Bydgoszcz
1C
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 2 • L -1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaW przyszłym roku Młyny Rothera ożyją. Park Kultury przygotowuje szereg interesujących wydarzeń
20.11.2020 | 10:11

W przyszłym roku Młyny Rothera ożyją. Park Kultury przygotowuje szereg interesujących wydarzeń

Na zdjęciu: W 2021 roku w Młynach Rothera i na Wyspie Młyńskiej odbędą się pierwsze wydarzenia kulturalne.

Fot. Szymon Fiałkowski

W 2021 roku, po wielu latach oczekiwania, ożyją zrewitalizowane Młyny Rothera. Park Kultury, czyli instytucja zarządzająca działaniami w obiektach na Wyspie Młyńskiej przygotowała już plan wydarzeń, które mają odbywać się w nowej przestrzeni kulturalnej, ale też w innych miejscach w Bydgoszczy

Jak czytamy w projekcie budżetu miasta Bydgoszczy na 2021 rok, na działalności Parku Kultury planuje się przeznaczenie 5,2 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na przeniesienie Parku Kultury do zrewitalizowanego kompleksu Młynów Rothera i pokrycia związanych z tym kosztów zatrudnienia personelu oraz utrzymania nowego obiektu (media, ubezpieczenia, ochrona obiektu, usługi informatyczne, prawne i konsultacyjne), a także na działalność nowej instytucji.

Park Kultury zajmować będzie się prowadzeniem wielokierunkowej działalności na rzecz tworzenia i upowszechniania kultury w Bydgoszczy. Przewidywane zatrudnienie w Parku wyniesie 22 etaty. W nowo utworzonej instytucji planowane jest m.in. umiejscowienie interaktywnych ekspozycji o innowacyjnym charakterze, stanowiących połączenie osiągnięć nauki, sztuki i techniki oraz prowadzenie działań w zakresie kultury i nauki, w tym zorganizowanie wydarzeń artystycznych, wystaw oraz przedsięwzięć edukacyjnych w nowoczesnej multimedialnej formie – czytamy w projekcie uchwały budżetowej.

W 2021 roku Park Kultury planuje szereg wydarzeń, które mają odbywać się także na terenie odnowionego kompleksu dawnego młyna i spichrzy. Urząd miasta zakłada bowiem, że w przyszłym roku obiekt będzie stopniowo udostępniany mieszkańcom. – Wiosną zaprosimy na taras z największą fontanną w Polsce, a pod hasłem „Młyny w budowie” – m.in. na warsztaty czy kameralne koncerty – zapowiada magistrat. W uchwale budżetowej szczegółowo rozpisano, jakie imprezy zamierza przeprowadzić Park Kultury – oczywiście zakładając, że pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Jednym z planowanych działań jest projekt o nazwie „UrządzaMY taras”, w ramach których na tarasie Młynów Rothera będą przeprowadzane animację, skierowane do różnych grup odbiorców. Na obszarze Wyspy Młyńskiej mają odbyć się też działania artystyczne „Urządzamy Wyspę”, polegające na wykorzystaniu różnorodnych dziedzin sztuki i form instalacji w przestrzeni publicznej poprzez angażowanie lokalnych artystów. Wiele działań Parku Kultury jest związanych z upamiętnieniem i promowaniem historii i dziedzictwa kulturowego Bydgoszczy. Wśród nich jest plan przygotowania Bydgoskich Dni Designu, których pierwsza edycja ma odbyć się w 2022 roku. – Obejmie ona działania w przestrzeni miejskiej, debaty, targi i warsztaty nawiązujące do lokalnych tradycji wzornictwa oraz prezentacja aktualnych osiągnięć związanych z miastem projektantów – podkreśla Park Kultury.

Kolejnymi działaniami ma być stworzenie Archiwum Społecznego Bydgoszczy – czyli cyklu spotkań edukacyjnych dla osób chcących dzielić się swoimi wspomnieniami, historiami i fotografiami o Bydgoszczy, Medialabu Bydgoszcz – działań na styku technologii, mediów, kultury i edukacji w celu budowania opowieści o mieście Bydgoszczy, a także realizacja projektu „Węzły – miasto w sieci”, który poprzez opowieść o dziedzictwie kulturowym Bydgoszczy ma budować tożsamość mieszkańców miasta oraz wskazywać, jak uczestnictwo w kulturze pomaga w tworzeniu wspólnoty poprzez upowszechnianie cyfrowych zasobów muzeów, bibliotek i archiwów oraz ich prezentacji w sieci (poprzez artykuły, wywiady wideo i debaty on-line).

