Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jak mają wyglądać miejskie kąpieliska? Startują konsultacje społeczne

Dodano: 12.01.2021 | 11:30

Na zdjęciu: Wizualizacja kąpieliska w parku Centralnym.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Urząd Miasta Bydgoszczy ogłasza konsultacje społeczne dotyczące kształtu kąpielisk w parku Centralnym i na Bartodziejach. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi do koncepcji inwestycji od 18 stycznia do 8 lutego; w ramach badania opinii odbędzie się także spotkanie online.

Pod koniec 2020 roku ratusz zaprezentował wstępne wizualizacje nowych miejsc rekreacji nad Brdą oraz nad zbiornikiem Balaton na Bartodziejach. Nadrzeczne kąpielisko miałoby powstać w parku Centralnym, czyli na terenie pomiędzy mostem Pomorskim a halami Arena i Łuczniczka. Jak podkreśla magistrat, unikatowe w skali kraju kąpielisko powstanie przy brzegu Brdy i będzie miało formę stawu, oddzielonego od rzeki. Zbiornik o powierzchni 3000 mkw. zostanie wybudowany pomiędzy halą Areny Bydgoszcz i przepływającym przez park strumieniem – z Brdą połączą go kanały zasilające i odprowadzające wodę. Ratusz zapewnia, że będą one wyposażone w zestaw odpowiednich urządzeń zapewniających czystość wody. W Parku Centralnym, wraz ze zbiornikiem, powstałyby również budynek z zapleczem socjalno-gospodarczym, nowe ścieżki drogi dojazdowe, elementy małej architektury i monitoring. – Uporządkowany i zaaranżowany na nowo zostałby obszar o powierzchni około 7,5 hektara– przekonują władze Bydgoszczy. Z koncepcją miejsca rekreacji nad Brdą można zapoznać się TUTAJ.

Jak mają wyglądać miejskie kąpieliska? Startują konsultacje społeczne

Zobacz również:

Tak mają wyglądać kąpieliska nad Brdą i Balatonem

Wraz z wizualizacjami zagospodarowania terenu w parku Centralnym, urząd miasta zaprezentował także wizję zapowiadanego kąpieliska na Bartodziejach. Po wielu latach możliwość wodnej rekreacji ma powrócić nad zbiornik Balaton. – Bydgoszczanie korzystali z niego jeszcze na początku lat 80. XX wieku – przypominają urzędnicy. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, plaża zostanie zlokalizowana przy południowej części zbiornika (przy szkółce żeglarskiej). Pod jej budowę planuje się wymianę gruntu do głębokości dwóch metrów, aby zagwarantować odpowiednią jakość piasku. Na plaży rozmieszczone mają być całoroczne stałe parasole przeciwsłoneczne. Po obu stronach plaży powstaną również eleganckie tarasy wyłożone deskami, na których będzie można rozstawiać leżaki.

Zaplecze szatniowo-sanitarne ulokowane zostanie w obiektach rozbudowanej szkółki żeglarskiej. Cześć obiektu będzie można przystosować do potrzeb całorocznego lokalu gastronomicznego. W obiekcie wstępnie zarezerwowano też przestrzenie na mikromagazyny do przechowywania kajaków, desek surfingowych czy osprzętu wyznaczającego strefy kąpieliska. Po wschodniej stronie plaży możliwa jest również lokalizację nowego budynku gastronomicznego, na przykład w oparciu o partnerstwo z zainteresowanymi przedsiębiorcami. Budowa kąpieliska na Bartodziejach miałaby wstępnie pochłonąć 4,5 miliona złotych – jego wstępny projekt można zobaczyć W TYM MIEJSCU.

Ratusz chce poznać opinie mieszkańców na temat dwóch miejskich kąpielisk. Swoje uwagi będzie można zgłaszać od poniedziałku, 18 stycznia do 8 lutego w formularzu, zamieszczonym na stronie www.bydgoszcz.pl/kapieliska (witryna będzie dostępna od dnia rozpoczęcia konsultacji). W ramach badania opinii mieszkańców przeprowadzone zostanie także spotkanie online, które odbędzie się 25 stycznia, o godz. 17:00 na profilu Bydgoskie Konsultacje na Facebooku. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy bydgoszczanie.


CZYTAJ TAKŻE: Po wielu latach oczekiwania ratusz wraca do tematu rewitalizacji bulwarów nad Brdą


To, że w najbliższy poniedziałek rozpoczynają się badania dotyczące kształtu miejskich kąpielisk nie oznacza, że ratusz niebawem przystąpi do realizacji inwestycji. O tym, czy kąpieliska nad Brdą i Balatonem powstaną w najbliższych latach, mają zdecydować mieszkańcy w osobnych konsultacjach społecznych dotyczących kolejności realizacji inwestycji. Były one zapowiadane już latem – jak uzasadnia ratusz, ze względu na mniejsze dochody miasta spowodowane decyzjami rządowymi oraz sytuacją epidemiczną kolejność inwestycji finansowanych przede wszystkim ze środków własnych określać będą bydgoszczanie. Konsultacje dot. kolejności inwestycji także mają rozpocząć się w styczniu.