Jak ma wyglądać Myślęcinek? Ruszają konsultacje społeczne
Dodano: 05.10.2019 | 10:27Na zdjęciu: Stawy w Myślęcinku.
Fot. Miłosz Krupa
Każdy z mieszkańców Bydgoszczy będzie mógł wypowiedzieć się na temat przyszłości Myślęcinka. W poniedziałek, 7 października ruszają konsultacje społeczne w sprawie określenia charakteru parku – czy ma on być otwartą i niezagospodarowaną przestrzenią, czy potrzebne są w nim nowe atrakcje i elementy zagospodarowania.
Wywołanie konsultacji społecznych dotyczących terenów Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku wiążę się z przystąpieniem przez Miejską Pracownię Urbanistyczną do sporządzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Obecnie praktycznie cały teren Myślęcinka nie posiada takiego dokumentu, co w znaczący sposób utrudnia określenie funkcji jego poszczególnych części. Prace nad planem rozpoczęły się pod koniec kwietnia – wtedy mieszkańcy mogli składać propozycje jego zapisów.

Zobacz również:
Nowy plan na Myślęcinek
– W planie określone zostaną parametry i wskaźniki zagospodarowania terenów, które pozwolą na kształtowanie ładu przestrzennego poprzez „porządkowanie” struktury funkcjonalnej tego „zielonego” obszaru miasta – zapisano w uchwale o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jego powstanie pozwoli też na realizację inwestycji, mających na celu rozwój i rozbudowę LPKiW. Dokument ma m.in. ułatwić realizacje inwestycji związanych z rozbudową Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej – obecnie prowadzenie zamierzeń budowlanych na gruntach leśnych wymaga uzyskania stosownych zgód, których otrzymanie jest możliwe wyłącznie na etapie sporządzania planu miejscowego. Nowy plan miejscowy ma też pozwolić na reaktywację kolejki wąskotorowej, która zakończyła swoją działalność w 2011 roku. W planach jest bowiem budowa zupełnie nowej trasy pomiędzy Zaciszem a Lasem Gdańskim, który ma spiąć w formie pętli dawny szlak wąskotorowej ciuchci.
Plan ma też określić ukształtowanie stref wejściowych do LPKiW – zarówno od ulicy Gdańskiej, jak i pętli tramwajowej Las Gdański, a także przyspieszyć działania nad adaptacją ruin dawnego browaru czy trasowania dróg rowerowych wzdłuż ulicy Gdańskiej (w kierunku Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego), jak i na terenie samego parku. Inną z kluczowych kwestii jest stworzenie nowych dróg dla rolkarzy czy rowerzystów, tak by odciążyć zatłoczoną – zwłaszcza w weekendy – Hippiczną. Plan ma też pozwolić na likwidację napowietrznych sieci średniego napięcia, przecinających (i szpecących) tereny parkowe czy utrzymanie i rozbudowę myślęcińskich stawów.
Poza standardową procedurą planistyczną, MPU zamierza też uwzględnić uwagi mieszkańców. Będą oni mogli je złożyć w ramach rozpoczynających się 7 października (poniedziałek) konsultacji społecznych. – Chcemy poznać zdanie mieszkańców na temat charakteru parku: czy chcą, by park był otwartą i niezagospodarowaną przestrzenią, czy woleliby wyposażyć go w atrakcje i nowe elementy zagospodarowania. Zapytamy o ulubione miejsca w parku, ale też o kwestie dotyczące trudności w użytkowaniu parku, czy też o potrzebę wprowadzenia nowych tras pieszych, rowerowych, rolkowych, które będzie można wskazać na interaktywnej mapie – podkreśla urząd miasta.
ZOBACZ TEŻ: Znamy wnioski bydgoszczan do studium zagospodarowania przestrzennego miasta
Ankieta konsultacyjna będzie dostępna na stronie voxly.pl/park oraz w formie papierowej – będzie można ją pobrać, wypełnić i wrzucić do urny w kasie biletowej Ogrodu Zoologicznego, w urzędzie miasta oraz w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (Grudziądzka 9-15). – W ramach konsultacji zaprosimy też mieszkańców na warsztaty – spotkamy się w Myślęcinku i porozmawiamy o możliwościach rozwoju parku – podaje ratusz. Termin spotkania nie został jeszcze ustalony.
Konsultacje w sprawie kształtu Myślęcinka potrwają do 29 listopada.
- Szkodnik atakuje podbydgoskie lasy. Konieczne będą opryski i wprowadzenie zakazów - 20 kwietnia 2025
- Bloki na bartodziejskiej Saharze? Wydano warunki zabudowy - 20 kwietnia 2025
- Bydgoska atrakcja zniszczona przez siły natury. Trwa zbiórka na odbudowę Leszego - 20 kwietnia 2025