Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak dobrze wykonać elewację?

Dodano: 10.10.2022 | 09:35

Na zdjęciu: Sposób ocieplania budynku ma wpływ na to, jak wykańczana powinna być elewacja.

Fot. nadesłane

Dobrze wykonana elewacja powinna spełniać zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Mowa tu o tym, aby chroniła dom przed utratą ciepła oraz izolowała go akustycznie. Warto zatem wiedzieć, co to znaczy dobrze wykonana elewacja budynku i jak ją właściwie wykonać.

Kiedy powinno się wykonać elewację budynku?

Elewację budynku wykonuje się już po jego ociepleniu. Powinna być wykonywana po zakończeniu wszystkich prac mokrych w pomieszczeniach budynku. Prace elewacyjne wykonywane powinny być najlepiej we wrześniu, a na pewno nie wcześniej. Wynika to z tego, że latem pod wpływem wysokich temperatur tynki wysychają za szybko, a tym samym nie wiążą się stabilnie z podłożem. Jeśli przeprowadzenie prac we wrześniu nie jest możliwe, wówczas najlepiej jest je zaplanować na wiosnę.

Jaki związek ma elewacja z ociepleniem?

Sposób ocieplania budynku ma wpływ na to, jak wykańczana powinna być elewacja. Jeśli budynek ocieplany jest metodą lekko suchą, wówczas elewacja musi być wykonana z elementów osłonowych, które montowane powinny być na ścianach z wykorzystaniem rusztu dystansowego. Pozostawić należy w tym przypadku szczeliny wzdłuż dolnej i górnej krawędzi elewacji. Z kolei, jeśli ocieplanie wykonywane jest metodą lekko mokrą, to konieczne jest przygotowanie równego i wytrzymałego podłoża oraz wypełnienie ubytków i szczelin zaprawą.

Jak dobrze wykonać elewację?

Jak wykonana powinna być elewacja?

Zanim przystąpi się do właściwych prac elewacyjnych, konieczne jest wcześniejsze nałożenie warstwy zbrojnej. W tym celu należy płyty izolacyjne wyszlifować specjalną pacą i nałożyć na nie zaprawę. Następnie do zaprawy wcisnąć należy siatkę zbrojącą. Jej zadaniem jest zabezpieczenie termoizolacji przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Kolejny etap to ułożenie na siatce drugiej warstwy zaprawy. Następne czynności przeprowadzane są już po zakończeniu prac ociepleniowych.

Przy wykańczaniu elewacji konieczne jest zastosowanie siatek diagonalnych przy narożach okien oraz drzwi. Oczywiście ważne jest, aby siatkę diagonalną zastosować właściwie. Istotne jest tu, aby w pierwszej kolejności ułożyć warstwę kleju na izolacji o grubości 2-3 mm, a potem wcisnąć w nią najpierw siatkę na włóknie szklanym i dopiero na nią siatkę diagonalną. Kolejny krok to ułożenie drugiej warstwy kleju, która zakryć powinna wzór siatek. Zadaniem siatki diagonalnej jest ochrona przed powstawaniem skośnych rys na elewacji w narożnikach otworów drzwi i okien.

Proces wykańczania elewacji składa się z wielu etapów. Jednym z nich jest docieplenie naroży. Najlepiej sprawdzają się tu specjalne profile narożnikowe. Ich zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ułatwienie nakładania zaprawy zbrojącej.

Jak dobrze wykonać elewację?

Z jakich materiałów wykonać elewację budynku?

Dziś elewację domu wykonać można z różnych materiałów. Wśród tych najpopularniejszych wskazać można na płytki elewacyjne zewnętrzne, deski elewacyjne oraz panele elewacyjne. Dodatkowo elewacja budynku często wykonywana jest także z kamienia elewacyjnego oraz blachy elewacyjnej. Często do tego celu wykorzystuje się również tynki grubowarstwowe, tynki strukturalne oraz nowoczesne tynki cienkowarstwowe. Więcej o materiałach elewacyjnych przeczytać można m.in. na: https://www.oferteo.pl/elewacje. Wybierając konkretny materiał, pod uwagę brać należy zarówno jego właściwości estetyczne, jak i praktyczne.