Poza pielęgnowaniem pamięci o przeszłości i wyjątkowym dziedzictwie Bydgoszczy, Park Kultury ma inspirować do spojrzenia w przyszłość i inspirować do działań, dzięki którym miasto będzie rozwijać się w kolejnych latach. Takimi wydarzeniami mają być „IMPULSY”, czyli prezentacji dobrych praktyk i inspirujących inicjatyw – wykładów, dyskusji, spotkań dotyczące nowych pomysłów, modeli działania, trendów w prowadzeniu instytucji kultury i aktywizacji mieszkańców. W 2022 roku planowana jest natomiast konferencja „Seminarium Miasto Dobrego Życia”. Ma ona nawiązywać do wizji miasta zapisanej w zaktualizowanej w tym roku Strategii Rozwoju Bydgoszczy: „Bydgoszcz w 2030 roku będzie miastem, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec znajdzie odpowiednie warunki rozwoju, to miasto zapewniające bydgoszczankom i bydgoszczanom najlepsze rozwiązania na każdym etapie życia – dobre miejsce do życia”.

Ponadto, Park Kultury w najbliższych miesiącach będzie przygotowywał się do Festiwalu Myśli, czyli wydarzenia, które obejmie tematyczne wykłady, promocje książek, działania artystyczne i warsztaty promujące naukę – w szczególności filozofię i nauki humanistyczne. Planowane są także działania związane z jedną z funkcji Młynów, czyli Muzeum Mózgu: odbędą się one w ramach Tygodnia Mózgu. Wtedy to Park Kultury włączy się w globalną kampanię, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat postępów i korzyści z badań mózgu.

Zobacz również:

Nowe fontanny na Wyspie Młyńskiej. Zobacz wideo

Cały obiekt na Wyspie Młyńskiej, składający się ze Spichrza Zbożowego (od strony Brdy), Spichrza Mącznego (od strony ul. Mennica) i łączącego je młyna przechodzi kompleksową rewitalizację. Miasto pozyskało na ten cel unijne fundusze w kwocie ponad 25 mln zł. Koszt obecnie prowadzonych prac to około 95 mln zł. Jednym z najważniejszych elementów kompleksu będzie taras wypoczynkowy, przylegający do obu spichrzy. Do jego wykończenia używane są impregnowane deski. Jak zapewnia ratusz, będzie to największy obiekt tego typu w Polsce.

W ramach realizacji tarasów po stronie Spichrza Zbożowego, znajdującego się od strony Brdy powstał rozległy kompleks fontann. Składa się on z betonowych konstrukcji, w których zamontowano instalację oraz ponad 50 dysz o zróżnicowanej budowie, z których tryskać będzie woda. – Niecka fontanny rozpoczyna się wzdłuż schodów prowadzących na taras przy spichrzu mącznym (od strony polany na Wyspie Młyńskiej). Woda kaskadowo opadać będzie w kierunku odrestaurowanego komina. Będzie on odbijała się w tafli wody. Następnie woda spływać do niecek położonych  równolegle do spichrza zbożowego i zakończy przy wejściu do obiektu – podkreśla Urząd Miasta Bydgoszczy. Na początku listopada fontanny przeszły pierwsze testy sprawności – podczas nich sprawdzano również ich podświetlenie.

Atrakcją Młynów Rothera będzie też taras widokowy, który będzie otaczał dach budynku od strony ulicy Mennica, spichrza mącznego oraz spichrza zbożowego. – Konstrukcja biegnąca na szczycie gmachu liczyć ma łącznie około 48 metrów i ma szerokość niespełna 2 metrów. Taras widokowy znajdzie się około 17 metrów wyżej niż poziom podłogi na parterze. Zapewni dzięki temu doskonały widok m.in. na zakole Brdy, Wyspę Młyńska i Bydgoską Wenecję – podaje oficjalna strona miasta.

Zakończenie prac budowlanych w obiektach na Wyspie Młyńskiej zaplanowano na grudzień. – Później rozpoczną się procedury odbiorów i uzbrajanie budynku, ale mamy nadzieję, że dotrzymamy tego terminu. Jesteśmy do tego w pełni zmobilizowani – podkreślał Michał Myzyk z firmy Budimex, która jest wykonawcą inwestycji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści