Jak działa bezpodstawne wzbogacenie w przypadku frankowiczów [RADCA w PIĄTEK]
Dodano: 01.10.2021 | 06:00Na zdjęciu: W dzisiejszym odcinku porad prawnych, radca Przemysław Piątek opisuje dlaczego banki muszą oddać kredytobiorcom zapłacone kwoty nazywane ratami, a które to wpłaty wynikały z nieważnej umowy kredytu.
Fot. Pixabay
Dzisiaj opiszę, dlaczego banki muszą oddać kredytobiorcom zapłacone kwoty nazywane ratami, a które to wpłaty wynikały z nieważnej umowy kredytu.
Zgodnie z art. 405 KC kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Przepis ten stosuje się również do świadczenia nienależnego, tj. takiego, w którym ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia (art. 410 § 1 i 2 KC). Efektem ustalenia nieważności całej umowy kredytu jest uznanie, że spełnione przez kredytobiorcę świadczenia nie miały oparcia w łączącej strony umowie. Dlatego też świadczenie kredytobiorcy można uznać za nienależne w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Można postawić tezę, że świadczenie ze strony kredytobiorcy może zostać uznane za zwrot wcześniej otrzymanych środków. Najpierw bank przekazał kredytobiorcy określoną kwotę i to pomimo, że nie był do tego zobowiązany ze względu na nieważność umowy. Równocześnie przyjęcie, że możliwe jest aby konsument uzyskał zwrot całości swoich świadczeń, polegających przecież w istocie na zwracaniu przedsiębiorcy tego, co od niego uprzednio otrzymał, z równoczesnym brakiem pewności co do skuteczności roszczeń przedsiębiorcy (mogą one nie zostać zrealizowane z różnych przyczyn, zarówno ze względu na konstrukcję instytucji bezpodstawnego wzbogacenia, ewentualne ich przedawnienie, czy też sytuację majątkową konsumenta) jest do przyjęcia.
ZOBACZ TAKŻE: Wcześniejsze odcinki porad w cyklu Radca w Piątek
Należy podkreślić, że na tym polega ryzyko wprowadzenia do obrotu umów takich jak frankowych. Analogicznie, złodziej, który dokonuje kradzieży, musi liczyć się z tym, że zostanie złapany i cały łup zostanie mu zabrany i oddany właścicielowi.
Podsumowując, konsument, gdy stał się ofiarą stosowania przez przedsiębiorcę niedozwolonych postanowień umownych, jest uprawniony do żądania zwrotu całości spełnionych przez siebie świadczeń bez równoczesnego przeprowadzenia wzajemnych rozliczeń stron. Bank oczywiście również może zgłosić swoje roszczenie o równowartość wypłaconego kapitału. Taką czynność może wykonać np. poprzez złożenie zarzutu potrącenia, ale już nie zatrzymania.
Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać całkowicie za darmo TUTAJ
W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl
Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/
- Komentarz do uchwały Sądu Najwyższego III CZP 40/22 [RADCA w PIĄTEK] - 29 kwietnia 2022
- Ustalenie nieważności, stwierdzenie nieważności i inne wyroki frankowe [RADCA w PIĄTEK] - 22 kwietnia 2022
- Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy frankowej – nowe uwagi [RADCA w PIĄTEK] - 15 kwietnia 2022