich ma ponad sto lat) są stare ujęcia Młynów Rothera, zdjęcie lotnicze spichrzów królewskich (w ich miejscu powstała Opera Nova), materiały pokazujące żeglugę na Brdzie i kanale, a także fotografię budynków, których już nie ma: Zachodniej Pierzei czy restauracji przy śluzach Kanału Bydgoskiego.

Wśród multimedialnych materiałów na stronie „Węzłów w sieci” znajdziemy też wypowiedzi ekspertów na temat roli Brdy i Kanału Bydgoskiego dla poszczególnych dziedzin życia. O przemyśle w sieci powiązań opowiada prof. Marek Chamot, rektor Wyższej Szkoły Gospodarki; o żegludze – Adam Gajewski, kurator Dziedzictwa Lokalnego Muzeum Legend Szyperskich “Barka Lemara”; o kulturze – Anna Nadolska z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, a o rekreacji – Daria Kieraszewicz, przewodniczka po Bydgoszczy. Poszukiwacze wspomnień znajdą też materiały w formie dźwiękowej – Krystyna Cofta-Wysokińska (kierowniczka działu socjalnego Żeglugi Bydgoskiej w latach 1965-2000) wspomina czasy świetności niegdyś znamienitego bydgoskiego przedsiębiorstwa, a Jarosław Jankowski (właściciel restauracji Karczma Młyńska na Wyspie Młyńskiej) opowiada o przywróceniu życia w dawnym spichlerzu.

Na stronie znajdziemy też interesujące artykuły: wywiad z Piotrem Drozdowskim (wieloletnim pracownikiem MCK Bydgoszcz, a obecnie kierownikiem artystycznym Dworu Artusa w Toruniu) o przemysłowej historii miasta, kulturotwórczą rolę węzła wodnego opisała Honorata Gołuńska – historyk sztuki i muzeolog, autorka strony „Zaprojektowane w Bydgoszczy” i „Love Design” [przeprowadziliśmy z nią wywiad w 2018 roku], a dr Magdalena Bergmann z Wyższej Szkoły Gospodarki dzieli się swoimi refleksjami na temat zmian w mieście, odnosząc się zarówno do lat 90., jak i stanu epidemii czy rosnącego poczucia obywatelskości bydgoszczan.


CZYTAJ WIĘCEJ: Magdalena Bergmann: W Bydgoszczy panuje dobry czas dla pasjonatów [WYWIAD]


Jak podkreśla Park Kultury, projekt „Węzły w sieci” powstał po to, aby w tych niełatwych czasach izolacji nie tylko stworzyć ciekawą ofertę wykorzystując zasoby cyfrowe, ale także przypomnieć nam wszystkim, jak silną wspólnotą jesteśmy i jak ukształtowała naszą tożsamość wspólna przeszłość. Inicjatywę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. O kolejnych planach instytucji, która będzie miała swoją siedzibę w Młynach Rothera przeczytasz TUTAJ.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści