Bydgoszcz
14C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 16 • L 13
17C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaJaka jest przyszłość bydgoskiego skarbu?
Skarb Bydgoski_SG (16)
21.07.2018 | 12:17

Jaka jest przyszłość bydgoskiego skarbu?

Muzeum chce, by skarb z katedry został w Bydgoszczy

Na zdjęciu: Skarb został zaprezentowany w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej.

Fot. Stanisław Gazda

Minęło pół roku od odkrycia skarbu w Katedrze Bydgoskiej. Obecnie kosztowności znajdują się Muzeum Okręgowym, ale czy pozostaną w jego zasobach?

Sensacyjnego odkrycia dokonano 3 stycznia, gdy w trakcie prac archeolodzy odkryli kilkaset złotych monet z XV i XVI wieku, ozdoby, części stroju oraz amulet. Skarb został szybko, bo już 13 lutego, udostępniony zwiedzającym.Od momentu złożenia skarbu w muzeum podjęto prace badawcze nad nim, procedury konserwatorskie oraz działania promocyjne – wyjaśniał w niedawnej odpowiedzi na interpelację Tomasza Puławskiego (SLD) dyrektor muzeum Michał F. Woźniak. – Dzięki temu odkryciu Bydgoszcz ma szansę stać się jednym z najmocniejszych punktów na numizmatycznej mapie Polski – argumentował radny.


CZYTAJ WIĘCEJ: Skarb w bydgoskiej katedrze. Archeolodzy znaleźli XVII-wieczne monety i artefakty


Decyzja w sprawie ostatecznej lokalizacji skarbu należy do Sambora Gawińskego, wojewódzkiego konserwatora zabytków. Muzeum chciałoby, aby skarb był prezentowany w Europejskim Centrum Pieniądza. – Prowadzimy działania zmierzające do tego, by ekspozycja skarbu bydgoskiego stała się głównym punktem programu edukacyjnego i eventowego, m.in. do takich wydarzeń jak Niedziele w Muzeum, noce muzeów, Wakacje w Muzeum oraz jedną z ważniejszych atrakcji podczas jubileuszu 95-lecia, który MOB obchodzi w tym roku – wylicza Woźniak. W planach jest także wydanie serii gadżetów związanych z miastem i skarbem, o czym dyrektor rozmawiał już z odpowiadającym w ratuszu za promocję miasta Łukaszem Krupą oraz zmodyfikowanie wystawy, aby stała się bardziej atrakcyjna dla zwiedzających i w pełni wykorzystała potencjał znaleziska.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Premier Morawiecki znalazł pieniądze na bydgoską katedrę [ZDJĘCIA]


Powiązane treści